از مهسا امینی تا آرمند علی وردی


عصر ایران – بر اساس عکس ها و اخبار منتشر شده، یک دانشجوی بسیجی به نام آرمانعلی واردی توسط عده ای که در اغتشاشات اخیر دستگیر و سپس به شهادت رسیده بودند، مورد شکنجه قرار گرفت. در فیلم کوتاهی که از آخرین ساعات زندگی او در فضای مجازی منتشر شده، آثار ضرب و شتم بر بدن خون آلود او به وضوح قابل مشاهده است. پیکر وی روز گذشته با عنوان شهید مدافع امنیت در تهران تشییع شد دفن شد.

4 نکته از روزهای غمگین امروز ایران: از مهسا امینی تا آرمانعلی وردیدر این زمینه باید به چند نکته اشاره کرد:

۱ – اول از همه انسانیت باید به خانواده او داده شود تسلیت گفت ؛ گرچه جوانی داغ است، اما درد نیست که بتوان با آسایش به آرامش تبدیل کرد. همچنین می توان به خانواده های دیگر قربانیان حوادث ۴۵ روز گذشته، بدون توجه به تمایلات آنها، تسلیت گفت. همه آنها انسانهای دارای حق حیات بودند و اکنون جان شیرین خود را از دست داده اند. از مهسا امینی گرفته تا آرمانعلی وردی و بقیه و بقیه و بقیه امیدوارم زنده باشند و نیازی به تسلیت و همدردی نباشد!

۲ –محرومیت از حق حیاتحتی از نظر کسانی که معتقد به مجازات اعدام هستند، این مجازات فقط در اختیار دادگاه صالح و فقط در چارچوب قانون است. هیچ دادگاهی به اعدام محکوم نشدند محافظت قانونی از این جهت نیز غیرقابل قبول است، زیرا دفاع قانونی تنها در جایی است که جان انسان در معرض تهدید قرار می گیرد و تنها در حد رفع خطر و دفاع مشروع، فردی که موجب خطر غیرقانونی برای انسان شده و از خطر فرار می کند، می تواند. آسیب ببیند ; مثلاً در دانشکده های حقوق می گویند اگر بتوانید با ریختن خاک در چشم ضارب فرار کنید، دیگر نمی توانید به بهانه دفاع از خود به او شلیک کنید.

بنابراین، هرکس در حوادث اخیر جان دیگری را بگیرد، مجرم است جرم بوده است و هیچ فرد محترمی نمی تواند وارد شود محکومیت جرم کوچکترین شک است. امیدوارم روزی همه کسانی که در این هفته های دردناک هستند، خون هموطنان آنها آلوده هستند، ج یک محاکمه عادلانه بدون هیچ گونه تبعیض، پنهان کاری و تعارف محاکمه و مجازات شوند.

۳ – صحنه دردناک شکنجه آرمانعلی واردی، صحنه های ضرب و شتم پلیس ها در خیابان ها و ضرب و شتم و تیراندازی که علیه معترضان رخ می دهد، باید برای دشمنان ایران که در لندن، ریاض، تل آویو و آمریکا نشسته اند، جذاب باشد. و موضوعات پرطرفدار برای ایران اینترنشنال، بی بی سی و رادیو فردا آنها اما برای هر ایرانی علاقه مند به مهر ارائه می کند وطن بله، صرف نظر از اینکه چه کسی ضربه می زند و چه کسی دریافت می کند، به معنای واقعی کلمه دردناک است و گویی ضرباتی که به یکدیگر وارد می کنند تیغ هایی است که بر دل مردم می زند. میهن پرست ترسیم شده است.

بسیار ناراحت کننده و غم انگیز است که ملت ایران پس از هزاران سال همزیستی با آنها شفقت و مدارا اکنون این گونه درگیر یک درگیری پرهزینه و یک دشمن شاد است.
ترسناک است که ببینیم در میان ملتی که حتی برای بیگانگان هم آرزوی ضرر ندارند، می بینیم که گروهی برای هموطنان خود، مرگ آنها می خواهند و خوشحال هستند که این احزاب طرف های دیگر را می زنند و پاره می کنند و حتی آنها را می کشند.

غم انگیز است که برای یکی، فقط دختر کوچکیک زن معترض کشته شدیکی که سر مزار مادر گریه می کند مهم است و دیگری فقط برای پسر معصومی به نام معصومی است. آرتین که اعضای خانواده خود را در حمله تروریستی کشت شاهچراگ او می گوید گم شده و هر دو فراموش می کنند که همه کودکانی که امروز یتیم شده اند، کودکان، بی گناه و مظلوم هستند و باید آنها را بزرگ کرد و از آنها مراقبت کرد و در عین حال نمی گذاریم دیگر بچه ای یتیم شود.
ما هنوز باید به اندازه کافی انسانیت و شفقت داشته باشیم تا مشکلات انسانی را سیاسی نکنیم.

