اگر «پدر خودشیفته» دارید چه باید کرد – Talkspace


پیامدها برای پدر مبتلا به NPD

والدین مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته می توانند تأثیر قابل توجهی بر فرزندان خود داشته باشند. با این حال، اثرات می تواند در دختران در مقابل پسران متفاوت باشد.

تاثیرات روی دختر

دخترانی که پدران مبتلا به NPD دارند اغلب می گویند که پدرانشان نمی توانستند آنچه را که نیاز داشتند در دوران رشد به آنها بدهند. آنها معمولا احساس می کنند که رابطه آنها محقق نشده است. همچنین برای آنها طبیعی است که به خاطر بیاورند که باید برای هر زمانی با خواهر و برادر خود رقابت کنند یا اصلاً از طرف والدین خودشیفته خود محبت می کنند.

برخی از دختران بالغ می گویند که یک رابطه سمی هنوز هم تأثیر عمیقی بر زندگی آنها دارد. خیلی ها همیشه احساس ضعف می کنند و همیشه تحت فشار هستند تا بهتر عمل کنند، حتی وقتی بالغ می شوند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته اغلب ایده آل گرا هستند و والدین می توانند فرزندان بزرگسال خود، به ویژه دختران، احساس ناامنی و بی کفایتی، ناتوانی در دریافت و نالایق بودن محبت کنند.

تاثیرات روی پسر

پسرانی که با والدین مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته بزرگ شده اند، ممکن است احساس کنند که هرگز چنین نکرده اند. گاهی اوقات والدین می توانند رقیبی برای فرزندان خود شوند. آنها ممکن است تا آنجا پیش بروند که عمداً به هر قیمتی در برابر فرزندان خود پیروز شوند، حتی در کوچکترین بازی ها. علاوه بر این، آنها بیشتر از پیروزی لذت می برند تا جایی که افراطی و نامناسب باشند.

پسرانی که پدرانی دارند که رفتار خودشیفته از خود نشان می دهند ممکن است احساس شکست کنند، گویی هرگز نمی توانند به هیچ وجه در حد پدر زندگی کنند یا از او پیشی بگیرند. اگر آنها موفق شوند، ممکن است حاشیه ای باشد و پدر بتواند برد را کم اهمیت جلوه دهد و باعث شود پسر همچنان احساس درجه دوم کند.

البته، هر کودکی – حتی آنهایی که در یک رابطه سالم هستند – پویایی منحصر به فردی با پدر خود دارند. با این حال، یک وجه مشترک در ناتوانی والدین NPD در همدلی با فرزندان خود یا حتی نشان دادن علاقه اساسی به آنها وجود دارد.

شخصیت پدر خودشیفته می‌تواند بر عزت نفس و سیستم ارزش درونی کلی تأثیر منفی بگذارد که می‌تواند نیروهای محرکه در روابط در طول زندگی باشد. در نتیجه، فرد ممکن است واکنش عاطفی دو طرفه‌ای را احساس کند که اصلاً اندازه‌گیری نمی‌شود، در حالی که احساس می‌کند. قدردانی برای شرم یا گناه. صحبت با یک درمانگر یک راه حمایتی برای پردازش این تجربیات و حرکت به جلو است.

الیزابت کیوهان، درمانگر فضای گفتگو، LCSW-C، LICSW، LCSW

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر