باکو و ایروان؛ درگیری‌های مرزی و رویارویی دیپلماتیک در بروکسل


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، پس از تیراندازی نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان به مواضع یکدیگر، دو طرف روز جمعه یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

به گزارش «ترند نیوز»، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد یگان هایی از ارتش ارمنستان مواضع ارتش جمهوری آذربایجان را در شهرهای «الیس» و «بایراملین» در «کلبجار» گلوله باران کردند. منطقه شامگاه پنجشنبه و یگان های ارتش جمهوری آذربایجان مستقر در این مناطق نیز شروع به تیراندازی کردند.

در همین حال، وزارت دفاع ارمنستان ادعای باکو را رد کرد.

به گزارش تارنمای «رادیو ارمنستان»، وزارت دفاع ارمنستان گزارش های باکو مبنی بر شلیک به مواضع ارتش آذربایجان را رد کرد.این وزارتخانه بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان را «اطلاعات نادرست دیگر» خواند.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه ای مدعی شد که وضعیت در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان نسبتاً با ثبات است.

در حوزه دیپلماسی، نمایندگان دو کشور همچنان در حال انجام رایزنی و مذاکره هستند.

به گزارش رادیو ارمنستان، کمیسیون های تعیین حدود مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه سومین نشست خود را به ریاست مهر گریگوریان معاون نخست وزیر ارمنستان و شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر آذربایجان در شهر بروکسل برگزار کردند. بلژیک. در این جلسه طرفین در خصوص تعیین حدود مرزها گفتگو کردند. طرفین برای تعیین تاریخ و مکان چهارمین جلسه کمیسیون ها به توافق رسیدند.

جنگ ۲۰۲۰ در منطقه قره باغ کوهستانی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان منجر به کشته شدن بیش از ۶۵۰۰ سرباز از هر دو طرف شد که با توافقی با نظارت روسیه به پایان رسید و ارمنستان از ادعای خود مبنی بر اراضی ده‌ها سال در اختیارش پس گرفت. عقب نشینی کرد و روسیه نیز ۲۰۰۰ سرباز را برای نظارت بر روند آتش بس به منطقه اعزام کرد.

تلاش ها برای صلح نهایی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در حالی صورت می گیرد که هر دو کشور به دنبال تقویت پایگاه های نظامی خود پس از پایان جنگ هستند.

در همین راستا رسانه ها از افزایش بودجه نظامی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۳ خبر دادند و نوشتند که تقویت قدرت نظامی جمهوری آذربایجان و تامین امنیت ملی اولویت اصلی هزینه های بودجه دولت و در بودجه دولتی است. از سال ۲۰۲۳، ۳.۱ میلیارد دلار که ۱۷.۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲ به این اهداف اختصاص یافته است.

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید