استفاده از هوش مصنوعی در گوشی های سامسونگ و شیائومی


چند بار در روز با دستیار صوتی تلفن همراه خود تماس می گیرید تا با یک مخاطب خاص تماس بگیرد یا برای شما موسیقی پخش کند؟ دوربین سلفی موبایل چگونه می‌داند که لنز واید را به طور خودکار فعال می‌کند، وقتی افراد زیادی در مقابل آن هستند؟ چند ثانیه طول می کشد تا اثر انگشت یا چهره خود را شناسایی کرده و قفل تلفن همراه خود را باز کنید؟

تمام این وظایف توسط هوش مصنوعی تعبیه شده در گوشی های هوشمند انجام می شود. فناوری جدیدی که نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کند و هر روز نوید رشد و توسعه بیش از پیش را می دهد.

عملکرد هوش مصنوعی در تلفن های همراه

عملکرد هوش مصنوعی در تلفن های همراه

متخصصان علوم داده و کامپیوتر از هوش مصنوعی در صنایع مختلف استفاده می کنند که ساخت تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه یکی از آنهاست. این فناوری به آرامی راه خود را در بین برندهای مختلف تلفن همراه باز کرده و با تغییر ساختار سخت افزاری و نرم افزاری نسل جدید گوشی ها، زندگی را برای سازندگان و کاربران خود آسان تر و مرتبط تر کرده است.

امروزه ماراتن برندهای تلفن همراه دیگر محدود به طراحی بدنه، دوربین و سیستم عامل نیست. در سال های اخیر سازندگان تلفن همراه با استفاده از قدرت هوش مصنوعی در محصولات خود و ارائه این فناوری به عنوان یکی از مزیت های خود، مصرف کنندگان خود را شگفت زده کرده اند.

دستیار مجازی، اولین هوش مصنوعی در تلفن همراه

دستیار مجازی، اولین هوش مصنوعی در تلفن همراه

ناگفته نماند که هوش مصنوعی اولین بار با دستیار مجازی در صنعت موبایل معرفی شد. دستیاری که وظیفه اش دریافت و اجرای دستورات صوتی صاحب تلفن همراه بود.

سیری، بیکسبی، الکسا و دستیار گوگل که در طول روز بارها می شنویم، در واقع هوش مصنوعی تلفن های همراه و دستگاه های ما هستند که به درخواست های ما پاسخ می دهند. البته استفاده از هوش مصنوعی در دستگاه های تلفن همراه تنها به دستیار مجازی محدود نمی شود و می توان آن را با تمام عملکردهای تلفن همراه ادغام کرد.

تاثیر هوش مصنوعی بر امنیت دوربین و موبایل

تاثیر هوش مصنوعی بر امنیت دوربین و موبایل

علاوه بر دستیار مجازی، دوربین های تلفن و فناوری امنیتی آنها نیز از هوش مصنوعی پشتیبانی می کند. هوش مصنوعی در دستگاه های هوشمند اطلاعات را به طور خودکار دریافت و تجزیه و تحلیل می کند و به طور مستقل نتیجه مطلوب را دریافت می کند.

این ویژگی ها به ما کمک می کنند تا تجربه بهتر و ایمن تری از گوشی هوشمند داشته باشیم. راه حل هوش مصنوعی در این زمینه افزایش سرعت پردازش و کارایی اپلیکیشن های موبایل است. به عنوان مثال، هوش مصنوعی این امکان را فراهم می کند که قفل گوشی تنها با اسکن اثر انگشت یا تشخیص چهره یا عنبیه یک فرد، بدون نیاز به استفاده از دکمه باز شود.

سازندگان گوشی های هوشمند خود را به این ویژگی ها محدود نمی کنند و سعی می کنند با افزودن قطعات جدید از رقبای خود پیشی بگیرند. واقعیت مجازی، کنترل از راه دور و کمک رانندگی از دیگر نمونه هایی هستند که با تعبیه هوش مصنوعی در تلفن های همراه به دست آمده اند.

گوشی های هوشمند نسبت به اجداد خود تغییرات زیادی کرده اند. در گذشته تلفن های همراه تنها وسیله ارتباط صوتی بودند و در مدل های پیشرفته می توانستیم با آنها عکس بگیریم. البته نه با وضوح و دقت بالا!

