آیا شما هم فرزندان حسینی را می خواهید؟/تربیت نسل حسینی از نگاه کارشناسان دینی


گروه زندگی –نفیسه خانلری: هر سال یک هفته مانده به محرم به کمد لباسش می رود، لباس های مشکی را بیرون می آورد و با احتیاط زیر و رو می کند. او یک سال بزرگتر شد و برخی لباس ها به او نمی خورد. با هر کدام از آنها خاطراتی وجود دارد. حیات محل، مجلس ترحیم مادربزرگ، نماز ظهر عاشورا در کنار خیابان و ده ها خاطره ای که از محرم و صفر پارسال به یادگار مانده است. مامان تا دیر نشده باید بریم لباس مشکی بخریم. روسری دارم، چادرم کمی کوتاهتر است، اما بلوزم تنگ است، نمی توانم آن را اینطور بپوشم…»؛ باشه مامان مواظبم یکی دو روز دیگر خرید خواهیم کرد.”

من خیلی خوشحالم که بزرگ شده است. ایستادن زیر پرچم اباعبدالله الحسین علیه السلام. ارتفاعی که ارزش دنیا را دارد. از زمانی که ۵ ماه بیشتر نداشت و برای رفتن به مزار علی اصغر لباس سقا را پوشیدم، آرزوی دیدن این روزها را داشتم. آنها می گفتند: «پسر است که لباس سقا می پوشی؟» اما این برای من مهم نبود. در کل اگر عاشق سیدالشهدا باشد هم پسر می شناسد و هم دختر. از آن روز تا کنون ۱۲ سال می گذرد، او در تمام شب های دهه اول محرم در تیم حضور داشت. حتی وقتی نمی توانستم با او باشم، پدرش یا یکی از بزرگترها را می گرفت و به عشق کارکنان می رفت. الان هم که خودش خانم است، اگر جفتی پیدا نکرد، با پدرش می رود و در قسمت زنانه می نشیند.

این داستان برای بسیاری از ما آشناست. فرزندانی از دل خانواده هایی که نسل جدید حسینی را برای به ارث بردن اعتقادات خانوادگی تشکیل می دهند و پرچمدار نام حسینی (ع) را بر دوش می کشند. اما جدای از این محبت قلبی خانوادگی، خانواده ها چه باید بکنند تا به فرزندان خود اعتقادات و ارزش های والای اباعبدالله الحسین(ع) را بیاموزند و نسلی حسینی تربیت کنند؟ در این گزارش به سراغ چند کارشناس به اصطلاح دینی با تخصص های مختلف رفتیم تا راه های تربیت نسل حسینی را بهتر و بیشتر بدانیم.

تقویت روحیه تحول و اصلاح

حجت الاسلام برمئی: از خود حسین (علیه السلام) برای تربیت نسل حسینی بهره ببریم.

حجت الاسلام برمایی، کارشناس مذهبی و متخصص در امور خانواده، ابتدا با اشاره به فرموده پیامبر(ص) مبنی بر اینکه مؤمن باید ازدواج کند تا یکی از فرزندانش این جمله را منتشر کند که «لا اله الا الله». خداوند» فی الارض در مورد اهمیت تربیت فرزندان در اسلام اشاره می کند و می گوید: «از این بیان به خوبی می توان دریافت که نگاه نسل در اسلام فقط یک نگاه کوچک نیست و باید از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. ممکن است خانواده ها از الگویی مثل سیدالشهدا که خود اسطوره است بهره ببرند تا به چنین کیفیتی دست یابند، یعنی با تکیه بر سبک زندگی امام حسین (علیه السلام) نسلی حسینی تربیت کنند، نسل حسینی را تربیت کنند. نسلی است تحول طلب، اصلاح طلب و عدالت خواه، یعنی دقیقاً با توجه به رویکرد سیدالشهدا در قیام عاشورا، چنین نسلی با وجود همه آنها قطعاً در بستر و عرشه خانواده و خانواده ها شکل می گیرد. مراقبت های روزانه، باید زمانی را به این آموزش اختصاص دهند. بگذارید آن را بپوشند و امتحان کنند.”

وی ادامه می دهد: تربیت نسل حسینی از دل تربیت دینی شکل می گیرد و باید بدانیم که تربیت دینی تنها تربیت اعتقادات دینی نیست و ابعاد گسترده ای دارد که خانواده ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند، اما به طور کلی اگر نسل امروز ما تلاش خانواده برای هماهنگی با اهداف و آرمان های قرآن و پیامبر(ص) از نظر شخصیتی به درستی در مسیر تربیت دینی و تبدیل شدن به نسل حسینی قرار می گیرد.

پرورش روحیه جهادی و قناعت

حجت الاسلام ماندنی: باید نسلی تربیت کنیم که از درد امام زمان (عج) بهره مند شود.

