آمریکا اولین نیروگاه هسته ای را در لهستان می سازد


به گزارش خبرگزاری فارس، ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان اعلام کرد که ساخت اولین نیروگاه هسته ای این کشور را به یک شرکت آمریکایی واگذار کرده است.

به گزارش رویترز، لهستان ساخت اولین نیروگاه هسته ای خود را به شرکت وستینگهاوس الکتریک سپرد، در حالی که اوکراین در حال جنگ با روسیه همسایه است.

از زمان آغاز جنگ در اوکراین، تحریم های غرب علیه شرکت های نفت و گاز روسیه باعث افزایش شدید قیمت انرژی شده است.

ورشو و واشنگتن بر سر ساخت این نیروگاه هسته ای برای کاهش استفاده از سوخت های فسیلی به توافق رسیدند، در حالی که لهستانی ها قبلا با فرانسه مذاکره کرده بودند.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده در مورد این توافق گفت: «شرکت ایالات متحده در این پروژه به نفع همه ماست. از این طریق می توانیم برای حل مسائل مربوط به بحران آب و هوا، امنیت انرژی اروپا و تعمیق روابط بین ایالات متحده و لهستان اقدام کنیم.

همزمان با تشدید درگیری روسیه و اوکراین و حملات جدید روسیه به مواضع این کشور، برخی منابع خبری مدعی هستند که یک بمب افکن راهبردی آمریکا ماه گذشته وارد لهستان شده است.

لهستان یکی از کشورهایی است که در جنگ روسیه با اوکراین با غرب همکاری کرد و قلمرو آن میزبان تسلیحات غربی برای جنگ علیه روسیه است.

در این راستا، انگلیس استقرار سامانه دفاع هوایی خود در لهستان را برای ادامه حمایت از اوکراین گسترش خواهد داد. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در جریان بازدید از شهر زاموسک در جنوب لهستان گفت که بریتانیا استقرار سامانه دفاع هوایی در لهستان را گسترش خواهد داد.

بن والاس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «خوشحالم که اعلام کنم استقرار سامانه دفاع هوایی میان‌برد خود در لهستان را برای یک دوره دیگر تمدید می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که لهستان به حمایت لجستیکی از اوکراین ادامه می‌دهد».

این تحول در حالی رخ داد که ارتش روسیه مجهز به تجهیزاتی است که در صورت استفاده می تواند ضربات بسیار سنگینی به ارتش اوکراین وارد کند.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید