ایالات متحده ممکن است تا دسامبر یک بمب هسته ای پیشرفته در اروپا مستقر کند


بر اساس یک سند دیپلماتیک آمریکا و دو منبع آگاه، ایالات متحده به استقرار نسخه دقیق تر بمب هسته ای اصلی خود در پایگاه های ناتو در اروپا سرعت بخشیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت پولیتیکو، این سند دیپلماتیک نشان می دهد که مقامات آمریکایی در نشست پشت درهای بسته خود در بروکسل در ماه جاری به متحدان خود در ناتو گفته اند که ورود یک بمب گرانشی ارتقا یافته B61-12 که در ابتدا برای بهار آینده برنامه ریزی شده بود، اکنون به مقصد رسیده است. برای دسامبر سال جاری برنامه ریزی شده است.

پولیتیکو: آمریکا ممکن است تا دسامبر بمب اتمی پیشرفته را در اروپا مستقر کند

این اقدام که شامل جایگزینی تسلیحات قدیمی با نسخه های جدیدتر در انبارهای مختلف در اروپا برای استفاده احتمالی توسط بمب افکن ها و جت های جنگنده آمریکا و متحدان است، در بحبوحه تشدید تنش ها بر سر تهدیدات روسیه برای استفاده از سلاح های هسته ای در اوکراین و افزایش نگرانی ها مبنی بر اینکه غرب باید اقدامات بیشتری انجام دهد انجام می شود. برای جلوگیری از عبور مسکو از آن خط.

نوسازی برنامه B61 سالهاست که آشکارا در اسناد بودجه و بیانیه های عمومی مورد بحث قرار گرفته است و مقامات پنتاگون گفته اند که ارتقاء آن برای اطمینان از مدرن سازی و ایمن بودن انبار ضروری است.

پولیتیکو: آمریکا ممکن است تا دسامبر بمب اتمی پیشرفته را در اروپا مستقر کند

سخنگوی پنتاگون گفت: در حالی که ما قصد نداریم در مورد جزئیات زرادخانه هسته ای خود بحث کنیم، نوسازی زرادخانه هسته ای B61 آمریکا سال هاست که در حال انجام است و برنامه هایی برای جایگزینی ایمن و مسئولانه تسلیحات قدیمی با B61-12 ارتقا یافته پیشرفت کرده است. بیانیه ای در ایمیل این تحولات بخشی از یک نوسازی بلندمدت برنامه ریزی شده است. این به هیچ وجه به رویدادهای جاری در اوکراین مرتبط نیست و به هیچ وجه تحریک نشده است.

تاریخ ورود تسلیحات جدید برای برخی از قدیمی‌ها که می‌ترسیدند وضعیت موجود در اروپا را بدتر کند، غافلگیرکننده بود.

این اعلامیه در نشست بروکسل، چند روز قبل از آغاز مانور هسته ای سالانه ناتو اعلام شد. این رزمایش دو هفته ای روز یکشنبه به پایان می رسد و حدود ۷۰ هواپیما در آن شرکت دارند. بر اساس گزارش کرملین، روسیه روز چهارشنبه یک رزمایش هسته ای برگزار کرد که وزیر دفاع این کشور آن را شبیه سازی یک “حمله هسته ای در مقیاس بزرگ” در پاسخ به حمله هسته ای به روسیه توصیف کرد.

پیام ارسال اولین بمب ها در دسامبر ممکن است بیشتر متوجه متحدان اروپایی باشد که به ویژه در برابر مسکو احساس آسیب پذیری می کنند.

پولیتیکو: آمریکا ممکن است تا دسامبر بمب اتمی پیشرفته را در اروپا مستقر کند

تام کولینا، مدیر سیاستگذاری در صندوق پلاسرز که یک گروه خلع سلاح است، گفت: “حدس من این است که هدف این سازمان بیشتر ناتو است تا روسیه.” B61 های قدیمی در حال حاضر وجود دارند و روس ها آن را می دانند. آنها هم خوب کار می کنند. بمب های جدید فقط جدیدتر هستند و واقعاً با بمب های قدیمی تفاوتی ندارند. اما این ممکن است راهی برای راضی کردن متحدانی باشد که به ویژه از سوی روسیه احساس خطر می کنند.

دو مقام آگاه با موضوع محموله آتی به اروپا، جدول زمانی تسریع شده مندرج در سند دیپلماتیک ایالات متحده را تایید کردند. آنها به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود. این سند که برای انتشار عمومی نیست و فقط برای پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا در نظر گرفته شده است تا در جریان مذاکرات وزرای دفاع ناتو قرار بگیرند، به وضوح نشان می دهد که متحدان سردرگم شده اند.

در این سند آمده است که ۱۵ متحد ناتو در این دیدارها ابراز نگرانی کردند که این ائتلاف “نباید تسلیم باج خواهی هسته ای پوتین شود.” این سند می افزاید: با توجه به افزایش حجم و مقیاس لفاظی های هسته ای روسیه، تعدادی از متحدان خواستار ادامه رایزنی های ناتو برای اطمینان از آمادگی مستمر و ارسال پیام های مداوم شده اند.

پولیتیکو: آمریکا ممکن است تا دسامبر بمب اتمی پیشرفته را در اروپا مستقر کند

B61 یک بمب هسته ای است که اولین بار در اوایل دهه ۱۹۶۰ ساخته شد و اولین بار در آزمایش های هسته ای زیرزمینی در نوادا به نمایش درآمد.

ده ها نسخه از آن در طول دهه ها توسعه یافته است و بسیاری از آنها در طول زمان غیرفعال شده اند.

برنامه تمدید عمر ۱۰ میلیارد دلاری B61-12 توسط وزارت انرژی ایالات متحده مدیریت می شود و جایگزین نسخه های قدیمی تر از جمله حدود ۱۰۰ بمب ذخیره شده در پایگاه های هوایی در آلمان، ایتالیا، بلژیک، هلند و ترکیه خواهد شد.