ایناریتو (کارگردان معروف مکزیکی): کوروساوا استاد استادان سینما استفیلم مکزیکی آلخاندرو گونزالس ایناریتو جایزه ویژه کوروساوا را در جشنواره فیلم توکیو دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت رسمی جشنواره فیلم توکیو، اهدای جایزه ویژه کوروساوا که پس از ۱۴ سال وقفه از سر گرفته شد، در جشنواره توکیو به الخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان مکزیکی برنده اسکار به عنوان جایزه ژاپنی اهدا شد. کارگردان فوکادا معرفی شد.

ایناریتو که امسال با فیلم جدیدش به نام «تواریخ اشتباه یک مشت دروغ» به جشنواره فیلم توکیو بازگشته است، پس از دریافت جایزه دستاورد کوروساوا، گفت: حضور در توکیو و دریافت این جایزه زیبا و بسیار معنادار باعث افتخار است. . رابطه من با توکیو از ۲۲ سال پیش شروع شد که با فیلم «عشق یک سگ» به جشنواره آمدم و دو جایزه و یک جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گرفتم که همه چیز را برای من تغییر داد. هفت سال بعد برای فیلمبرداری بخشی از فیلم بابل به ژاپن برگشتم و ۵ ماه در اینجا زندگی کردم. این یکی از شگفت انگیزترین تجربیات من به عنوان کارگردان و یکی از شادترین تجربه های زندگی ام بود. سپس در سال ۲۰۰۹ به عنوان رئیس هیئت داوران جشنواره توکیو دعوت شدم که فوق العاده بود. ارتباط من با فرهنگ ژاپن بسیار عمیق است، از موسیقی گرفته تا ادبیات و فیلم. من مفتخرم که این جایزه را به نام استاد استادان، خدای معبد سینما که تأثیر عمیقی بر هر کارگردان دیگری داشته است، دریافت کنم.

«ایناریتو» اعلام کرد که سه فیلم کوروساوا، راشومون، آشوب و هفت سامورایی از اهمیت ویژه‌ای برای او برخوردار است و از جشنواره توکیو به خاطر اعطای این جایزه و فرصت حضور در این رویداد سینمایی تشکر کرد.

استیون اسپیلبرگ، یوجی یامادا، هو هسیائو شین، کن ایچیکاوا، میلوش فورمن، دیوید پاتنم، چن کایگه و نیکیتا میخالکوف از جمله دریافت کنندگان قبلی جایزه آکیرا کوروساوا هستند.

سی و پنجمین جشنواره فیلم توکیو از ۲۴ اکتبر تا ۲ نوامبر (از ۲ تا ۱۱ نوامبر) در ژاپن برگزار می شود و فیلم های “جنگ جهانی سوم” ساخته هومان سیدی کارگردان و “پروانه ها فقط یک روز زندگی می کنند” ساخته محمدرضا وطن دوست کارگردان. . نمایندگان سینمای ایران در این رویداد سینمایی حضور دارند.