خجت الاسلام مندادی، کارشناس مذهبی معتقد است: تربیت نسل حسینی یعنی نسلی که امام زمان (عج) را به نفع خود بیاورد و چنین نسلی به چند ویژگی مهم نیز نیاز دارد. وی می گوید: نسل حسینی ویژگی های بسیاری دارد و اگر بخواهیم فرزندان حسینی را تربیت کنیم می توانیم از یک سری آیات و روایات بهره ببریم و من نیز بر این اساس به چند ویژگی اصلی اشاره می کنم. با توجه به اینکه امام حسین(ع) و همه فرزندانش مجاهد در راه خدا و دارای روحیه مجاهدت، مقاومت و استقامت هستند، وجود روحیه جهادی یکی از ارکان اصلی نسل حسینی محسوب می شود و خانواده ها می توانند کار کنند. در مورد این مشکل انجام دهید رکن دوم این است که فرزندانمان را افرادی با اعتماد به نفس تربیت کنیم تا بتوانند از نعمت های خدا در راه خدمت استفاده کنند. البته اسراف و تجمل گرایی در زندگی نسل حسینی جایی ندارد و باید فرزندان خود را از این بلاها دور نگه داریم.

حجت الاسلام مندادی دستگیری از نیازمندان را یکی دیگر از ارکان نسل حسینی می داند و می گوید: خانواده ها باید فرزندان نامزد تربیت کنند تا نسبت به اعمال ضعیفان بی تفاوت نباشند و در دستان خود بگیرند. منش اخلاقی نیز مانند سایر شخصیت های شایسته، اساساً در بستر خانواده شکل می گیرد و والدین می توانند به عنوان تربیت نسل حسین در این نوع تربیت و موفقیت نقش اساسی داشته باشند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که از خانواده گرفته تا نهادها، دانشگاه ها، هیئت های حاکمه و… همه مسئول هستند و باید در تربیت نسل حسینی نقش فعال داشته باشند».

تاکید بر حق طلبی و کسب مال حلال

دکتر مریم حاج عبدالباغی: امر به معروف و نهی از منکر را به فرزندان خود بیاموزیم.

دکتر مریم حاج عبدالباقی دکترای علوم قرآنی با استناد به آیاتی از سوره توبا، برخی از ویژگی های مهم مانند توبه، عبادت، سجده، سجده، روزه، رفتن به مسجد و عبادت، امر به معروف و نهی از منکر و شناخت حدود الهی. هدایت بندگان را از مهم ترین چراغ ها می داند و می گوید: «اگر بتوانیم این صفات را در خود و فرزندانمان تقویت کنیم، خداوند مشتری جان و مال ما می شود و این نیز چراغ راه تبدیل شدن است. حسین.» البته به یک نکته دیگر هم باید توجه کنیم و آن حق تربیت فرزندانمان است. «بسیاری از ما با وجود اینکه خودمان اهل امر به معروف و نهی از منکر هستیم، اما به دلیل شرایطی تشویق نمی کنیم. فرزندان ما این کار را بکنند در حالی که کودکان باید عدالت خواهی و مبارزه با ظلم را بیاموزند تا حسینی شوند.”

وی در ادامه بر اهمیت نقش مادران در تربیت نسل حسینی تاکید کرد و ادامه داد: اگر مادران محبت امام حسین (ع) را در درون خود داشته باشند، خواه بخواهند این محبت را به فرزندان و نسل آینده منتقل خواهند کرد. یا نه.” نه. همچنین آموزش اموری مانند کسب مال حلال، پرداخت خمس و زکات و کلیه امور مالی شرعی نیز بسیار مؤثر است زیرا مال حلال فطرت انسان را می سازد و او را در مسیر درست قرار می دهد و مادران مهمترین نقش را در نهادینه شدن این امر دارند. همچنین برای رشد فکری فرزندان، مادران باید به انتخاب تابلوها توجه زیادی داشته باشند تا فرزندانشان همزمان شور و شعور حسینی را از هیئت بیاموزند.»

نهادینه کردن ظلم و عدالت خواهی

حجت الاسلام صحیحی سردرودی: مراقب تحریف ها باشید

حجت الاسلام صحیحی سردودی، کارشناس مذهبی و عاشورا پژوه، سخنان بزرگان دین و آیات الهی را منبعی ارزشمند برای تربیت نسل حسینی می داند و معتقد است که استبداد ستیزی و عدالت خواهی در این ها نمود پیدا می کند. منابع به صورت خاص وی تصریح می کند: نسل حسینی به نسلی گفته می شود که پیرو واقعی سیدالشهدا (علیه السلام) باشد، یعنی در زندگی خود به هیچ وجه از عدالت و انصاف عدول نمی کند و به کسی ظلم نمی کند. . شهید مظلوم مشهورترین لقب امام حسین (ع) است و خانواده‌هایی می‌توانند فرزندان خود را به این لقب تربیت کنند که در صورت لزوم مانند امام حسین (ع) ظلم را انتخاب کنند تا هرگز ظالم نشوند.»

حجت الاسلام صحیحی سردارودی نیز تقدیم واقعی سیدالشهدا(ع) به فرزندانش را از ضروریات تربیت نسل حسینی می داند و می گوید: «تا امام حسین (ع) را درست نشناسیم نمی توانیم او باشیم. نه می‌توانیم نسل حسینی را تربیت کنیم.» توجه داشته باشیم که برای این معرفت باید تحریفات را کنار بگذاریم و به دنبال حقیقت باشیم. می گویند واقعه عاشورا یک دعوای شخصی یا طایفه ای است که با وقوع این تحریفات ممکن است تربیت نسل حسینی را تهدید کند، بنابراین خانواده ها باید هوشیار باشند و با شناخت امام حسین (ع) فرزندان خود را در مسیر درست قرار دهند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید