به گزارش مهر ایران و جهان، وضعیت در مرز با ارمنستان آرام است



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان گزارش داد که وضعیت شامگاه پنجشنبه در مرز ارمنستان و آذربایجان بدون تغییر و آرام است.

این وزارتخانه در پیامی اعلام کرد: از ساعت ۲۲:۰۰ [به وقت محلی، ۲۱:۰۰ به وقت مسکو] وضعیت در مرز ارمنستان و آذربایجان تغییری نکرده است.

روز گذشته وزارت دفاع آذربایجان تعداد تلفات نیروهای نظامی خود در دور جدید درگیری با نیروهای ارمنی را اعلام کرد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که در نتیجه درگیری های مجدد بین باکو وایروان در مرزهای دو کشور ارتش جمهوری آذربایجان ۷۱ سرباز را از دست داد.

این علیرغم اینکه زودتر «نیکول پاشینیاننخست وزیر ارمنستان از کشته شدن ۱۰۵ سرباز ارمنی بر اثر تشدید تنش های مرزی با جمهوری آذربایجان خبر داد.

«پس از چند روز تنش، ارمنی گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان روز پنجشنبه اعلام کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان به لطف تلاش های بین المللی در ۱۴ سپتامبر ساعت ۲۰:۰۰ به وقت محلی (۱۹:۰۰ به وقت مسکو) در مورد آتش بس به توافق رسیدند.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که ساعاتی بعد از نیمه‌شب، نیروهای جمهوری آذربایجان از سامانه‌های توپخانه‌ای، مسلسل‌های سنگین و سلاح گرم به سمت مناطق مسکونی شلیک کردند. گوریس، سوتک و سنگ سنگ باز هستند پس از این درگیری، شورای امنیت ملی ارمنستان جلسه اضطراری تشکیل داد و تصمیم گرفت با اجرای مفاد معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل و همچنین از سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از روسیه کمک بگیرد. و شورای امنیت سازمان ملل متحد. به قول نیکول پاشینیاننخست وزیر ارمنستان، حداقل ۱۰۵ سرباز ارمنی در دور جدید درگیری ها کشته شدند.

در ضمن الهام علی خوبرئیس جمهوری آذربایجان تشدید تنش های کنونی را به گردن رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان دانست و تصریح کرد که نیروهای مسلح کشورش در حال انجام اقدامات تلافی جویانه هستند. کنجکاو هستند. به گفته وزارت دفاع آذربایجان، در این درگیری ها ۵۰ نظامی آذربایجانی کشته شدند.

روز گذشته وزیر امور خارجه ارمنستان از دیدار وزرای امور خارجه دو کشور برای گفتگو درباره پیمان صلح میان باکو و ایروان خبر داد.

همچنین ریاست جمهوری فرانسه روز گذشته اعلام کرد که موضوع موج جدید درگیری های مسلحانه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد. در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تاریخ دقیق نشست فوق العاده شورای امنیت برای بررسی موج جدید تنش مسلحانه میان باکو و ایروان اشاره ای نشده است.