آمار پرداخت تسهیلات مسکن ۱۴۰۱ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سعید شیرزادی مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده این گروه مالی گفت: گروه مالی بانک مسکن زیرمجموعه بانک مسکن است و سهامدار اصلی این شرکت بانک مسکن است. .

شرکت های بازار سرمایه، بازار پول و شرکت های ساختمانی اعم از ابزارها و شرکت های مختلف مانند سرمایه بانک مسکن، شرکت صرافی بانک مسکن، شرکت کارگزاری بانک مسکن و شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن ثمسکن که خود دارای ۱۷ شرکت ساختمانی استانی است، بخشی از این مالی هستند. گروه.. ناواکو به عنوان شرکت فناوری محور بانک مسکن نیز از زیرمجموعه های این گروه مالی است.

شیرزادی در خصوص راهبرد کلی این گروه برای تامین مالی مسکن گفت: توسعه و افزایش ظرفیت ساخت و ساز مسکن به استثنای ساختمان های تجاری و اداری، همراه با تاثیرگذاری بر بازار املاک کشور، از اهداف تعیین شده توسط این گروه مالی است. هدف نهایی گروه مالی مسکونی این است که بتواند کسب و کار مسکونی را رشد دهد و ساختمان های مسکونی را از نظر تامین مالی و تامین ظرفیت افزایش دهد.

وی با اشاره به شعار دولت سیزدهم در تحقق نهضت ملی مسکن افزود: وظایف ما به همین دلیل چند برابر شده و در این راستا توانسته ایم پروژه های خوبی را آغاز کنیم که برخی از آنها مربوط به پروژه های مسکن مهر است. نهضت مسکن ملی با مسئولیت گروه ملی مسکونی.

از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه های مسکن استفاده می شود. در جریان برگزاری نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری کیش در حوزه ساخت و ساز مسکن، تفاهم نامه هایی با تعاونی فرهنگیان و تعاونی سازمان منطقه آزاد کیش منعقد شد که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود.

شیرزادی با بیان پروژه های استانی نهضت ملی مسکن از زیرمجموعه های گروه مالی مسکن گفت: شرکت زاینده رود دارای پروژه نهضت ملی مسکن و شرکت سرمایه گذاری سه غرب (مسکن شمال غرب) بخشی از طرح نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد.

شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران از دیگر شرکت های زیرمجموعه این گروه مالی است که همین وظیفه را بر عهده دارد. در حال حاضر گروه مالی و سرمایه گذاری مسکن ۲۰ هزار واحد مسکونی در ۲ میلیون متر مربع برای تحقق پروژه در اختیار دارد.

با توجه به اینکه ظرفیت بیشتری برای این گروه سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز مسکونی وجود دارد، در حال عقد قراردادهای جدید هستیم.

مدیرعامل گروه مالی مسکن با بیان اینکه منتظر تحویل زمین از شرکت زمین و مسکن برای شروع کار ساخت و ساز هستیم، افزود: بر اساس ثبت نام از مردم در صورت نیاز به خرید زمین یا تملک زمین زمین و زمین ایمن شده است، کارها انجام خواهد شد. در شهرهایی که اعلام شد، کار پروژه طبق برنامه است، مثلاً ساخت مسکن توسط شرکت زاینده رود دو ساله است.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه دیگری با ارتش منعقد شده است که به زودی اعلام می شود، گفت: تفاهم نامه خوبی برای تامین زمین با عمران مسکن منعقد شد که زمینی را برای ساخت و ساز در اطراف تهران در شهرستان های پردیس و اندیشه در اختیار ما قرار داد.

تامین مالی از بانک مسکن در راستای سقف تعیین شده برای این شرکت و همچنین سایر شرکت های فعال در این زمینه می باشد که به راحتی و با سرعت انجام می شود.

در بازار سرمایه نرخ تامین مالی بالا و گران است و در طرح ملی نهضت مسکن تطبیق نرخ تامین مالی بسیار مشکل است. در حال حاضر تامین مالی به طور کامل توسط بانک مسکن انجام می شود و خوشبختانه بانک مسکن ظرفیت خود را در حوزه قرارداد تامین مالی نهضت ملی مسکن به طور کامل انجام داده است.

شیرزادی ضمن انتقاد از اینکه ایران هنوز ابزار جذابی برای تامین مالی مسکن از طریق بازار سرمایه ایجاد نکرده است، افزود: استقبال خوبی از اعتبارات زمین و ساخت و ساز نشد که دلیل آن مشکلات ثبتی و اسنادی است که املاک دارند.