4 نکته از روزهای غمگین امروز ایران: از مهسا امینی تا آرمانعلی وردی
ادامه شکاف موجود در جامعه امروز ایران می تواند باشد جنگ داخلی، برادرکشی و حمام خون منجر به این امر می شود به ویژه اینکه دشمنان خارجی مانند عربستان سعودی که مهمتر از دشمن جمهوری اسلامی، دشمن واقعی و دیرینه ایران هستند، این امکان را مشاهده می کنند. ایران ذره مکمل مستقیم خراب و بر خون ایرانیان رقص شمشیر انجام دادن

۴ – وقتی به جای گفتگو و شناخت سلیقه های مختلف در کشور ۸۵ میلیونی هرکس قدرت بیشتری دارد سعی می کند حرفش را روی صندلی بنشاند و دیگران را کنار بزند (و در این مورد فرقی بین اصولگرا و اصلاح طلب نیست). اعتراضات درست است تا زمانی که شنیده نشد اختلال علاوه بر این، در شرایطی که دشمنان خارجی نیز نقش دارند و با شاهکارهای بوروکرات ها در محدود کردن رسانه های بومی، اقتدار رسانه ای به خارج از کشور منتقل شد، تشدید تنش ها و ریختن خون ایرانیان بر زمین توسط ایرانیان داخل ایران، اگرچه بسیار تأسف آور و دردناک بود، اما قابل پیش بینی بوده و هست و باید برای آن «فوراً» راه حلی ارائه شود. .

درگیری اخیر سه جنبه دارد: «دولت»، «معترضین» و «خارجی ها و عوامل داخلی آنها».
از خارجی ها و عوامل داخلی آنها انتظار دوستی و احترام وجود ندارد. آنها تا زمانی که ایران را به سوی تفرقه و جنگ داخلی نبرند صلح طلب نخواهند بود، مگر اینکه مردم ایران آنها را به جای خود قرار دهند.

معترضان از یک سو سازمان، رهبری و سخنگویی ندارند که بتوانند با آن به معنای رایج مذاکره کنند و از سوی دیگر خواسته هایی دارند که اکثر آنها منطقی است. در عین حال به شدت عصبانی هستند و برخی رفتارهای گستاخانه نیز باعث افزایش عصبانیت آنها شده است.

“دولت” همچنان مسئول است. تنظیم امور و- در این شرایط اگر بخواهیم مشخص کنیم که گام اول از کدام جهت باید برداشته شود، باید بگوییم که باید از دولت برای ایجاد اعتماد در میان معترضان استفاده کرد. گام یک همچنین برای آرام کردن فضای سیاسی کشور پیش بینی می کند: اعلام اعتراض تا رسمی شناخته شده و کاملاً ریشه در توطئه های بیرونی که این روند را به تعویق می اندازد، ندارد حقارت معترضان آزادی همه بازداشت شدگان حوادث اخیر (به جز کسانی که مرتکب قتل و جنایت شده اند) قول می دهند در حال پردازش به سوابق همه کشته شدگان این هفته ها و مجازات سریع ماموران آنها، یک پیام دوستی بیشتر با آداب و رسوم جامعه ایران در عرصه های اجتماعی، انزوا برخی از کارکنان، بهبود فضای رسانه ای با تضمین آزادی رسانه ها در نهایت، استفاده از ظرفیت قانون اساسی جمهوری اسلامی برای بعضی ها اصلاحات جدی در رویکرد و نحوه اداره کشورچیزهایی هست که قطعا و حتماً نقش آب بر آتش را دارد: معترضان راضی، خارجی ها ناامید و نظام تقویت شده است. چی بهتر از این؟!

آهای منشی ها، منشی ها، منشی ها!

به خاطر ایران، به خاطر مردم ایران، به خاطر اسلام، به خاطر جمهوری اسلامی، به خاطر آرتین ها و ماه ها و آرمان ها و کلا برای خودت این کارها را انجام بده و خودت را بساز. مرد عاقلی را نام ببرید که در زمان مناسب تصمیم درستی گرفت و ایران را نجات داد، او را در تاریخ بنویسید. این کارهای بزرگ را امروز می توان انجام داد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا و به تعبیر حکیمانه حضرت علی علیه السلام انجام شود.فرصت از میان ابرها می گذرد“فرصت ها می گذرند مانند ابرها…