احتمال اپیدمی آنفولانزا در هفته های آینده


دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: با توجه به شروع فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی مانند کرونا، آنفولانزا، آدنوویروس، استفاده از ماسک می‌تواند تا حد زیادی از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کند. توصیه ما همچنان استفاده از ماسک در محیط های شلوغ، سرپوشیده و حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو است.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا جماعتی با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین نشست کمیته علمی کشوری کرونا اظهار کرد: در این نشست آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی شد. در برخی از کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد ابتلا به کرونا در حال افزایش است و برخی از انواع جدید در حال گسترش هستند.

وی افزود: پیش از این سویه BA4 در برخی از کشورها مانند آمریکا و آلمان رایج بود که اکنون در بسیاری از کشورها با BA5 جایگزین شده است. نوع جدید BA4.6 در ایالات متحده افزایش یافته است و حدود ۱۳.۶ مورد مرتبط با این زیرسویه جدید شناسایی شده است.

دبیر کمیته علمی کشور خاطرنشان کرد: اخیرا انواع جدیدی از BF7 و XBB شناسایی شده است، بنابراین BF7 در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند رو به افزایش است و برخی کارشناسان معتقدند با شناسایی این زیرسویه‌ها، کرونا رو به افزایش است. به تیپ یک یا سه SARS COVID.

جیاماتی با اشاره به شناسایی زیرسویه‌های جدید کرونا یادآور شد: خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون گسترده در اکثر کشورها به‌ویژه آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند با وجود افزایش موارد اومیکرون، میزان مرگ و میر همچنان پایین است. به عنوان مثال در سنگاپور موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در یک روز ۹ هزار نفر و میزان مرگ و میر ۲ نفر است.

وی تصریح کرد: میزان وحشیگری و افزایش مرگ و میر ناشی از انواع و زیرشاخه های جدید به دلیل آلودگی بالا کاهش یافته و از سوی دیگر به دلیل مصونیت افراد از ابتلا به این بیماری و واکسیناسیون، مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ کاهش یافته است. نیز کمتر است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بر اساس مطالعات و پیش‌بینی‌های انجام شده، احتمال شیوع انواع BQ1، BQ1.1، BQ1.3 و XBB وجود دارد که در فصل سرد و زمستان به سرعت جهش می‌کنند. . این گونه ها عفونت پذیری بالا اما مرگ و میر بسیار کم دارند. یکی از ویژگی‌های این زیرسویه‌ها این است که با وجود علائم کم یا حتی بدون علائم، عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابتی پس از عفونت ایجاد می‌شود.

جیاماتی با بیان اینکه اتخاذ واکسیناسیون در کشور مناسب است، گفت: میزان تزریق سومین دوره واکسن کرونا در کشورمان در هفته های اخیر بهتر از روند جهانی است.

وی به مناسبت آغاز فصل پاییز و افتتاح مدارس گفت: روند ابتلا به آنفولانزا رو به افزایش است. طی چند روز گذشته، بررسی معمول ۱۰۰ نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت‌های ویژه، ۳۹ مورد آنفولانزا را ثبت کرده است که می‌تواند هشداری برای همه‌گیری آنفولانزا در هفته‌ها و ماه‌های آینده باشد.

کمیته علمی ملی کرونا خاطرنشان کرد: توصیه ما در شرایط فعلی این است که برای پیشگیری از آنفولانزا، پروتکل های بهداشتی به ویژه در فضاهای سرپوشیده، مکان های شلوغ، مراکز آموزشی و حمل و نقل عمومی را رعایت کنند. مهمترین پروتکل بهداشتی در حال حاضر استفاده از ماسک است، اما شستن مداوم دست ها و فاصله گذاری فیزیکی نیز مهم است.

جیاماتی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفولانزا تاثیر زیادی در کاهش بستری شدن و مرگ و میر دارد، افزود: توصیه ما این است که کودکان، افراد مبتلا به بیماری های همراه، سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال و همچنین پرسنل بهداشتی و درمانی واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

وی به شباهت علائم آنفولانزا و کرونا در بیماران اشاره کرد و تاکید کرد: توصیه ما این است که پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق، کادر پزشکی آزمایشات تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد آنفولانزا یا کرونا است زیرا درمان این دو بیماری کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند و در صورت بروز عوارض شدید نیاز به درمان خاصی دارند.

کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: پزشکان و متخصصان مراقب باشند با توجه به فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی از جمله آنفولانزا از تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها به‌ویژه آزیترومایسین خودداری کنند، زیرا آنتی‌بیوتیک‌ها در بهبود وضعیت بیماری تأثیر بسزایی دارند. این بیماران و از سوی دیگر این تجویز و مصرف بی رویه باعث مقاومت آنتی بیوتیکی و عوارضی در برخی از بیماران می شود.