ابزاری که ما تهیه کرده ایم «اعتبار موازی» یا «فروش زمین اندازه گیری شده» نام دارد که بر اساس آن خریداران سهام صندوق های سرمایه گذاری می توانند متراژ یک آپارتمان را به عنوان سند داشته باشند.

اگر این مسیر پیموده شود، سرمایه های اندک مردم به درصدی از آپارتمان تبدیل می شود. با همت شرکت سرمایه این کار ادامه دارد و امیدوارم تا پایان سال بتوانیم با تصویب برخی از این خانه ها ساخت و ساز را آغاز کنیم.

وی افزود: شرکت سرمایه گذاری «سرمایه گذاری مسکن» تا امروز ۵۰ هزار واحد مسکونی ساخته است که بدون تمکن مالی و تنها با سرمایه خود شرکت انجام شده است.

هدف ما تامین مالی و تامین سرمایه از طریق شرکت سرمایه گذاری مسکن است که در حال تحقق است و امیدواریم تا پایان سال یک هزار میلیارد تومان از محل فروش کنتورهای مسکونی برای شروع پروژه های تامین مالی جدید تامین شود.

مدیرعامل گروه مالی مسکن با اشاره به قراردادهای منعقد شده با تامین مالی خلیج فارس و بانک ملت تصریح کرد: هدف ما از انعقاد قراردادها تشکیل کنسرسیومی برای جذب فعالیت سرمایه گذاران در حوزه ساخت و ساز مسکن از این محل است. شرکت، تا بتوان از این ظرفیت استفاده کرد.

شیرزادی افزود: واقعیت این است که ورود بانک های تجاری به حوزه مسکن در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و ممکن است کارایی لازم برای بانک ها وجود نداشته باشد. دولت ها یارانه هایی در این زمینه اختصاص می دهند.

تا دولت سیزدهم، اساسنامه «صندوق ملی مسکن» مطرح شد که در مجلس نیز به تصویب رسید و از آغاز فعالیت عملیاتی و اجرایی آن، نزدیک به یک ماه می گذرد و حتی شنیده شد که یک صندوق بزرگ میزان منابع مالی وارد شده به این صندوق.

هدف از ایجاد این صندوق کمک مالی برای ساخت و سازها و پروژه هایی است که شاید برای بانک ها توجیه اقتصادی نداشته باشد، یعنی در واقع یارانه حمایت از بانک ها است و باید ۳۸ هزار میلیارد تومان پول وارد شود. این وجوه هر سال در جایی که بانک ها نمی توانند برای حمایت مالی وارد شوند، از طریق این صندوق ها تامین می شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۷۸ هزار میلیارد تومان از سوی بانک مسکن در حوزه ساخت و ساز مسکن پرداخت شد، گفت: پیش بینی می شود سایر بانک ها نیز در این حوزه ورود کنند. اولین کاری که باید در تامین مالی خانه انجام داد تا همه فشارها روی یک بانک نباشد، افزایش وجوه است.

در این راستا صندوق زمین و ساختمان، صندوق دارایی را توسعه می دهیم و صندوق کارگزاری سودآور می شود و پروژه های عمرانی تکمیل می شود. پروژه اندیشه و کیش تقریباً ۹۵ درصد پیشرفت داشته و در مراحل پایانی پروژه تهران قرار دارد.

همچنین جواهری، رئیس هیئت مدیره گروه مالی بانک مسکن، در خصوص نیاز فعلی کشور به مسکن بر اساس نیازسنجی، اظهار داشت: نیاز به مسکن در چهار سال آینده بالغ بر ۴ میلیون است و شعار سالیانه یک میلیونی دولت بر اساس نیازسنجی مشخص است بخشی که بانک مسکن یا گروه مالی در آن فعالیت می کند مربوط به طبقات متوسط ​​درآمدی است، ساخت و ساز در حال انجام است.

همانطور که اعلام شد بانک مسکن برای تحقق شعار دولت مسکن به انبوه سازان تسهیلات می دهد، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی رئیس بانک مسکن از اعطای تسهیلات، ۲۱۰ هزار واحد تخصیص یافته است که تاکنون ۱۵۰ هزار واحد امکانات فراهم شده است. برای تحقق نهضت ملی مسکن ۲۰ درصد متعلق به بانک مسکن و ۸۰ درصد متعلق به سایر بانک ها است.