برخی از سران اتحادیه اروپا آماده پذیرش شکست اوکراین هستند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از عرب نیوز ۲۱، ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان گفت که برخی از رهبران اتحادیه اروپا ممکن است اجازه دهند درگیری با شکست اوکراین پایان یابد.

موراویتسکی گفت: من معتقدم برخی از رهبران اتحادیه اروپا ترجیح می دهند شرایط به حالت قبل از جنگ بازگردد و دوست دارند جنگ فعلی اوکراین حتی با پذیرش شکست کیف پایان یابد.

وی همچنین از کمک‌های ضعیف آلمان به کیف انتقاد کرد و گفت: آلمان به‌عنوان ثروتمندترین کشور اروپا و یکی از بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات در جهان می‌تواند برای حفظ ارزش‌های اروپایی کارهای زیادی انجام دهد.

لهستان یکی از اولین کشورهایی بوده است که از زمان آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه از کیف حمایت کرده است. در همین راستا، سرویس مرزی لهستان روز شنبه اعلام کرد که تعداد پناهجویان وارد شده از اوکراین از آغاز تهاجم روسیه به ۷ میلیون و ۳۶۴ هزار نفر رسیده است.

این آژانس افزود که لهستان جمعه گذشته حدود ۲۵۹۰۰ پناهجو از اوکراین پذیرفته است در حالی که حدود ۲۴۰۰۰ پناهجو به اوکراین بازگشته اند.

در ماه های اخیر گزارش های زیادی درباره وضعیت انرژی در اروپا منتشر شده است که همگی نشان می دهد که آنها به شدت نگران شروع فصل زمستان هستند. به دلیل کمبود گاز، بسیاری از کشورها مجبور به تعطیلی برخی از شرکت ها و کاهش انرژی مورد نیاز شرکت های بزرگ صنعتی شدند. توزیع گاز در بسیاری از سازمان ها و ادارات آغاز شد و مراکز تفریحی برای جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی ساعات کاری خود را کاهش دادند. این اقدامات پیشگیرانه فقط برای فصل تابستان بود و با وجود قطع گاز نورد استریم، شرایط زمستانی بسیار شدیدتر خواهد بود. علاوه بر این، تورم افسارگسیخته ای که در بسیاری از کشورهای اروپایی آغاز شده است، هر روز در حال افزایش است و خانوارها مجبورند هزینه زیادی برای مصرف انرژی بپردازند و این مشکل به اعتراضات دامن می زند.