آیا باید سابقه سوء استفاده جنسی را فاش کنم؟


صحبت کردن با دوستان، خانواده یا رئیس خود در مورد آسیب های شخصی بسیار دشوار، ترسناک و حتی خطرناک است – اما می تواند بخش مهمی از روند بهبودی باشد.

یکی از بزرگترین مشکلات در زندگی با پیامدهای سوء استفاده جنسی، افشای آزار و اذیت به کسی است.

این امر مستلزم این است که یک بازمانده نه تنها با آسیب خود روبرو شود، تجربه خود را به زبان بیاورد، و خطر آسیب مجدد را تهدید کند، بلکه عواقب افشا را نیز مدیریت کند. این عواقب می تواند گسترده باشد. آنها می توانند از باور نکردن، مدیریت واکنش های عاطفی طرف مقابل، یا طرد شدن از خانواده یا دوستان متفاوت باشند.

افشای اطلاعات نیز می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. چیزی که برای یک موقعیت مناسب است ممکن است برای موقعیت دیگر مفید نباشد. صحبت با پلیس در مقایسه با صحبت با والدین متفاوت است. افشاگری برای والدین در مقایسه با صحبت با یک شریک جنسی جدید احساس متفاوتی خواهد داشت.

گاهی اوقات، از آنجایی که بازماندگان احساس قدرت بیشتری می کنند و زندگی خود را تحت کنترل دارند، می توانند بیش از حد فاش کنند، به این معنی که از گفتن برخی افراد پشیمان می شوند و در نتیجه احساسات شرم آور ایجاد می کنند. دیگران ممکن است به شدت بخواهند به کسی بگویند، اما فکر انجام آن ممکن است فلج کننده باشد.

ای کاش می توانستم راهنمای گام به گام افشاگری در هر شرایطی را ارائه کنم. متاسفانه این امکان پذیر نیست درعوض، فهرستی از سوالات را برای پرسیدن از خود ایجاد کرده ام. اینها به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چگونه و آیا باید افشا کنید.

که

به کی میخوای بگی؟ آیا احتمال دارد به شخص دیگری (مثلاً شریک زندگی) بگویند؟ آیا شما با این موضوع خوب هستید؟ آیا می توان به داستان شما اعتماد کرد؟ آیا خوشحال خواهید شد که یک ماه دیگر به آنها بگویید؟

علاوه بر این، بررسی کنید که چه کسانی را نمی خواهید در مورد این اطلاعات بدانید. این می تواند به ویژه در صورت افشای اطلاعات برای یکی از اعضای خانواده یا یکی از اعضای یک گروه اجتماعی مهم باشد. مردم به طور طبیعی می خواهند اطلاعات بزرگی را که به آنها گفته شده به اشتراک بگذارند. مشخص کنید که مرزهای شما در اطراف داستان شما چیست.

چی

شما مجبور نیستید همه چیز را فاش کنید. این ساده به نظر می رسد، اما هنگامی که شروع به صحبت می کنیم، ممکن است سانسور ایمن خودمان دشوار باشد. گاهی اوقات فقط گفتن به یکی از عزیزان مبنی بر اینکه آزار جنسی اتفاق افتاده کافی است. تصمیم بگیرید که چه جزئیاتی را می خواهید به اشتراک بگذارید، و چه مواردی ممکن است در آن لحظه ایمن تر باشد.

چگونه

عملی شوید. آن را با جزئیات برنامه ریزی کنید. آیا این کار را در خانه خود، در پیاده روی یا در یک کافه انجام خواهید داد؟ در حین افشا و پس از آن به محیطی که نیاز دارید فکر کنید – زمان روز نیز ممکن است مهم باشد. پس از آن زمان بگذارید تا تجربه را پردازش کنید و کاری کاملا متفاوت برای رفع فشار انجام دهید.

حتی اگر افشای شما کاملاً متفاوت از برنامه ریزی شما باشد، داشتن یک برنامه همچنان می تواند به مدیریت عصبیت کمک کند.

چه زمانی

چه زمانی بهتر است به کسی بگویید؟ یک تعطیلات عمومی شلوغ یا جشن، با تعداد زیادی از دوستان و خانواده، ممکن است برای برخی ایده وحشتناکی باشد، اما ممکن است برای دیگران واقعاً حمایت کننده باشد. هر کس متفاوت خواهد بود و به محیط های متفاوتی نیاز دارد، بنابراین در نظر بگیرید که چه چیزی برای شما بهتر است.

