بمب‌های تاکتیکی/ سلاح‌های نقطه‌ای یا آغازگر زمین‌شکنی؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانخبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در هفته‌های اخیر، اتحادیه اروپا و ناتو حملات تبلیغاتی به طرح احتمالی روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین را در رسانه‌ها و صحنه دیپلماسی افزایش داده‌اند. مسکو این ادعاها را رد می کند و تاکید می کند که تنها تحت شرایطی که در قانون اساسی این کشور مشخص شده از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد.

صرف نظر از اهداف و پیامدهای چنین صحبت های رسانه ای، آنچه در پس زمینه این «جنگ روانی» یا انعکاس واقعیت شنیده می شود، این ادعاست که اگر روسیه تصمیم به فشار دادن دکمه هسته ای بگیرد، بسیاری گمان می کنند که از «سلاح های هسته ای تاکتیکی» استفاده خواهد کرد. .

ویژگی ها و مختصات سلاح های هسته ای تاکتیکی

کلاهک‌های تاکتیکی با «کلاهک‌های استراتژیک» مخالف هستند، که عملکرد انفجاری آن تقریباً معادل ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلوتن دینامیت است و برای تخریب مناطق بزرگ طراحی شده‌اند. اگرچه کلاهک های تاکتیکی بسیار مخرب و کشنده هستند، اما گاهی اوقات با سلاح های هسته ای تاکتیکی مقایسه می شوند. “اتم ها به آن «کوچک» هم می گویند. این نوع سلاح ها برای حملات کوچک و اهداف ویژه و نزدیک مانند مراکز فرماندهی و یا برای انهدام ستونی از تانک ها یا گروه های جنگی حامل. این کلاهک ها با بازدهی یک کیلوتن تا ۱۰۰ کیلوتن دینامیت “کم بازده” نیز نامیده می شوند.

اشاره به “بازده کم” برای سلاح های تاکتیکی تا حدودی گمراه کننده است، زیرا قدرت انفجاری یک تا ۱۰۰ کیلوتن دینامیت هنوز برای ایجاد تخریب بزرگ کافی است. کافی است به یاد بمب هایی که آمریکا بر روی شهرهای هیروشیما انداخت و ناکازاکی آنها که از ژاپن به فضا پرتاب می شوند به ترتیب معادل ۱۲ و ۲۱ کیلوتن دینامیت هستند.

هدف از تولید سلاح های تاکتیکی چه بود؟

در نبردها و جنگ ها تا حالا مرد، هیچ کس از سلاح های تاکتیکی استفاده نکرد. ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق این سلاح ها را در طول جنگ سرد به عنوان یک عامل بازدارنده توسعه دادند. اعضای ناتو چنین تسلیحاتی را در کشورهای اروپایی مستقر کردند تا به اتحاد جماهیر شوروی و متحدانش نشان دهند که هرگونه درگیری، حتی با سلاح های متعارف، می تواند منجر به جنگ هسته ای شود.

چند نفر در انفجار بمب تاکتیکی کشته می شوند؟

گزارش ها و پیش بینی های مختلفی در مورد قدرت تخریب و کشندگی این نوع سلاح ها وجود دارد. گفته می شود که بیش از ۷۰ هزار نفر در بمباران هیروشیما و ۳۵ هزار نفر در ناکازاکی کشته شدند و هزاران نفر بعداً به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات هسته ای جان خود را از دست دادند.

بمب‌های تاکتیکی طوری طراحی شده‌اند که تشعشعات هسته‌ای زیادی نداشته باشند، زیرا برای نابود کردن اهداف خاص و به هر حال در هنگام استفاده از بمب های هسته ای همیشه تشعشعات هسته ای وجود دارد.

به گزارش شبکه اخبار سی بی اس«الکس والرشتاینمورخ هسته‌ای برای پیش‌بینی و ارزیابی اثرات حملات هسته‌ای اخیراً شبیه‌سازی به نام «NukeMap» را انجام داده است. بر اساس این طرح اگر بمبالهه Crockett، کوچکترین بمب هسته ای جهان، در یک شهر منفجر می شود و ۳۲۷۰ نفر را می کشد و ۳۶۲۰ را بلافاصله مجروح می کند. الهه این موشک در آمریکا ساخته شده و وزن آن ۴۵ کیلوگرم است و قدرت انفجاری آن ۱۰ تن است. سایر تسلیحات هسته ای تاکتیکی بزرگتر هستند و طبیعتاً قدرت تخریب و کشندگی بیشتری دارند.

