آیت الله حکیم از رهبران تقویت رابطه نجف و قم بود – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری پنجشنبه شب در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله سید محمد سعید حکیم که در مسجد اعظم قم برگزار شد، از شخصیت علمی و اخلاقی این شیعه فقید تجلیل شد. وی گفت: صحبت از این گونه شخصیت ها کار ساده ای نیست زیرا پرداختن به ابعاد مختلف شخصیت یک فقیه و مرجع تقلید که تمام عمر خود را وقف تحصیل معارف دینی، جهاد و مبارزه کرده است، به خوبی انجام نمی شود. .

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: انسان در نظام آفرینش از جایگاه والایی برخوردار است چرا که در قرآن از انسان به عنوان موجود ممتاز نام برده شده و خداوند انسان را خلیفه الله نامیده است. .

فرمود: «قرآن گاهی انسان را تکریم و تجلیل می کند». می توان سر او در میان تمام مخلوقات عالم است و گاهی ذکر می کند که همه خلقت به خاطر انسان است.

خداوند استعدادهای زیادی را در انسان سرمایه گذاری کرده است

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه خداوند استعدادهای زیادی در وجود انسان قرار داده است، افزود: انسان موجودی اندیشمند و مستقل است که باید توانایی های خود را به حداکثر برساند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه قدرت انتخاب در دست انسان است و می تواند مسیر آینده خود را انتخاب کرده و در آن گام بردارد، تصریح کرد:

امام جمعه قم فرمودند: انسان دارای مال است غرایز هدایت صحیح و کوتاه نکردن راه و گمراه نشدن است.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه خداوند سه عامل اصلی را برای هدایت و جهت دهی انسان قرار داده است، افزود: حجت باطنی عقل و دیگری حجت ظاهری است که انبیا و اولیای الهی می توانند به آن اشاره کنند.

یکی از علل جهنم انسان، عدم استفاده از عقل است

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: در قرآن ۶۴ مطلب در مورد عقل آمده است و انسان را وادار به تعقل کرده است و عده ای حرف های مختلفی می زنند و عقل خود را داور می کنند و بهترین را انتخاب می کنند. به طوری که نه نه من در مشکل هستم.

وی افزود: یکی از دلایلی که مردم به جهنم می روند، نداشتن عقل است. اگر گوش شنوا و چشم بینا و عقل حسابگر داشتیم در جهنم جایی برای آنها نبود.

آیت الله حسینی بوشهری تصریح کرد: باید به آنچه پیامبر می فرماید در مورد چه باید کرد و نه باید گوش داد و حرام و حلال الهی را رعایت کرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: پیامبر اسلام فرمودند به قرآن و اهل بیت تمسک کنید که متأسفانه امت اسلامی راه خود را گم کرده است و پیامبر نیز پیش بینی کرده است که اگر به اینها پایبند نباشید. دو چیز، قطعا فریب خواهید خورد.

امام جمعه قم ادامه داد: آیت الله حکیم مرجعی بزرگ، نام و و اصالتاً و خدمتگزار صادقی بود.

علمای دین در جامعه راه پیامبر را ادامه می دهند

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه علمای دین در جامعه ادامه دهنده راه پیامبر و همانند اهل بیت هستند، افزود: نقش علمای دین در جامعه اسلامی نقش کلیدی دارد و هم در قرآن و هم در قرآن و در روایات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم علما هستند و به این دلیل که این بار مسئولیت رهبری جامعه در عصری که مردم از وجود امام معصوم محروم هستند بر عهده علمای دین است.

وی ادامه داد: هر کس عالمی را بزرگداشت و برای بزرگداشت عالم در مجلس شرکت کند، مانند آن است که رسول خدا را گرامی داشته باشد و هر کس رسول خدا را گرامی دارد، خدا را گرامی داشته است و در این صورت به سوی او هدایت می شود. بهشت.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در کلام نورانی اهل بیت و آیات الهی برای عالمان دین اشاره شده است و این بدان معناست که خود علم ارزش چندانی ندارد اما علما باید از خدا بترسند. . و امام رضا علیه السلام فرمودند که فقیه در جامعه یاد شود تا خیرش به مردم برسد.

امام جمعه قم تاکید کرد: عالم باید حافظ دین باشد به ویژه امروز که دشمنان سعی دارند دین را از جامعه و جوانان ما بگیرند.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: امروز در جامعه جنگ شناختی وجود دارد و علمای دین اجازه انکار حقایق را به دشمنان در این جنگ نمی دهند. وارانا با تبیین جهاد در این عرصه به نمایش گذاشته و ایفای نقش کنند.

در مقابل جبهه دریافت می کنم دشمن نباید تسلیم شود

وی افزود: در مقابل جبهه دریافت می کنم دشمن نباید تسلیم شود و ما باید قدردان علما باشیم چرا که این علما هستند که امروز به دست ما رسیده اند.

رئیس جامعه حوزوی حوزه علمیه قم با بیان اینکه در صورت خروج روحانیت از صحنه، افرادی هستند که به دین و دنیای مردم رحم نمی کنند، افزود: این افراد همان ادامه اردو در جلوی سیدالشهدا و فقط اسمشان عوض شده چون کربلا همیشه تاریخ تکرار می شود.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه خاندان حکیم اهل علم، تقوا و جهاد هستند، افزود: در زمان صدام تعداد زیادی از خانواده های حکیم و صدر سلاخی شدند، چرا تظاهر به دین می کنند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: آیت الله حکیم بیش از ۸ سال و نیم در زندان بود که با شکنجه های سخت همراه بود و الگوی مردمی است.

امام جمعه قم می فرماید: ایشان شاگردان زیادی را در حوزه نجف تربیت کردند و بسیاری از کتاب های ایشان در حوزه های مختلف از جمله عاشورا حفظ است.

وی تصریح کرد: این عالم بزرگوار تقوا و تواضع زیادی داشت و درب منزلش به روی همه و ایشان باز بود. حامل های استاندارد ارتباط نجف و قم تقویت شده است.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: خدمات ایشان به مردم عراق بسیار زیاد و برجسته است و این شخصیت بزرگ در این عرصه سنگ تمام گذاشته است.

وی افزود: آیت الله حکیم مورد علاقه اهل بیت علیهم السلام بود و کمتر جلسه ای بود که ایشان شرکت می کردند و حرم در آن مستقر نمی شد و با اینکه فقیه بودند، همیشه تلاش زیادی می کردند. به عزای حسین، آرام باش.