اوین زندانی که باید پارک می شد/ آرزوی طالقانی در سال ۵۸ و قول کلیباف در سال ۹۴.


عصر ایران است. مهرداد هادیر- اگرچه آخرین تحولات زندان اوین و اخبار ضد و نقیض درباره منشأ و ابعاد آن می تواند در صورت مهیا بودن شرایط و اطلاع رسانی کامل موضوع یادداشتی جداگانه باشد، اما نام اوین که نوید تبدیل این زندان را به زندان می دهد. باغ عمومی یا یک پارک بزرگ نیز در ذهن بسیاری از مردم است. وعده ای خواهد بود که البته محقق نشده است.

تقریباً هفت سال پیش در فوریه ۲۰۱۴ و چه زمانی محمد باقر قالیباف رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی از تبدیل بخشی یا کل زندان اوین به باغ و فضای سبز (پارک عمومی) خبر داد و گفت: با ریاست محترم قوه قضاییه مذاکراتی انجام دادیم و مقرر شد شهرداری تهران و این شعبه مقدمات مجتمع اوین و زندان اوین بستانی را فراهم کنند تا این مجموعه به موزه ای مانند زندان قصر باغ تبدیل شود.

در همان زمان نوشتم که تبدیل زندان اوین به پارک عمومی تحقق آرزوی ملی است که از فردای پیروزی انقلاب اسلامی و از ۲۳ بهمن ۵۷ و برای اولین بار حضرت آیت الله العظمی وجود داشته است. سید محمود طالقانی او بود که از تبدیل زندان اوین به پارک عمومی خبر داد و این موضوع را پیگیری کرد محمد توسلی در آن زمان شهردار تهران (دبیرکل فعلی نهضت آزادی) بود.

طالقانی که خودش تنها سه ماه قبل از پیروزی انقلاب همراهی می کرد آیت الله منتظری و با تأخیر نسبت به سایر زندانیان سیاسی در هشتم آبان ۵۷ ظاهراً به مناسبت سالروز تولد شاه، اما در واقع به دلیل فرونشست شعله های انقلاب از زندان (کاخ) آزاد شد و از همه به شمار می رفت. – شخصیت مهم انقلاب تهران و بیش از هرکسی با زندان آشنا بود و تبدیل اوین به پارک را مطالبه ملی و پاسخی به خواست مردم شهر می دانست.

علت حساسیت نسبت به زندان اوین به جای زندان قصر این است که مجرمان و متهمان غیرسیاسی در زندان قصر نگهداری می شوند، اما اوین به زندانیان سیاسی خود به ویژه پس از اعدام ۹ نفر در تپه های اوین معروف است و شهرت بیشتری دارد. همه بیژن یزدی مقابله با فرار آنها با ادعای دروغ در ۳۰ فروردین ۱۳۵۴ یادآور تجربیات تلخ بسیاری بود.

خوب به خاطر دارم که در سالهای اول پس از انقلاب، صاحب یک بنگاه معاملات ملکی در منطقه سعادت آباد، وقتی زمینی را پیشنهاد داد و در حالی که همه چیز در محاصره بیابان بود، به زندان اوین اشاره کرد و گفت: به زودی این زندان به زندان تبدیل می شود و پارک می شود و محوطه سازی می شود. البته منطقه بسیار رونق گرفت و رونق مادی زیادی را به پیش بینی ها رساند، زیرا قیمت زمین در آن همیشه روند صعودی شگفت انگیزی داشت، اما به دلایلی به خصوص با اتفاقات دهه ۶۰، اوین همچنان زندان است. .

با استقبال از سخنان آقای کلیباف، دو دلیل برای خوشحالی ذکر شد: اول اینکه در تمام سال های پس از انقلاب همیشه این انتظار وجود داشت که زندان اوین به باغ تبدیل شود، به خصوص که هنوز این تصور در بین مردم وجود دارد. که سیاستمداران و ایدئولوژیک در آنجا بیشتر از دیگران هستند.

