آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات خود تبدیل کرد؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین بین المللی: بر اساس داده های «موسسه مطالعات صلح بین بین المللی استکهلم” (ساپری۴۷ درصد تسلیحات آمریکا به خاورمیانه صادر می شود که ۲۴ درصد آن سهم عربستان سعودی به عنوان بزرگترین مشتری تسلیحات آمریکایی است. منطقه غرب آسیا همواره یکی از مقاصد اصلی تسلیحات و تسلیحات آمریکا بوده است. منطقه ای که برای توجیه حضور نظامی آمریکا و لزوم فروش تسلیحات آمریکایی به بازیگرانش، باید همیشه مملو از هرج و مرج و تنش باشد.

چند روز پیش وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که واشنگتن سامانه موشکی زمین به هوا و سامانه دفاع هوایی را به کویت می فروشد. میانبر او با ارزش ۳ میلیارد دلار موافقت کرد.

در بیانیه پنتاگون آمده است که این قرارداد تسلیحاتی قدرت کویت را برای مقابله با تهدیدات احتمالی و دفاع از خود در برابر کشورهای منطقه در آینده بهبود می‌بخشد و با این تجهیزات نظامی، سیستم دفاعی کویت نیز همسو با سایر کشورهای عربی خلیج فارس خواهد بود. توسط آمریکایی ها تقویت خواهد شد.

کویت در آوریل سال گذشته قرارداد همکاری نظامی با آمریکا را تمدید کرد. این توافق که در سال ۱۹۹۱ در جریان جنگ دوم خلیج فارس منعقد شد، به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد تا از تاسیسات کویت استفاده کنند.

بانک اطلاعاتی آماریآمارگیرحجم صادرات تسلیحات ایالات متحده به کویت بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ را نشان می دهد. فروش تسلیحات ایالات متحده به کویت در سال ۲۰۱۴ با ۶۸۱ میلیون دلار به اوج خود رسید. بلند می شود اما از امسال فروش تسلیحات به این کشور عربی در خاورمیانه رو به کاهش بوده است به طوری که در سال ۲۰۱۷ آمریکا به کویت به ارزش تقریبی ۵۵ میلیون دلار سلاح صادر کرد.

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات خود تبدیل کرد؟

آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح و عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات هستند

داده های «موسسه مطالعات صلح بین بین المللی استکهلم» (SIPRI) نشان می دهد که ایالات متحده بزرگترین صادرکننده تسلیحات در جهان است. بر این اساس، ایالات متحده مسئول ۳۷ درصد از صادرات عمده تسلیحات متعارف جهان بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ است که بسیار بیشتر از روسیه است. کشوری که با ۲۰ درصد سهم صادرات در رتبه دوم قرار دارد.

بر اساس داده ها ساپری۴۷ درصد از صادرات تسلیحات آمریکا به خاورمیانه و ۲۴ درصد آن به عربستان سعودی می رسد و ریاض بزرگترین مشتری تسلیحات آمریکایی است. از این میان، ۲۷ درصد مربوط به منطقه آسیا-اقیانوسیه، ۱۶ درصد مربوط به اروپا و آسیای مرکزی، ۵.۴ درصد مربوط به جنوب آسیا، ۲.۷ درصد مربوط به آفریقا و ۲.۶ درصد مربوط به کشورهای دیگر از قاره آمریکا است. ..

چگونه آمریکا غرب آسیا را به بازار تسلیحات خود تبدیل کرد؟

وی در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی به عربستان سلاح صادر می کنند؟ داده ها از پایگاه داده های آماریآمارگیرنشان می دهد که پس از آمریکا که با اختلاف زیادی در رتبه اول قرار دارد، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و … قرار دارند.

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات خود تبدیل کرد؟

سایت آلمانی «دویچه و اوچندی پیش، با استناد به داده ها ساپریگزارشی منتشر کرد و نوشت تسلیحات آمریکایی همیشه در اختیار طرف های متخاصم در درگیری های عراق، یمن، سوریه و لیبی بوده است. هواپیماهای آمریکایی و انگلیسی در جریان بحران یمن بمب، موشک و خودروهای زرهی را به عربستان سعودی و امارات متحده عربی تحویل داده اند. هستند چه آوردن این مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این کشور است.

بر اساس این گزارش و نمودار زیر، بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در خاورمیانه و شمال آفریقا، پس از عربستان سعودی، بازیکنانی مانند مصر، الجزایر، امارات، عراق، قطر، رژیم صهیونیستی و ترکیه مکان های بعدی خرید بوده اند. سلاح ها به ترتیب

آمریکا چگونه غرب آسیا را به بازار تسلیحات خود تبدیل کرد؟

در سال های اخیر، فروش تسلیحات آمریکایی به عربستان سعودی به دلیل استفاده ریاض از آن برای کشتار مردم بی گناه یمن و همچنین کشتار هولناک جمال بوده است. خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی به دستور بن سلمان محدود شد.

