آیا رشد ۸ درصدی امکان پذیر است؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، اخیراً ابراهیم رئیسی – رئیس دولت سیزدهم – شاخص شده است. رشد اقتصاد و سرمایه گذاری در اقتصاد ایران حکایت از آن داشت که از مضمون سخنان او می توان به رضایت او از روند کنونی پی برد! رئیسی در بیانیه‌ای گفت: اگر بگوییم رشد اقتصادی تقریباً بیش از پنج درصد داریم، قطعاً می‌توان به رشد اقتصادی هدف هشت درصدی دست یافت. رشد ۴۰ درصدی صادرات در سال گذشته و رشد ۱۳ درصدی صادرات نفت در سال جاری نشان از عزم جدی صادرکنندگانی است که خواهان رشد صادرات در کشور هستند. وی همچنین با اشاره به تحریم ها تاکید کرد: «دستیابی به رشد اقتصادی در گرو رشد تولید و صادرات در کشور است. با وجود همه تحریم ها و تهدیدها، شاهد رشد صادرات در کشور هستیم. رئیسی همچنین به سرمایه گذاری در کشور اشاره کرد و گفت: شرکت های بزرگی را برای سرمایه گذاری در اقتصاد گرد هم آورده ایم و در حال حاضر ۱۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری می شود اما این سخنان در شرایطی مطرح شد که فعالان اقتصادی به اتفاق معتقدند صادرات است. گرفتار مسلخ سیاست و با طرح این سوال که چرا به توافق نیاز داریم؟ بر این اساس، کارشناسان اقتصادی خاطرنشان می کنند که شرایط کنونی مشابه شرایط جنگی است، زیرا در زمان جنگ، سرمایه یک کشور از بین می رود و سرمایه گذاری متوقف می شود.

وضعیت شاخص رشد اقتصادی

همانطور که داده های مرکز آمار به عنوان راهنمای اصلی برای اعلام رشد اقتصادی و تورم نشان می دهد رشد بهار گذشته، اقتصاد به ۳.۸ درصد رسید. همزمان صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲ به ۳ درصد و در سال ۲۰۲۳ به ۲ درصد کاهش یابد.

رقم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران برای رشد اقتصادی بهار امسال بدون احتساب نفت ۴.۳ درصد بوده است. البته کارشناسان اقتصادی پس از بررسی این شاخص اقتصادی، آن را نتیجه پایان بیماری کرونا و بازگشت به شرایط عادی می دانند و چنین رشدی را خوشحال کننده و در عین حال غرور نمی دانند.

سوال بعدی دیدگاه است رشد اقتصاد برای کشور مطلوب نیست، این محدودیت اینترنت است! با اعلام ضرر میلیاردی به اقتصاد بر اثر قطعی اینترنت، فعالان اقتصادی می گویند این اتفاق باعث اختلال در روند تولید و در نتیجه کاهش رشد اقتصادی می شود. زیرا به گفته آنها رشد ۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه توسعه تنها از نفت حاصل نمی شود بلکه باید جلوی مرگ کسب و کار گرفته شود. البته ناگفته نماند که وضعیت درآمد نفتی تحت تاثیر تحریم ها مشخص نمی شود.

وضعیت سرمایه گذاری و صادرات چگونه است؟

علیرغم اشاره دولتمردان به جذب سرمایه و رشد برای اینکه صادرات به رشد ۸ درصدی دست یابد، واقعیت های اقتصادی نشان می دهد که خروج سرمایه جایگزین جریان ورودی سرمایه شده است. چندی پیش مسعود خوانساری – رئیس اتاق بازرگانی تهران – از خروج ۴۵ میلیارد دلار سرمایه در چهار سال گذشته خبر داد.

در این زمینه یکی از بزرگترین چالش های پیش روی اقتصاد ایران منفی بودن مستمر سرمایه گذاری ها است. کاهش نرخ سرمایه گذاری تحت تأثیر عواملی مانند عوامل ساختاری، سیاست های داخلی و پارامترهای خارجی است.

فعالان اقتصادی در خصوص صادرات می گویند صادرات در مسلخ سیاست است. مسعود جمالی از اعضای اتاق بازرگانی تهران نیز در گفت و گو با رسانه ها تاکید کرد: موضوع تجارت در سال های اخیر همواره قربانی سیاسی کاری مدیران و سیاستمداران مربوطه در کشور بوده است.

بر اساس این گزارش، بخش خصوصی در سال های اخیر همواره به دولت پیشنهاد کرده است که از ایجاد انحصار، رانت و بستن مرزها جلوگیری کند. رشد تولید داخلی و صادراتی محقق خواهد شد، البته به نظر نمی رسد دولت قصد کاهش اشتغال در اقتصاد ایران را داشته باشد.