وجه دوم این است که سرانه فضای سبز در شهر تهران همچنان کمتر از استانداردهای جهانی است و شهرداری علاوه بر ساخت بزرگراه، تونل و پل برای خودروها، باید به شهروندان و لذت بصری و اوقات فراغت آنها نیز توجه کند. کاشته شدن نکته مثبتی است، ناگفته نماند که یک منطقه بزرگ و معروف به پارک تبدیل می شود، هرچند معلوم نیست که در ابتدا چه مقدار از مساحت آن که گفته می شود از ۴۳ تا ۵۷ هکتار است. صحنه.

در این یادداشت البته به این نکته اشاره شد که نکته ای که می تواند پاشنه آشیل یا نگران کننده این طرح باشد این است که با وجود تبدیل تمام یا بخشی از زندان اوین به فضای سبز، موجبات رضایتمندی مردم را فراهم می کند. مردم مناطق اوین و سعادت آباد و سایر شهروندانی که از آن استفاده می کنند، اما این نگرانی نیز وجود دارد که انتقال زندانیان به خارج از تهران، رنج بیشتری را بر آنها و خانواده هایشان تحمیل کند.

برای درک بهتر، یادآوری این نکته ضروری است که در سال ۱۳۸۸ رئیس سازمان زندان ها در نامه ای به رئیس شورای شهر تهران از وی درخواست کمک کرد و نوشت: زندانیان تهرانی نیز باید «شهروند» محسوب شوند و سهم داشته باشند. از سرانه شهر به عنوان دیگر در نامه همچنین آمده است:

زندان ها سکونتگاه هایی هستند که ده ها هزار نفر در آن زندگی می کنند و ده ها هزار شهروند دیگر به آنجا می روند و باید در تهران زمین و فضای بیشتری برای ایجاد زندان های جدید اختصاص داده شود.

به صراحت به زندان اوین اشاره شد:

زندانیان تازه وارد به مدت چند روز در قرنطینه زندان نگهداری می شوند و پس از معاینات پزشکی و تشخیصی بر اساس نوع جرم، سن، جنس، محکوم یا متهم طبقه بندی می شوند. تشخیص بدو ورود، درمان سوءمصرف مواد مخدر با متادون و روش‌های دیگر، مبارزه با سل، شناسایی و در صورت لزوم درمان بیماران HIV از طریق کلینیک‌های مثلثی در زندان انجام می‌شود.

تعداد زندانیان یا اهالی این شهر ۶ هزار نفر ثبت شده است که شاید به دلیل زمان نگارش این مطلب باشد. در این نامه آمده است: «معمولاً ۲۴ هزار زندانی دیگر به جای محبوس شدن در محدوده شهر تهران در زندان‌های کرج نگهداری می‌شوند که علاوه بر نارضایتی و مقاومت مردم کرج، اعزام آن‌ها بین زندان‌ها مطرح می‌شود. و مراجع قضایی و رفت و آمد خانواده ها. ملاقات یکی از مشکلات خاص این افراد است.

در این متن آمده است: وقتی می توانی با خیالی آسوده در پارک اوین قدم بزنی، وقتی دیگر شهروندان خیالشان راحت باشد که ساخت این پارک به قیمت جابجایی زندانیان به جای دیگر نیست و اگر چنین شد، باید همان استانداردها رعایت شود. در جاهای دیگر و با این امید است که در پرونده های سیاسی و امنیتی هیچ محکومی وجود نداشته باشد و این مشکل به طور کامل حل شود. (حوادث دی ۱۳۷۵ و آبان ۱۳۷۷ و اکنون شهریور و مهر ۱۴۰۱ البته هنوز اتفاق نیفتاده است).

غیر از آنها، نام اوین، اگر نگوییم بیش از پیش، با سیاست، انقلاب و طالقانی گره خورده است، یاد سیدضیاءالدین طباطبایی (عامل سیاسی کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹) می اندازد، چرا که دارایی او نیز بوده است. ۱۹۴۰ با مساحت ۴۳ هکتار تبدیل به زندان می شود. البته مساحت فعلی تا ۵۷ هکتار گفته می شود. (مصاحبه زنده صدرالدین الهی با سید ضیاء که در کتاب «کوپتا» منتشر شده است در همین ملک برگزار شد.

———————-

* تصویر پروفایل در صفحه اول: مرحوم طالقانی در زندان اوین قبل از انقلاب و مشخصات بالا بعد از پیروزی انقلاب ۵۷.