ادعای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل توسط روسیه و ایران – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی “جیمز” وزارت خارجه بریتانیا کارائوکهنماینده بریتانیا در نشست شورای امنیت درباره اوکراین، روسیه را به استفاده از آن متهم کرد پهپادها ایرانیان در جنگ اوکراین و کردها و در این خصوص اظهار داشتند: «روسیه و ایران قطعنامه ۲۲۳۱ برجام را نقض می‌کنند. اکنون روسیه بهانه می آورد زیرا نمی تواند از اقدامات خود دفاع کند. ما قبلاً بارها دیده‌ایم که این کار را می‌کنند.»

نماینده بریتانیا افزود: بر اساس شواهد ارائه شده توسط اوکراین و مقادیر قابل توجهی از گزارش های منبع باز، دیدگاه ما روشن است: ایران پهپادها به روسیه تحویل داده است که با آن روسیه غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت های غیرنظامی را هدایت می کند و این را تحویل می دهد پهپادها این برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ توافق هسته ای ایران است.

جیمز کارائوکه وی ادامه داد: بر خلاف روسیه، ما حمایت خود را از تحقیقات بی طرفانه و کارشناسی شده توسط دبیرخانه سازمان ملل متحد، مطابق با وظایفش در قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرده ایم تا حقایق به وضوح مشخص شود. همانطور که اعضای شورا و دیگران قبلاً می دانند به صراحت، دبیرخانه سازمان ملل بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تحقیقات زیادی در مورد ایران انجام داده است که آخرین آنها در امارات و عربستان سعودی بوده است. بنابراین این کاملاً با رویه قبلی و عادی مطابقت دارد. ادعای روسیه مبنی بر اینکه ما در تلاش برای اعمال نفوذ ناروا بر دبیرخانه هستیم، هم پوچ و هم ریاکارانه است. این روسیه است که سعی می کند اطلاعات نادرست خود را حفظ کند، که ابتدا به دبیرکل و اکنون به کل دبیرخانه حمله می کند که فقط وظیفه خود را انجام می دهند و این روسیه است که تهدید کرده است در صورت عدم همکاری دبیرخانه با سازمان همکاری خواهد کرد. آنچه روسیه می خواهد، ملت ها انجام خواهند داد. این رفتار کشوری نیست که چیزی برای پنهان کردن ندارد. این رفتار یک قلدر است.”

بریتانیا همچنین مدعی شد: روسیه در تلاش است تا توانایی سازمان ملل برای نظارت بر اجرای قطعنامه کلیدی منع اشاعه را تضعیف کند. وتو ایناهاش. روسیه دوباره در تلاش است تا از صندلی خود در شورا خارج شود یک رویا برای نظارت بر خود استفاده کنید بین المللی محافظت.”

در جلسه شورای امنیت، سفیر انگلیس اظهارات خود را بیان کرد بهم میخوره وی گفت: گزارش‌های منبع باز بیشتر نشان می‌دهد که ایران قصد انجام این کار را دارد پهپادها و احتمالاً موشک های بالستیک بیشتری به روسیه منتقل شود. هر گونه انتقال عناصر می تواند نقض بیشتر قطعنامه ۲۲۳۱ باشد. روسیه استفاده می کند پهپادها ایران با حمله به غیرنظامیان به عنوان بخشی از تهاجم خود به اوکراین، منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده و ممکن است مرتکب جنایات جنگی شود.

ادعاهای نماینده انگلیس قبلاً مطرح شده بود. “واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره سازماندهی تحقیقات مربوط به استفاده از پهپادها او در جنگ در اوکراین گفت: دبیرخانه سازمان ملل متحد از سوی شورای امنیت مجاز است که در مورد منشاء آن تحقیق کند. پهپادها در اوکراین مورد استفاده قرار نگرفته است و دبیرخانه نیز موظف به انجام چنین ابتکاراتی نیست.»

نبنزیا وی در آن جلسه با انتقاد از روند تحقیقات استفاده از پهپادها در اوکراین گفت: بند G ماده ۶ یادداشت رئیس جمهور درباره قطعنامه ۲۲۳۱ (در خصوص برنامه هسته ای ایران) به صراحت بیان می کند که دبیرخانه سازمان ملل تنها می تواند فعالیت های دیگری را انجام دهد. اگر توسط شورای امنیت اجباری شود تا زمانی که دبیرخانه چنین درخواستی ارائه کند.»

کشورهای غربی مدعی هستند که ارسال هواپیماهای بدون سرنشین از ایران به روسیه برای استفاده در اوکراین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، اما روسیه به شدت چنین ادعایی را رد می کند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در این دیدار اتهامات مربوط به استفاده روسیه از پهپادها ایرانیان در اوکراین آن را جعلی خواندند و در این نشست گفتند: با در نظر گرفتن این موضوع که همکاران غربی ما به دنبال افزایش تقلب در برخی هستند. پهپادها آنها قرار است توسط ایران به روسیه داده شده باشند، من می خواهم کاملاً توضیح دهم. در مورد موضوع دیگری جلسه داریم م. روز چهارشنبه، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه ای را در رابطه با قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار کرد که هر سه ماه یکبار برگزار می شود. یک بار برای رسیدگی به امور مربوط به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تشکیل شد.»