از چند تا از بچه هایمان خواستیم که مدتی به دانشگاه نیایند


رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه این روزها با پدیده ورود ممنوع مواجه هستیم، گفت: از برخی فرزندان خود خواسته ایم مدتی به دانشگاه نیایند. وقتی با خانواده‌های این دانش‌آموزان صحبت می‌کنیم، می‌گویند فرزندشان در خانه عالی است. والدین دانش آموزان باید در نظر داشته باشند که در کنار خانواده دو فضای دیگر وجود دارد که دانشگاه و فضای مجازی است. از شما پدر و مادرها می خواهم در فضای مجازی که زندگی بسیار فراگیر است با فرزندان خود دوست شوید.

به گزارش ایسنا، رسول جلیلی در مراسم آغاز به کار هزار و ۴۰۱ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف با عنوان سلام شریف که صبح امروز ۲۲ آبان ماه با حضور نود دانشجو و خانواده هایشان در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: سخت ترین روز است. از اتفاقات پس از ۴۵ روز گذشته در جامعه اتفاق افتاد و دانشگاه شریف مصادف شد با دومین روز حضور نود دانشجو در این دانشگاه. این اتفاقات دانشجویان و دانشجویان غیر دانشگاهی را به یاد خاطره انداخت. این اتفاق باعث نگرانی جامعه شریف و دانش آموختگان دانشگاه شریف شده و ما از این اتفاقات متاسفیم.

وی گفت: این اتفاقات به دانشگاه آسیب وارد کرده است. عمده‌ترین آسیب وارد شده به دانشگاه شریف، آسیب آموزشی و تأثیر بر فضای آموزشی در نیمه اول سال تحصیلی بوده است.

دکتر جلیلی درباره نظرات متفاوت دانشجویان و خانواده های آنان در خصوص روند برگزاری کلاس ها گفت: برخی از دانشجویان در پیام های خود با طرح این سوال که چرا کلاس ها مجازی است؟ همچنین برخی از خانواده ها در پیام های خود این سوال را مطرح کردند که “چرا ساعت ها وجود دارد؟” بیان

وی ادامه داد: پس از اتفاقاتی که افتاد، ما در دانشگاه باید احتیاط بیشتری می کردیم و همه جوانب را در نظر می گرفتیم تا بتوانیم تصمیم بهینه بگیریم. آموزش حضوری به صورت مرحله ای و ما مسئول این تصمیم در رسانه ها بودیم.

رئیس دانشگاه شریف تصریح کرد: دانشجویان دکتری پس از گشایش تدریجی مطالعه حضوری پس از اتفاقات اخیر همواره در دانشگاه حضور دارند. در وهله اول استادان به دانشگاه آمدند. سپس ۱۴۰۰ دانش آموز و کلاس های قبل و بعد از نوروود به صورت حضوری برگزار شد. امیدوارم از درس های قبلی و درس هایی که در ۴۵ روز گذشته یاد گرفتیم بیاموزیم و آینده بهتری را برای شما رقم بزنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به شعار شریف مادام العمر گفت: دانشگاه صنعتی شریف صرفاً معدل و ادامه تحصیل نیست، بلکه چندوجهی است. تعلیم و تربیت چندبعدی به این معناست که ما آمده ایم تا حل برخی از مشکلات خانواده، شهر، جامعه، کشور و دنیا را بیاموزیم. من از شما می خواهم برای یادگیری مصمم باشید. مشکلاتی وجود دارد، ممکن است به آنفولانزا یا یک بیماری همه گیر جدید کرونا مبتلا شوید، اما یادگیری همیشه ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: شعار شریف مادام العمر به معنای حاکمیت قانون است. اگر ماده قانونی قدیمی است باید سعی کنیم آن را به روز کنیم و در صورت وجود خلاء قانونی در رابطه با برخی مسائل توضیح دهیم. منظور از قانون قوانین دانشگاه است. یکی دیگر از ابعاد شریف زندگی، ادب است، یعنی ادب در گفتار، کردار، پوشش و ارتباط باید رعایت شود.

رئیس دانشگاه شریف افزود: این دانشگاه به طور متوسط ​​۱۱ هزار دانشجو دارد، آن روز چند ده نفر بی ادبی کردند و به شریف ظلم شد و بچه ها تذکر شنیدند و یاد گرفتند که بی ادبی حرام است.

و افزود: من ناپدری بچه ها هستم. شاید بعضی از بچه ها بگویند ما پدربزرگ، مادربزرگ، پدر و مادر داریم، اما من می خواهم برای جلیلی نقشی داشته باشید. اگر نقطه ضعفی دارم برای تکمیل پروژه سخت تربیت و تحصیل در دانشگاه به من اشاره و همراهی کنید. دروس را می توان به صورت مجازی گرفت، اما آموزش را نمی توان به صورت مجازی انجام داد. قطعاً اولویت همه والدین امروز در جشن تازه واردان شریف است. مقوله “آموزش” است.

رئیس دانشگاه شریف در پایان درباره اشتغال دانشجویان گفت: دانشجویان شریف سریعاً با کار آشنا شوند. در همین راستا در دانشگاه در حال اجرای طرح «کار و آموزش پایدار» هستیم تا کسانی که پس از فارغ التحصیلی لقب شریف را یدک می کشند، کار گروهی را بیاموزند. امکان یادگیری کار گروهی در فضای مجازی وجود نداشت. زیرا این فضا نشاط و روح ندارد و ضعیف است.