آمریکا گاز به اروپا را ۴ برابر قیمت داخلی می فروشد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: آمریکا گاز را با قیمتی چند برابر بیشتر از قیمت بازار داخلی به اروپا می فروشد.

بر اساس این گزارش، این دیپلمات روس در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا گاز طبیعی مایع را به اروپا با قیمتی ۴ برابر بیشتر از بازار داخلی آمریکا عرضه می کند.

وی افزود: همبستگی فراآتلانتیک مانعی برای کسب درآمد به قیمت از دست دادن متحدان نیست، به ویژه زمانی که متحدان داوطلبانه از منابع ارزان تر عرضه گاز صرف نظر کنند.

همزمان، گازپروم، بزرگترین شرکت نفت و گاز روسیه، اعلام کرد که اگر اتحادیه اروپا سقفی برای قیمت نفت روسیه تعیین کند، مسکو نیز عرضه نفت و گاز به این کشورها را متوقف خواهد کرد.

الکسی میلر، رئیس شرکت گازپروم، گفت: ما بر اساس قراردادهای امضا شده توسط دو طرف عمل می کنیم. یقیناً تعیین سقف قیمت تخلف از مفاد و اصول اولیه این قراردادها بوده و به معنای پایان عرضه خواهد بود.

اتحادیه اروپا هشتمین بسته تحریمی را علیه مسکو در ۷ اکتبر (۱۵ اکتبر) اعمال کرد و همچنین چارچوبی را برای تعیین سقف قیمت محصولات نفتی روسیه اعلام کرد که از ۵ دسامبر (۱۴ دسامبر) برای نفت خام اجرایی خواهد شد. نفت و از ۵ فوریه (۱۶ فوریه) برای نفت خام فرآورده های نفتی پالایش شده روسیه اعمال خواهد شد.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با اشاره به ترس رهبران اروپایی از گذر از زمستان بدون گاز روسیه، گفته بود: زندگی خوب در اروپا در گرو همکاری با روسیه است. مسکو مسئول این واقعیت نیست که اروپایی ها در حال حاضر مانند قرون وسطی چوب را برای زمستان ذخیره می کنند.