کدام کشور دارای تاکتیکی ترین سلاح های هسته ای است؟

طبق گزارش رسانه های آمریکایی، آخرین برآوردهای اطلاعاتی آمریکا نشان می دهد که روسیه بیش از ۲۰۰۰ سلاح هسته ای تاکتیکی در زرادخانه خود دارد، در حالی که ایالات متحده کمی بیش از ۲۰۰ بمب دارد.

وب سایت سی ان ان در توضیح اینکه چرا ایالات متحده تسلیحات هسته ای تاکتیکی کمتری نسبت به روسیه دارد، ادعا می کند که ایالات متحده و کشورهای غربی یک دهه پیش سلاح های تاکتیکی خود را کاهش دادند زیرا معتقد بودند روش ها و روش های بازدارندگی موثرتری وجود دارد و مهمتر از آن، آنها هستند. نگران هستند که اندازه کوچک و قابل حمل بودن آنها باعث شود که به راحتی در دستان “مثل تروریست ها” بیفتند.

حمله اتمی روسیه چگونه خواهد بود؟

در هفته های اخیر مقامات و رسانه های غربی در مورد احتمال حمله اتمی روسیه به حدی گمانه زنی کرده اند که حتی برخی رسانه ها نقشه و نحوه اجرای آن را ترسیم کرده اند.

پایگاه شبکه “سی بی اس” می نویسد که پوتین احتمالاً از تاکتیک های ارعاب استفاده خواهد کرد و ابتدا چند گلوله نمایشی بر فراز “دریای بالتیک” یا “دریای سیاه” شلیک خواهد کرد. مردم یا زیرساخت ها را هدف قرار نخواهد داد، بلکه صرفاً نشان می دهد که قادر به استفاده از سلاح های هسته ای است. یا او برای حمله به زیرساخت های اوکراین، مانند حمله به پایگاه نظامی ارتش اوکراین، برنامه ریزی خواهد کرد.

پوتین چه زمانی از سلاح هسته ای استفاده می کند؟

موسسه مطالعات نظامی ( ISW) اخیراً در گزارشی اعلام کرد که اگر پوتین از سلاح هسته ای تاکتیکی استفاده کند، احتمالاً با هدف شوک روانی اوکراین و وادار کردن آن به تسلیم این کار را انجام می دهد. یا برای توقف روند کمک های نظامی و مالی غرب به اوکراین. بر اساس ارزیابی این موسسه، بعید است پوتین به هر یک از این دو هدف دست یابد.

اما ولادیمیر پوتین و مقامات ارشد روسیه بارها تاکید کرده اند مسکو تنها زمانی از تسلیحات اتمی استفاده خواهد کرد که تمامیت ارضی اش در خطر باشد.

پایان کره زمین حتی با سلاح های تاکتیکی؟

با توصیف قدرت تخریب و تعیین ویژگی های سلاح های تاکتیکی و مقایسه آنها با سلاح های استراتژیک، می توان این تصور را به دست آورد که حتی در صورت استفاده از چنین سلاح هایی، تنها بخشی از کره زمین و به ویژه قلمرو روسیه و اروپا را شامل می شد. اما اگر به یاد داشته باشیم که هر کدام عملواکنشی وجود دارد و این چرخه احتمالاً بی پایان است و آتش حوادث بسیار بزرگی مانند جنگ های جهانی با جرقه های کوچک شروع شده و همیشه این احتمال وجود دارد که در سطحی از موقعیت کنترل مشکلات از دست انسان خارج شود و دیگر «عقلانیت» کارایی خود را از دست خواهد داد، این تنش‌های لفظی بر سر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای حتی در سطح رسانه‌ای جدی خواهد بود و باعث نگرانی می‌شود.

“اسکندر لوکاشنکورئیس جمهور بلاروس هفته گذشته در گفتگوی اختصاصی باNBC Newsاگرچه او سعی کرد اطمینان دهد که «روسیه از عواقب استفاده از سلاح‌های هسته‌ای آگاه است و هرگز و هرگز از سلاح‌های هسته‌ای استفاده نخواهد کرد، زیرا به اندازه کافی سلاح‌های پیشرفته دیگر دارد، اما به رهبران غربی هشدار داد که نباید از خطوط قرمز روسیه عبور کرد و « پوتین و روسیه نباید به گوشه ای بروند… روسیه دارای سلاح هسته ای است و اگر از سلاح هسته ای استفاده شود، پایان جهان خواهد بود.