آمریکا: برای دستگیری یک شهروند آمریکایی در عربستان با ریاض در تماس هستیم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در رابطه با دستگیری یک شهروند آمریکایی سعودی با عربستان سعودی است. منبع موضوع تنش است تولید مثلی جدید بین دو متحد قدیمی دیده می شود، متصل است.

بر اساس این گزارش، «سعد ابراهیم گذشتهبه دلیل انتشار پیام هایی در توییتر که در آن از عربستان سعودی از او انتقاد کنید او بازداشت شد.

در همین راستا روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که این شهروند آمریکایی سعودی منبع او که در فلوریدا زندگی می کند، نوامبر گذشته به همراه خانواده خود به عربستان سعودی سفر می کرد که به دلیل ارسال ۱۴ توییت در ۷ سال گذشته در فرودگاه دستگیر شد.

واشنگتن پست نیز به نقل از سون گذشته این مرد ۷۲ ساله در ۳ اکتبر اعلام کرد که به ۱۶ سال زندان محکوم شده است و پس از پایان دوره به مدت ۱۶ سال ممنوع الخروج شده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از دسامبر گذشته با ریاض در تماس بوده و این موضوع از روز دوشنبه دوباره مورد بحث قرار گرفته است.

«ودانتا باتیلسخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: نگرانی خود را در این زمینه به طور مستمر از طریق کانال های ارتباطی در ریاض و واشنگتن به بالاترین سطوح حکومت سعودی اعلام کرده ایم.

وی در عین حال افزود: آزادی بیان به هیچ وجه نباید جرم انگاری شود.

لازم به ذکر است که روابط ریاض و واشنگتن در پایین ترین سطح خود قرار دارد و پس از حمله روسیه به اوکراین در پایان فوریه، قیمت انرژی روند صعودی به خود گرفت. این روند با تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش دو میلیون بشکه نفت تقویت شد و کاخ سفید را بر آن داشت تا مذاکراتی را با اعضای اوپک پلاس به ویژه عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت آغاز کند.