هوش مصنوعی

امروزه تلفن همراه برای هر کسی که تمام وظایف انسانی را با بالاترین کیفیت انجام می دهد مانند یک کامپیوتر جیبی کوچک است. در کسری از ثانیه می توانیم موسیقی مورد علاقه خود را در میان هزاران آلبوم پیدا کنیم. فیلم های با کیفیت بالا بسازید و لحظات شیرین ما را با عکاسی ثبت کنید. انجام عملیات مهندسی مهم از طریق تلفن همراه و کنترل همه چیز از راه دور با اتصال تلفن به دستگاه های دیگر ما.

سامسونگ و شیائومی به عنوان دو برند شناخته شده در زمینه گوشی های تلفن همراه از هوش مصنوعی در خطوط تولید مختلف خود استفاده کرده اند. گوشی های پرچمدار این دو کارخانه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی امروز ما هستند. خوب است در مورد قابلیت های هوش مصنوعی که این برندها در گوشی های موبایل خود استفاده کرده اند بیشتر بدانید تا از این فناوری استفاده بهتری داشته باشند.

سامسونگ چگونه از هوش مصنوعی استفاده می کند؟

سامسونگ چگونه از هوش مصنوعی استفاده می کند؟

در سال ۲۰۱۸ سامسونگ اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۰ تمامی محصولات این شرکت به فناوری اینترنت و هوش مصنوعی مجهز خواهند شد. این خبر نشان داد که چشم انداز سامسونگ برای نسل بعدی محصولاتش این است که همه کاربران بتوانند به طور یکپارچه به چندین دستگاه مختلف متصل شوند و کار خود را انجام دهند.

اما در سال ۲۰۲۲، سامسونگ با فروش محصولات زیادی مانند گاز، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و گوشی های هوشمند، توانست اکوسیستم مورد نظر خود را بسازد و کنترل تمام لوازم خانگی خود را از راه دور تنها با یکی از تلفن های همراه خود ممکن کند.

هوش مصنوعی تعبیه شده در گوشی های هوشمند «هوش مصنوعی دستگاه» نامیده می شود. سامسونگ از هوش مصنوعی در بخش‌های مختلفی از تلفن‌های همراه خود استفاده می‌کند:

دوربین حرفه ای

۱. دوربین حرفه ای

دوربین های سامسونگ مجهز به فناوری هوش مصنوعی هستند. بنابراین با کمک تشخیص چهره، بهینه سازی نور و رنگ آمیزی بیشتر می توانید تصاویری با وضوح و کیفیت بالا ثبت کنید. دسته بندی تصاویر بر اساس چهره افراد یکی دیگر از قابلیت های هوش مصنوعی در گوشی های سامسونگ است. در دوربین سلفی، زمانی که جمعیت بیشتر از فضای فریم است، هوش مصنوعی به طور خودکار حالت لنز را به زاویه باز تغییر می دهد.

۲. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

نسل جدید گوشی های سامسونگ با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند تجربه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) بهتری را برای کاربران خود ایجاد کنند.

۳. دستیار مجازی بیکسبی

سامسونگ با طراحی بیکسبی توانسته انقلاب بزرگی را برای صاحبان محصولات خود به ارمغان بیاورد. این دستیار مجازی برای پردازش الگوهای زبان و گفتار ما برای برآورده کردن درخواست‌های ما طراحی شده است.

بیکسبی چندین ویژگی منحصر به فرد دارد. با تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، این فناوری می تواند یک روال از درخواست های فردی را تعیین و اجرا کند. به عنوان مثال، می‌توانید یک فرآیند ثابت برای Bixby تعریف کنید تا در ساعت خاصی قبل از خواب، وضعیت آب و هوای روز بعد را برای شما بخواند، صبح‌ها زنگ ساعت تنظیم کند و با پخش موسیقی آرامش‌بخش شما را بخواباند.

همچنین اگر لوازم خانگی شما مجهز به سیستم «SmartThings» باشد، می توانید با استفاده از بیکسبی، آنها را از طریق تلفن همراه خود مدیریت و کنترل کنید.

۴. تشخیص چهره و اثر انگشت

فناوری سامسونگ از هوش مصنوعی در قالب یک سیستم امنیتی بیومتریک برای محافظت از تلفن های همراه خود استفاده می کند. با Face ID و اثر انگشت، قفل تلفن همراه شما در اسرع وقت باز می شود.

کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های شیائومی

کاربرد هوش مصنوعی در گوشی های شیائومی

اگرچه عمر شیائومی زیاد نیست و موبایل های این برند به قدمت سامسونگ نیستند، اما شرکت شیائومی با استفاده از جدیدترین فناوری ها به ویژه هوش مصنوعی در تلفن های همراه خود توانست به یکی از قدرتمندترین گوشی های هوشمند جهان تبدیل شود.

