رژیم لاغری سریع

اطمینان خاطر استاندار به مردم در مورد یارانه‌ها/بازار آرام است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: پس از آنکه دولت اقدام به واریز یارانه جدید و مصوب کردن افزایش نرخ برخی اقلام نظیر مرغ، تخم مرغ و روغن کرد، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در یزد نیز فعال شدند.

عده‌ای در تلاش برای ارائه اطلاعات صحیح به مردم و عده ای دیگر در صدد تهییج مردم هستند اما آگاه کردن مردم توسط مسئولان استان از استاندار گرفته تا ائمه جمعه و جماعات تا کارشناسان، فضای یزد را آرام و به دور از تنش کرده است.

البته با رسانه ای شدن افزایش قیمت روغن، مرغ و تخم مرغ، صف هایی در برخی فروشگاه ها تشکیل شد که البته برخی از این صف‌ها به گفته بازرسان پشت پرده هایی دارد که در ادامه ذکر خواهد شد.

پس از تصویب قیمت و اعلام رسمی آن از صبح پنجشنبه، این صف‌ها نیز برچیده شد و به نظر می رسد با قطعی شدن نرخ برخی دیگر از کالاها، آرامش به طور کامل بر بازار حاکم شود و مردم بتوانند با یارانه های دریافتی خود، اقلام مورد نیازشان را خریداری کنند.

پشت پرده صفوف طولانی در فروشگاه زنجیره ای یزد

پشت پرده صف در یکی از فروشگاه های بزرگ زنجیره ای یزد این بود که صاحب فروشگاه، مقادیر زیادی روغن احتکار کرده بود اما به محض اینکه متوجه شد، انبار احتکار او لو رفته، با ارسال پیامک به مشتریان خود با این مضمون که روغن به نرخ قبل عرضه می شود، مشتریان را به فروشگاه کشاند که البته بازرسان پس از آنکه روغن بین مردم توزیع شد، برای انجام اقدام قانونی وارد عمل شدند.

اطمینان خاطر استاندار به مردم در مورد یارانه‌ها/بازار آرام است

این فروشگاه تقریبا از معدود فروشگاه هایی بود که مردم برای خرید روغن از آن صف بسته بودند و فیلم‌های همین صف نیز در شبکه های اجتماعی منتشر شد که البته برخی بدون اطلاع از موضوع، زیرنویس‌هایی برای این فیلم تهیه کردند که دور از واقعیت بود.

تلاش‌هایی برای متشنج نشان دادن اوضاع بازار یزد در شبکه های اجتماعی انجام شد اما واقعیت این است یزد از آرام‌ترین استان‌های کشور است و مسئولان استان توانسته‌اند با توضیحات خود مردم را نسبت به طرح هوشیار کنند.

البته مردم نگرانی‌هایی نیز دارند اما این نگرانی‌ها باعث نا امیدی آنها نشده است.

نگرانی مردم از واریز نشدن یارانه ها

یکی از شهروندان یزدی در مورد نگرانی خود از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به خبرنگار مهر گفت: نگرانی من این است که دولت نتواند قیمت سایر کالاهایی که خود اقدام به افزایش قیمت آنها نکرده را کنترل کند.

عبدالرضا مقیمی عنوان کرد: به نظر می رسد وقتی قیمت مرغ، تخم مرغ، شیر، روغن و برخی کالاهای دیگر گران شود، سایر کالاها و حتی خدمات مثل حمل و نقل نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و گران می شود.

مردم از دولت تضمین برای مهار گرانی سایر محصولات و خدمات را می خواهند

وی افزود: اگر دولت بتواند در این زمینه به خوبی عمل کند و کنترل بازار را در دست داشته باشد، می توان به آینده این طرح امیدوار بود.

مقیمی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه دولت قول داده، با اجرای این طرح قاچاق کالا را مهار کند و یارانه را عادلانه توزیع کند، به این طرح خوش بین هستم اما همه چیز به مدیریت دولت در ادامه اجرای طرح باز می گردد.

