انتقال آب به همدان با ده ها سوال; آیا آبی که به همدان منتقل می شود حاوی آرسنیک است؟ (فیلم)


عصر ایران است. زینب رحیمی بیش از دو ماه است که آب قطع شده است. در بسیاری از شهرک های همدان شهروندان در طول شبانه روز با قطعی چند ساعته آب مواجه هستند. علاوه بر این نگرانی هایی درباره آب گل آلود و آلوده این شهر وجود دارد، اما نگرانی بیشتر در مورد سمی بودن آب سد تلوار که قرار است به همدان منتقل شود، وجود دارد.

آب انبار تالوار در بیجار در استان کردستان و در مرز استان زنجان بر روی رودخانه تلوار به عنوان بازوی رودخانه بزرگ کزل اوزن در سال ۱۳۹۲ ساخته شد و از سال ۱۳۹۵ انتقال آب از آب انبار تلوار به همدان برای شرب آغاز شد و ابراهیمی به دولت رئیسی قول داده شده بود تا اواسط شهریورماه امسال این خط لوله را افتتاح کند اما هنوز نتوانسته اند این پروژه را محقق کنند.

داستان های زیادی در مورد کیفیت آب سد تالوار وجود دارد. تعدادی از مقالات و پایان نامه های دانشگاهی تایید می کنند که آب دریاچه تالوار حاوی آرسنیک است.

گزارش تصویری پیش رو به تشریح نگرانی فعالان محیط زیست در مورد کیفیت آب تالوار و ذکر عوارض ناشی از مصرف آب حاوی آرسنیک می پردازد.

برای رفع این نگرانی، انتظار می رود مسئولان ارشد وزارت نیرو با حضور کارشناسان مربوطه آزمایشاتی را انجام دهند تا در صورت وجود این خطر، اقدامات عاجل انجام شود و آرسنیک موجود در این آب واقعاً در محدوده نرمال باشد. .در بیانیه ای مشترک با کارشناسان اعلام و مسئولیت پذیری.