آب شرب زنجان آلوده به فلزات سنگین نیست – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر ، کبری اترک بعدازظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از تصفیه خانه شهر زنجان در جمع خبرنگاران با اشاره به تجهیز آزمایشگاه مرکزی شرکت آبفای استان به دستگاه های داده شده گفت: از تصمیم‌گیری مبتنی است، وی گفت: اگر آن داده‌ها درست نباشد، قطعا تصمیم‌گیری‌ها درست نخواهد بود.

وی بیان کرد: داده های خروجی از این دستگاه ها مطابق با استاندارد بوده و از سطح اطمینان بالای ۹۵ درصد برخوردار است.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: در خصوص فلزات سنگین ۱۰ عنصر شامل سرب، روی، کادمیوم، جیوه و آرسنیک در آزمایشگاه اندازه گیری می شود.

اترک تاکید کرد: استاندارد اندازه گیری فلزات سنگین طبق دستورالعمل هر سه سال یکبار است اما در استان زنجان هر فصل آب های نزدیک سکونتگاه سرب روی اندازه گیری می شود.

اترک با اشاره به اینکه هر سال ۴ بار فلزات سنگین موجود در آب اندازه گیری می شود، گفت: از سال ۱۳۸۸ تاکنون اسنادی مبنی بر عدم آلودگی آب های استان به فلزات سنگین وجود دارد.

وی افزود: خوشبختانه در این ۱۲ سال هیچ موردی از آلودگی فلزات سنگین در آب های استان مشاهده نشده است.

مدیر مرکز پایش کیفیت و بهداشت آب استان زنجان گفت: استاندارد ملی آب شرب کشور ۱۰۵۳ وی گفت: پارامترهایی که در آزمایشگاه مرکزی آبفای زنجان اندازه گیری می شود نیز با همین استاندارد است.

اترک افزود: اندازه گیری فلزات سنگین بر اساس دستورالعمل ارسالی شرکت فنی و مهندسی انجام می شود، اما با تعدادی چاه که نزدیک به سرب و روی هستند، میزان تبادل را به حداقل رسانده ایم.

وی تصریح کرد: آب شرب زنجان مطابق استاندارد بوده و هیچ گونه آلودگی به فلزات سنگین ندارد.

مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت و بهداشت آب استان زنجان با بیان اینکه فلزات سنگین با پساب های صنعتی در ارتباط هستند، افزود: اگر شرایط محیطی رعایت نشود و منابع آبی به این آب ها نزدیک باشد، این عوامل بر آب تأثیر می گذارد. آلودگی