استقبال آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آمریکا از انتخاب رئیس جمهور جدید عراق استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه آمریکا از استقبال واشنگتن از انتخاب عبداللطیف راشد به عنوان رئیس جمهور جدید عراق خبر داد.

لازم به ذکر است که نمایندگان پارلمان عراق روز پنجشنبه عبداللطیف رشید را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب کردند.

پس از پایان شمارش آرا در دور دوم مجلس، «عبداللطیف رشید» موفق شدند ۱۶۲ رای و برهم صالح ۹۹ رای جمع آوری کنند تا «عبدالطیف رشید» رئیس جمهور عراق شود.

عبداللطیف رشید یکی از اعضای بانفوذ اتحادیه میهنی کردستان است. وی همچنین سابقه مبارزات انتخاباتی در دوران رژیم صدام را در کارنامه خود دارد و یکی از کسانی بود که علیه رژیم صدام مبارزه کرد.

مسیر سیاسی زندگی عبداللطیف رشید از دهه ۱۹۶۰ آغاز شد که برای اولین بار به حزب دمکرات کردستان پیوست و پس از مدتی به اتحادیه میهنی کردستان پیوست. رشید تا زمان سرنگونی رژیم بعثی در سال ۲۰۰۳ در چندین نشست و کنفرانس مخالفان مرحوم صدام معدوم شرکت کرد.

رشید پس از سال ۲۰۰۳، سال سرنگونی رژیم صدام، حضور سیاسی تاثیرگذاری داشت. وی همچنین سابقه تدریس در دانشگاه سلیمانیه عراق را دارد.

وی از سپتامبر ۲۰۰۳ تا دسامبر ۲۰۱۰ مسئولیت وزارت منابع آب دولت عراق در کابینه نوری مالکی را بر عهده داشت. وی از دسامبر ۲۰۱۰ مشاور برهم صالح، رئیس جمهور کنونی عراق بوده است.

اتحادیه میهنی کردستان عراق در سال ۲۰۱۸ ملا بختیار و عبداللطیف رشید را به عنوان رئیس جمهور این کشور معرفی کرد.

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور جدید عراق نیز به «محمد شیعه السودانی» دستور تشکیل کابینه جدید این کشور را صادر کرد.