خوشحالی از کوتاه شدن دست قاچاقچیان و دلالان و اتباع خارجی از سفره های مردم

شهروند دیگری اظهار داشت: ایران به بهشت اتباع خارجی تبدیل شده است زیرا ارزش پول ما نسبت به اغلب کشورها حتی کشورهای عربی همسایه پایین تر است به همین دلیل قاچاق کالا بسیار اتفاق می افتد و این حقی است که از مردم ما ضایع می شود.

اطمینان خاطر استاندار به مردم در مورد یارانه‌ها/بازار آرام است

زهرا محقق عنوان کرد: اگر دولت بتواند طرح را همانطور که اکنون برنامه ریزی کرده، پیش ببرد، نگرانی نداریم.

برخی کالاها گران شده اما مردم، ما به ازای آن را در قالب یارانه دریافت کرده اند و این حقی است که دولت برای مردم کشورمان قائل شده است.

یکی دیگر از نگرانی‌های مردم، عدم واریز یارانه هاست. برای برخی که یارانه واریز نشده، به شدت نگرانی بخاطر عدم توان خرید کالاهای اساسی مانند مرغ و روغن وجود دارد اما استاندار یزد در این زمینه به مردم آرامش خیال داده است.

اجازه نمی دهم هیچ حقی از هیچ فردی ضایع شود

استاندار یزد در این زمینه اظهار داشت: مردم هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشند و اعتراض خود را در صورت عدم دریافت یارانه در سایت های اعلام شده، ثبت کنند.

مهران فاطمی عنوان کرد: دولت با نگاه منعطف به اعتراض ها رسیدگی خواهد کرد و برخلاف یارانه های قبلی، ۹۷ درصد مردم زیر پوشش قرار می گیرند بنابراین تقریبا هر فردی که یارانه دریافت نکرده، با ثبت اعتراض، به حساب او واریز خواهد شد.

وی افزود: به مردم اطمینان می دهم به عنوان استاندار دولت رئیسی، اجازه نمی دهیم هیچ حقی از هیچ فردی ضایع شود.

البته برخی مردم نگرانی‌هایی بابت باز نشدن سایت برای ثبت اطلاعات خود دارند که این موضوع نیز به زودی حل خواهد شد.

اما وضعیت بازار نیز امروز آرام است. از صف خبری نیست اما برخی مردم در خرید شیر و لبنیات، افراط می کنند.

از دوشنبه بازار برخی اقلام دچار پس زدگی می شود

سخنگوی قرارگاه هدفمندی یارانه های استان یزد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به نظر می رسد از روز دوشنبه که قیمت ها به صورت سراسری و مصوب اعمال می شود، نوعی پس زدگی در بازار در زمینه برخی اقلام شاهد باشیم.

مسعود عظیمی بیان کرد: با توجه به گران شدن روغن و هزینه ای که دولت به عنوان یارانه برای خرید به مردم پرداخت کرده و لزوم مدیریت این رقم، به احتمال زیاد الگوی مصرف مردم تغییر خواهد کرد بنابراین روغن در قفسه های فروشگاه ها به وفور موجود خواهد بود.

اطمینان خاطر استاندار به مردم در مورد یارانه‌ها/بازار آرام است

وی بیان کرد: سرانه مصرف روغن در یزد روزانه ۳۰ تن است که طی چهار پنج روز گذشته، ۴۵ تن روغن در بازار توزیع شده است.

عظیمی یادآور شد: در مورد مرغ و تخم مرغ و لبنیات نیز همین اتفاق رخ می دهد و از مردم درخواست داریم با توجه به اینکه یارانه خرید کالاهای گران شده برای آنها واریز شده است، از خریدهای غیرمتعارف خودداری کنند.

شرایط فعلی بازار چند مولفه را در کنار یکدیگر نیاز دارد، بازرسی مستمر دولت و رسیدگی به وضعیت جا مانده های از یارانه ها، فرهنگ سازی برای مردم در زمینه خودداری از خریدهای غیرمتعارف و انصاف کسبه و بازاریان همه در کنار هم می تواند به عبور از این شرایط کمک کند.