چرا

در نظر بگیرید که چرا اکنون تصمیم می‌گیرید داستان خود را بگویید، چه چیزی به دست می‌آورید، و اگر آنچه را که از افشاگری می‌خواهید به دست نیاورید، چه اتفاقی می‌افتد؟ ما نمی‌توانیم واکنش‌های دیگران را کنترل کنیم و در قبال آن‌ها نیز مسئولیم. ممکن است از اینکه این لحظه احساس آزادی نمی کند، ناامید شوید، یا ممکن است شخصی که به او اعتماد می کنیم آنطور که می خواهید پاسخ ندهد. به هر حال، به یک تجربه مثبت امیدوار باشید، اما در صورت منفی شدن، آنچه را که نیاز دارید در نظر بگیرید.

دو مرد در حال صحبت کردن

ایمنی

اگر زندگی شما همچنان با فرد آزارگر مرتبط است، مثلاً در محیط خانواده یا محیط کار/مدرسه، گفتن این موضوع به کسی در آن محیط می‌تواند خطرآفرین باشد. اطمینان از اینکه امنیت فیزیکی شما با افشاگری به خطر نمی افتد بسیار مهم است.

اگر احساس می کنید هنوز در معرض خطر هستید، پیدا کردن یک متخصص برای صحبت کردن ضروری است. این می تواند پلیس باشد، اما برای برخی، پلیس نیز ممکن است امن نباشد. جوامعی که تعصب سازمانی یا نژادپرستی پلیس را تجربه می‌کنند، اغلب با تماس با ۹۹۹ احساس امنیت نمی‌کنند، زیرا می‌تواند وضعیت خطرناکی را تشدید کند.

صحبت با یک مشاور مستقل خشونت جنسی (ISVA) یا یک خط کمک ناشناس می تواند اولین قدم امن برای دریافت حمایت طولانی مدت بیشتر باشد.
اطمینان از ایمن بودن سلامت روان شما نیز مهم است. پس از افشای اطلاعات، یک طرح ایمنی، شامل تجربیات یا اشیایی که می‌دانید تا احساس امنیت کنید، داشته باشید.

و در نهایت…

سوء استفاده جنسی در هر سنی و برای هر جنسیتی، می تواند ارتباط فرد را با دنیا قطع کند. این احساس فرد از خود و همه چیزهایی را که ما به آن وابسته هستیم می شکند. پس از یک ضربه جنسی، بازماندگان می توانند با تجربیات دیگری روبرو شوند که این ارتباط را بیشتر قطع می کند. این می تواند سایر روابط توهین آمیز، تعصب اجتماعی، یا نژادپرستی نهادی، فقر یا تجارب آسیب زا اضافی باشد.

افشای یک آسیب جنسی می تواند تلاشی برای التیام آن قطع ارتباط باشد. با گفتن ترومای خود به فرد دیگری، از او می خواهیم که ما را بپذیرد، باور کند و به شیوه ای که قبلا تجربه نکرده ایم، احترام بگذارد. ایجاد ارتباط با افرادی که به ما احساس امنیت می‌دهند و می‌توانند شاهد آسیب‌های روحی‌مان بدون تشدید آن باشیم، می‌تواند به طرز باورنکردنی جبران‌کننده باشد.

به‌عنوان یک درمانگر که با تروما و PTSD پیچیده کار می‌کند، به قدرت شناختن حداقل یک نفر دیگر که داستان شما را شنیده، باور کرده، و تصدیق می‌کنم باور دارم.

خیریه ای که من با آن کار می کنم، SurvivorsUK، دارای یک پایگاه داده ملی در بریتانیا است که شامل مشاوران واجد شرایط، روان درمانگران، درمانگران هنر، و روانشناسانی است که آموزش های خاصی را با SurvivorsUK و سایر سازمان های ارائه دهنده پشتیبانی گذرانده اند. برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید survivorsuk.org


جرمی ساکس یک روان درمانگر یکپارچه است که در کار با بهبودی تروما، شرایط طولانی مدت، نوجوانان و جوانان تخصص دارد. با مراجعه به counseling-directory.org.uk اطلاعات بیشتری کسب کنید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر