آمریکا مخالف تحکیم روابط بین جریان های مختلف اسلامی است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، “سخت قاسم سخنگوی حماس به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره سفر هیئت حماس به سوریه واکنش نشان داد و چنین اظهاراتی را دخالت آشکار خواند.

سخنگوی حماس در این خصوص گفت: اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که به سفر هیئت حماس به سوریه حمله کرده، دخالت آشکار در امور داخلی این جنبش است و موضع یک صهیونیست را منعکس می کند. دشمنی که مخالف هرگونه تحکیم روابط بین جریان های مختلف امت است و سعی در تعمیق و تداوم اختلاف بین آنها دارد.

سخت قاسم همچنین افزود: البته این را هم باید گفت که واشنگتن شریک واقعی جنایات بیرحمانه دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین و امت (اسلام و عربی) است.

وزارت خارجه آمریکا قبلا گفته بود که آقا دریافت می کنم روابط سوریه و جنبش مقاومت اسلامی (حماس) به ضرر فلسطینیان، مصمم به تجدید روابط بین کشورها بود. واکنش آمریکا به سفر هیئت حماس به سوریهخیر قیمتسخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به شدت به از سرگیری روابط دمشق و حماس حمله و انتقاد کرد و مدعی شد که این اقدام به نفع فلسطینی ها نیست. قیمت وی گفت: هر گونه عادی سازی روابط بین بشار اسد رئیس جمهور سوریه و حماس می تواند به منافع مردم فلسطین و تلاش های جهانی برای مقابله با تروریسم در آن منطقه آسیب برساند. فراتر ضعیفش کن.”

جنبش مقاومت حماس روز چهارشنبه هیئتی را به سوریه اعزام کرد تا روابط بین جنبش مقاومت اسلامی و دمشق را به تدریج بازگرداند. جنبش حماس به عنوان یکی از متحدان قدیمی سوریه در سال ۲۰۱۲ روابط خود را با دمشق قطع کرد و در ۱۵ سپتامبر سال جاری (۲۴ شهریور) اعلام کرد که پس از سال ها تعلیق فعالیت های خود در دمشق، روابط خود را با سوریه از سر خواهد گرفت. بیانیه ای که مورد استقبال جناح های مقاومت فعال در داخل و خارج از فلسطین قرار گرفت.

در دیدار اخیر گروه‌های فلسطینی با رئیس‌جمهور سوریه توافق شد که روابط بین گروه‌های فلسطینی از جمله حماس و دولت سوریه از سر گرفته شد و به زودی اقداماتی برای تقویت حداکثری آن انجام خواهد شد. در این دیدار که در دمشق برگزار شد، دو طرف درباره نتایج مذاکرات آشتی ملی در الجزایر و همچنین راه‌های تقویت این گفتگوها به‌گونه‌ای که روند آشتی با تقویت مقاومت مردمی در برابر اشغالگری اسرائیل سازگاری داشته باشد، گفتگو کردند. ادامه جنایات آن در سرزمین های فلسطینی.

شایان ذکر است که در هیئت گروه های فلسطینی «زیاد». سبوس» دبیرکل نهضت جهاد اسلامی “طلال ناجی، دبیر کل فرماندهی جبهه مردمی، «محمد یک مثالدبیرکل سازمان صاعقه «زیاد الصغیردبیرکل جنبش انتفاضه فتح، جمیل رنگارنگمعاون دبیرکل جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، “فهد سلیمان، معاون دبیرکل جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین، خالد عبدالمجید، دبیرکل جبهه مبارزه مردم فلسطین، یوسف شکسته شد» دبیر کل جبهه رهایی بخش فلسطین، خلیل زندگیعضو دفتر سیاسی حماس و سمیر الرفاعیسفیر فلسطین در سوریه حضور داشت.

سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس دو روز پیش تاکید کرد که در مرحله بعدی شاهد تقویت روابط با سوریه برای خدمت به مبارزات ملت فلسطین به ویژه در سایه تشدید تجاوزات و جنایات خواهیم بود. از دشمن صهیونیستی “سخت قاسم در گفتگو با رادیو الاقصی جنوبی گفت: سفر هیأت عالی رتبه حماس به سوریه به همراه هیأت‌های دیگر گروه‌های فلسطینی و دیدار با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه با هدف تقویت روابط صورت گرفته است. با آن کشور .

قاسم افزود: جنبش وی مصمم است روابط مستحکم و مستحکمی با کشورهای اطراف فلسطین اشغالی داشته باشد تا بتواند هرچه بیشتر مواضع سیاسی را برای حمایت از مقاومت و پروژه آزادی فلسطین جذب کند. وی گفت: در نشست امروز بر کنار گذاشتن اختلافات گذشته و تقویت روابط حماس با سوریه برای خدمت به ملت و آرمان فلسطین تاکید شد و پیش از این دیدار میانجیگری و گفتگوهای دو کشور با حمایت همپیمانان منطقه ای انجام شد.