انتشار پیش نویس سند «نقشه راه ملی توسعه هوش مصنوعی»


مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی که پیش از این نقشه راه ملی توسعه هوش مصنوعی را برای تهیه برنامه عملیاتی، اجرایی و نقشه راه توسعه زیرساخت ها و برنامه های کاربردی توسعه هوش مصنوعی تدوین کرده بود، امروز پیش نویسی را منتشر کرد. این نقشه راه امکان استفاده از آن برای ذینفعان صنعت هوش مصنوعی.

دکتر محمد شهرام معین رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشکده در خصوص هدف و نحوه تهیه و تدوین این سند گفت: برای تدوین این نقشه راه از روش شورای عالی عطاف استفاده شده است. شامل معیار، تجزیه و تحلیل محیطی، نظرسنجی های کارشناسان و چشم انداز تحریریه است. همچنین سیاست‌های کلان، ارزش‌ها و راهبردهای کلان، اقدامات تحت استراتژی‌ها و طرح‌ها و پروژه‌ها و فعالیت‌های تحت تدابیر نیز در این نقشه راه مورد توجه قرار گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه این سند در دو بخش کلی توسعه اپلیکیشن و کمک ها ارائه شده است، اظهار داشت: در بخش توسعه اپلیکیشن، هدف استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های اولویت دار مانند بهداشت، حمل و نقل و کشاورزی، آموزش، صنعت و محیط زیست است. ..

دکتر موین افزود: در قسمت دوم، یعنی. ابزارهای هوش مصنوعی، آموزش نیروی انسانی متخصص، زیرساخت ها، استانداردها، انتشار داده ها و مسائل حقوقی و اخلاقی هوش مصنوعی از مهم ترین موارد هستند.

رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: این مرکز ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با نهادها و سازمان‌های مختلف مرتبط با حوزه‌های کاربردی، تجربیات کسب شده را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد. توسعه نقشه راه به گونه ای که نهادها و سازمان ها از فناوری هوش مصنوعی بهره مند شوند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