بررسی چالش های فناورانه صنایع معدنی در رویداد «دایان».


رویداد «دایان» در ۲۳ تیر ۱۴۰۱ در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد. در این رویداد که به همت مرکز نوآوری و فناوری معدن و صنایع معدنی (ایمینو) و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، بزرگان و نخبگان صنعت معدن گرد هم آمدند و ضمن بررسی چالش های این حوزه، با ظرفیت و فرصت ۱۰ شرکت دانش بنیان فولادی را ملاقات کردند.

در ابتدای این نشست حسین منصوری مدیر مرکز نوآوری ایمینو با معرفی این مرکز به بیان مشکلات نوآوری در صنعت معدن پرداخت.

وی تعداد استارتاپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه معدن را نسبت به اهمیت این صنعت بسیار کم دانست و قول داد که ایمینو در سال آینده شتاب دهنده تخصصی در حوزه صنعت معدن را راه اندازی کند.

رویداد دایان

وی در ادامه به وضعیت شرکت های دانش بنیان در کشور پرداخت و با بیان اینکه صنعت معدن سهم کمی از جمعیت شرکت های دانش بنیان را دارد، ضرورت رسیدگی به این حوزه را ضروری دانست. وی در این خصوص اظهار داشت: از مجموع ۶۸۸۲ شرکت ثبت شده تنها ۳۷۰ شرکت دانش بنیان مربوط به حوزه معدن است که این تعداد تنها حدود ۵ درصد از کل شرکت ها را تشکیل می دهد.

منصوری همچنین توسعه بازار را چالش اصلی پیش روی شرکت های دانش بنیان دانست و تحریم، تامین مالی و تیم سازی را از دیگر چالش های مهم برشمرد.

صنعت معدن

خبر خوب برای شرکت های معدنی دانش بنیان

در ادامه مطلب محمدرضا بهرامانرئیس خانه معدن در ایران بهروز اسماعیلیمدیر توسعه فناوری انجمن تولیدکنندگان فولاد و مهرداد اکبریان مدیرعامل انجمن آهن و فولاد ایران از آمادگی این انجمن ها برای عضویت رایگان شرکت های دانش بنیان فولاد خبر داد.

همچنین فرید دقانیمدیر عامل صندوق سرمایه گذاری بیمه فعالیت های معدنی وعده داد: در سال جدید مزایای ویژه ای برای شرکت های معدنی در نظر گرفته شده است. این مزایا عبارتند از:

 • ارائه بیمه نامه برای پوشش ریسک سرمایه گذاری برای استارت آپ های دارای TRL4 به بالا (ارائه این بیمه نامه منوط به تایید و اجرای ایمینو خواهد بود)
 • ارائه تسهیلات ویژه به استارت آپ ها از TRL7 تا TRL9 علاوه بر بیمه نامه پوشش ریسک
 • پوشش بیمه ای شکست پروژه و ارائه تسهیلات ویژه شرکت های دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی و فناوری یا صندوق نوآوری و شکوفایی
 • حمایت از شرکت های دانش بنیان از منابع شرکت ملی فولاد

چالش های تکنولوژیکی صنعت معدن

قسمت پایانی

در اختتامیه رویداد دایان، نمایندگان ۱۰ شرکت دانش بنیان فولاد به ارائه توانمندی های خود پرداختند.

اسامی شرکت های تامین کننده به شرح زیر است:

 1. شرکت توسعه صنایع بهمن پترو فولاد
 2. سهند آخان و بنیاد پژوهش و فناوری فولاد شرق
 3. شرکت بنیاد علمی پالار صنعت
 4. شرکت علمی کیمیا صنعت اسپادانا
 5. یک شرکت دانش بنیان پیشرو در صنعت دانش در فراز
 6. شرکت دانش بانیان صنایع متالورژی مسمار اصفهان
 7. شرکت دانش بنیان دژپاد صنعت
 8. شرکت دانش بنیان رایکا گستر پلاسما
 9. شرکت دانش بانیان زر نیما اکسیر
 10. شرکت دانش بنیان طراحی و اتوماسیون دورعلی

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