ادامه اختلافات اتحادیه اروپا و لهستان / بودجه ورشو مسدود شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، کمیسیون اروپا با این استدلال که ورشو هنوز شرایط مورد نظر اتحادیه اروپا در زمینه اصلاحات قضایی را برآورده نکرده است، از انتقال بودجه ملی برای بازسازی لهستان جلوگیری کرده است.

سخنگوی لهستان گفت: در میان نگرانی ها در مورد استقلال قوه قضاییه لهستان، کمیسیون اروپا تصمیم گرفته است تا پرداخت ها به لهستان را تحت برنامه توانبخشی ملی متوقف کند، زیرا ورشو هنوز معیارهای اروپایی برای آزادی زودهنگام را برآورده نمی کند.

اتحادیه اروپا دسترسی به این بودجه برای ورشو را به دلیل نگرانی در مورد دخالت سیاسی در سیستم قضایی لهستان مسدود کرده است.

استفان دی کارزمکارسخنگوی کمیسیون اروپا گفت: در نتیجه عدم رعایت الزامات اتحادیه اروپا، کمیسیون نمی تواند هزینه های درخواستی لهستان را پرداخت کند.

۲۴ میلیارد یورو (۲۴.۵ میلیارد دلار) یارانه و ۱۲ میلیارد یورو وام همچنان برای احیای اقتصاد پیش بینی می شود. دریافت می کنم مبلغ درخواستی لهستان که در ماه ژوئن توسط کمیسیون برنامه عمومی اتحادیه اروپا تایید شد، اکنون مسدود شده است.

دولت لهستان زودتر او گفت که آماده اجرای این طرح است، اما به نظر می رسد که خواسته ها و استانداردهایی که اتحادیه اروپا از لهستان می خواهد، هنوز در بخش قضایی آن کشور اجرا نشده است.

زودتر، موراویاییدر تابستان، نخست وزیر لهستان با اجرای شرایط تعیین شده توسط کمیسیون اروپا موافقت کرد و قول داد که حاکمیت قانون را بازگرداند، از جمله اجرای تصمیم دیوان عدالت جوامع اروپایی (CJEU) در مورد انحلال انضباطی. اتاق دیوان عالی کشور و الزامات مربوطه .. اعاده قضات برکنار شده و تضمین حق سؤال قضات گری از دیوان عدالت اداری درخواست دیگری برای اصلاح سیستم قضایی لهستان بود که توسط اتحادیه اروپا مطرح شد.

کمیسیون اروپا که قوانین اتحادیه اروپا را پیشنهاد می کند و بر تصویب آنها نظارت می کند، خواستار لغو طرح لهستان برای ایجاد یک اتاق انضباطی برای قضات لهستانی، بازنویسی اساسنامه آن و بررسی پرونده قضات مجازات شده توسط این نهاد است.

چالش های متعدد بین اتحادیه اروپا و لهستان منجر به خسارات مادی زیادی برای این کشور اروپای شرقی شده است. در حالی که لهستان در مواضع خود به ویژه در جریان قانون اصلاحات قضایی سرسخت بوده است، تعدادی از اعضای ارشد حزب حاکم قانون و عدالت این کشور را با روندی مانند برگزیتگزینه خروج از اتحادیه اروپا را می پذیرد.

اختلافات بین لهستان و اتحادیه اروپا به حدی است که سال گذشته وزیر امور اروپایی فرانسه در سخنرانی خود از احتمال اعمال تحریم ها علیه لهستان خبر داد. وزیر امور اروپایی فرانسه دلیل این اقدام پاریس علیه لهستان را اصرار ورشو بر اولویت قوانین این کشور بر مقررات اتحادیه اروپا عنوان کرد! “کلمنت بودوی در این خصوص گفت: در مرحله اول، مذاکرات با لهستان باید ادامه یابد. اما اگر گفتگوها بی فایده باشد. ممکن است چندین تحریم از جمله مالی علیه این کشور اعمال شود.

از سوی دیگر، “ماتوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی پارلمان اروپا ضمن انتقاد از سخنان «اورزلا تلفن برخطرئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد: اظهارات تهدید آمیز را رد می کنم. من اجازه نمی دهم سیاستمداران اتحادیه اروپا لهستان را تهدید کنند. از زبان تهدید علیه کشورها استفاده نکنید. لهستان برای آزادی اروپا می جنگد. در سال ۱۹۲۰ از پاریس و برلین در برابر حملات شوروی دفاع کرد. در سال ۱۹۳۹ با نازی های آلمان جنگید و در سال ۱۹۸۱ در برابر سیستم کمونیستی ایستاد. لهستان دست خالی به اتحادیه اروپا نیامده است. این کشور در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا با کشورهای لیتوانی و لتونی محافظت کرده است

موراویتسکی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا موفق ترین اتحادیه بین المللی در تاریخ است. اما این نهاد «دولت» نیست، تاکید کرد: هر کشوری در اتحادیه اروپا حاکمیت خاص خود را دارد. من می بینم که آخرین تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی لهستان سوء تعبیر شده است. بالاترین قانون در لهستان قانون اساسی این کشور است. قانون اساسی ما از همه قوانین بالاتر است و دولت لهستان از این قانون دفاع می کند. دادگاه عالی قانون اساسی لهستان هرگز حکم نکرده است که قوانین اتحادیه اروپا با قوانین لهستان ناسازگار است. برعکس، لهستان به توافقات اتحادیه اروپا پایبند است.

«اورزلا تلفن برخط» رئیس کمیسیون اروپا زودتر او اعلام کرد که اتحادیه اجازه نخواهد داد لهستان ارزش های خود را به خطر بیندازد.

زودتر علاوه بر این، در پی افزایش تنش ها بین دولت لهستان و بروکسل، «جوزف برلینماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که بروکسل پاسخ قاطعی به اقدامات ورشو خواهد داد.