در سال ۲۰۲۲، شیائومی در فهرست Fortune Global 500 در رتبه ۲۶۶ قرار گرفت و برای چهارمین سال متوالی در فهرست مجله Fortune صعود کرد. بر اساس گزارش این مجله، شیائومی سریع‌ترین شرکت در حال رشد در میان شرکت‌های بین‌المللی این فهرست است، از رتبه ۴۶۸ در سال ۲۰۱۹ که برای اولین بار وارد این فهرست شد.

طبق گزارش Canalys، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱، شیائومی موفق شد با ۱۷ درصد سهم فروش، جایگاه دوم را در صنعت جهانی گوشی های هوشمند از آن خود کند.

سوال اینجاست که چگونه شیائومی تازه وارد بازار جهانی خود را در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داد و به یکی از محبوب ترین گوشی های نسل جدید تبدیل شد؟

شیائومی یکی از اهداف خود را توسعه و استفاده هوشمندانه از فناوری هوش مصنوعی در تلفن های همراه خود قرار داده است. این برند چینی در سال ۲۰۱۸ موفق شد در زمینه ثبت اختراعات هوش مصنوعی رتبه یازدهم جهان را به خود اختصاص دهد و در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۶۰۰۰ پتنت را از آن خود کند.

هوش مصنوعی به کار رفته در تلفن همراه شیائومی عملکردی مشابه سایر گوشی های هوشمند دارد، اما در کمال تعجب دارای چندین ویژگی است:

    اجرای پایش زلزله

۱. اجرای پایش زلزله

یکی از متنوع ترین کاربردهای هوش مصنوعی در محصولات شیائومی، قابلیت پایش زلزله است که اولین بار در سال ۲۰۱۰ توسط شیائومی و موسسه کاهش بلایای طبیعی معرفی شد. ویژگی هشدار زلزله در کاستوم رام MIUI در گوشی های هوشمند و تلویزیون های شیائومی گنجانده شده است.

سنسورهای موجود در گوشی های شیائومی ارتعاشات را می خوانند و در صورت صحت اطلاعات، داده های مربوطه را از چندین گوشی تلفن همراه به طور همزمان به مرکز کنترل و کاهش بلایای طبیعی ارسال می کند.

به گفته شیائومی، این ویژگی تاکنون موفق به اطلاع رسانی ۳۵ زمین لرزه به بزرگی ۴.۰ ریشتر و بالاتر با مجموع ۱۲.۶۴ میلیون پیام شده است.

۲. دستیار صوتی شیائو آی

شیائومی نیز مانند سایر برندهای تجهیزات الکترونیکی از قافله دستیاران مجازی عقب نماند و با عرضه شیائو آی به کمک کاربران خود آمد. این دستیار صوتی مجازی قادر است تمام وظایف شما را به خوبی انجام دهد. از جمله پخش موسیقی، ارسال پیام، گزارش وضعیت آب و هوا و کنترل آنها از راه دور با اتصال به سایر گجت های هوشمند.

دوربین هوشمند

۳. دوربین هوشمند

سرویس هوش مصنوعی در دوربین های شیائومی نیز برجسته بود. هنگام عکاسی در نور شدید، گوشی های هوشمند شیائومی به طور خودکار تصاویر را برای کیفیت بهتر به حالت چند شات در نور کم تغییر می دهند.

علاوه بر این، شیائومی در سال های اخیر روی قابلیت نوردهی عمیق (DeepExposure) از طریق هوش مصنوعی دوربین های خود کار کرده است تا لذت عکاسی و دقت ثبت جزئیات تصاویر را دوچندان کند.

۴. تامین امنیت موبایل با کمک هوش مصنوعی

تلفن های همراه شیائومی از سیستم امنیتی بیومتریک مجهز پشتیبانی می کنند. این فناوری با کمک هوش مصنوعی امنیت تلفن همراه شما را افزایش می دهد. کاربران گوشی شیائومی می توانند با فعال کردن قفل اثر انگشت، تشخیص چهره و عنبیه از این ویژگی موبایل استفاده کنند.

با توجه به چشم اندازی که شیائومی برای خود ترسیم کرده و حضور تیم تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در این شرکت، باید دید آینده شگفت انگیز این برند چینی در زمینه هوش مصنوعی چیست و آیا می تواند از آن پیشی بگیرد. دیگران دوبل او هستند یا نه.

تامین امنیت موبایل با کمک هوش مصنوعی

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