بحران اوکراین و آمریکا و متحدان اروپایی در این باتلاق افتاده اند، اما مبنای تغییر رویکرد بایدن او پیش بینی می کرد که برای اولین بار به ناچار پا در جاده ریاض خواهد گذاشت. سفری که برخلاف محاسبات کاخ سفید معلوم شد و اخیرا عربستان و روسیه به عنوان اعضای اوپک پلاس تصمیم به کاهش ۲ میلیون بشکه ای نفت در روز گرفتند. هستند.

این تصمیم غیرمنتظره ریاض و مسکو تندترین واکنش ها را از سوی مقامات آمریکایی در پی داشت، به طوری که اخیرا «جان کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید بر این موضوع تاکید کرد بایدن روابط بین ایالات متحده و عربستان سعودی را بررسی می کند.

هدف گذاری غرب آسیا از آسیب پذیرترین شرکت کننده اروپایی در بحران اوکراین

پسندیدن زودتر اشاره شد که بحران ناشی از جنگ در اوکراین بسیاری از معادلات منطقه ای و بین المللی را بر هم زده است. علاوه بر آمریکا، آلمان نیز که ۵۵ درصد به گاز روسیه وابسته است و در آستانه فصل سرما در شرایط سختی قرار دارد، در ازای افزایش صادرات انرژی به فکر فروش سلاح به خاورمیانه افتاد.

از این رو آلمان که پس از جنگ جهانی دوم اجازه تسلیح به خود را نداشت، به بهانه بحران اوکراین وارد مرحله نظامی سازی و مسابقه تسلیحاتی شد که شامل تصویب بودجه دفاعی ۱۰۰ میلیارد یورویی توسط پارلمان این کشور می شود. این کشور و توافق تسلیحاتی با ریاض.

چند روز پیش، «رابرت حبقوق» وزیر اقتصاد در نامه ای به کمیته اقتصادی پارلمان فدرال (بوندستاگ) صدور مجوز صادرات برخی تجهیزات نظامی به عربستان پشتیبانی می کند من کردم

با این مجوز، دولت ائتلاف آلمان تجهیزات و مهمات ۲ فروند جنگنده را به عربستان سعودی صادر می کند. یوروفایتر و گردباد او با مبلغ ۳۶ میلیون یورو موافقت کرد. دولت آلمان همچنین موافقت کرده است که در یک پروژه مشترک با ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا، قطعات یدکی به ارزش ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به ایرباس ارائه کند.آه تو ۳۳۰ ایمارتیتی» به عربستان سعودی ارسال شود.

این در حالی است که آلمان از نوامبر ۲۰۱۸ در واکنش به نقش ریاض در جنگ داخلی یمن و کشتار وحشیانه جمال، تجهیزات نظامی به عربستان سعودی ارسال کرده است. خاشقجیخبرنگار منتقد را متوقف کرد.

چند روز پیش “اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در سفر منطقه ای خود وارد ریاض شد و با محمد بن سلمان که اکنون رئیس دولت عربستان است، دیدار و گفتگو کرد. گفت و می گویند محتوای آن قابل پیش بینی بود: فروش تسلیحات در ازای تامین انرژی.

پایان سخنرانی

استراتژی تنش آمریکا در غرب آسیا، بازیگران این منطقه جغرافیایی را به فکر پر کردن زرادخانه‌های خود برای حفظ امنیت و مقابله با تهدیدات خارجی انداخته است. این احساس ترس و عدم اطمینان منطقی تر به نظر می رسد زیرا بحران یکی پس از دیگری ادامه می یابد و تشدید می شود. پروژه ای که غربی ها چندین دهه پیش آن را انجام دادند هستند برای توجیه حضور نظامی و فروش سلاح های خود تحت شعارهای فریبنده بشردوستانه مانند حقوق بشر و مبارزه با تروریسم.

البته این حرص و طمع زودتر او خاورمیانه را هدف قرار داد تا سلاح بفروشد، اکنون آمریکا را مجبور کرده تا بازارهای جدیدی را برای صادرات بیشتر تسلیحات جستجو کند. پس بعد از بازار اوکراین – که فروش تسلیحات آمریکایی را بر اساس طرح کاخ سفید تحریک کرد – اکنون نوبت بازار تایوان و جنگ چین و تایپه است. توطئه آه تو که تاکنون به دلایل مختلف از جمله حیله گری رهبران پکن خنثی شده است.