بیماری هایی که باور نمی کنید ناشی از نوشیدن چای است


سلامت نیوز نوشت: مطالعات اخیر نشان می دهد که نوشیدن بیش از حد چای سیاه و سبز، مانند بیش از پنج فنجان در روز، به دلیل محتوای کافئین ممکن است با عوارض جانبی خفیف تا شدید همراه باشد.

برخی از این عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد، عصبی بودن، مشکلات خواب، استفراغ، اسهال، تحریک پذیری، ضربان قلب نامنظم، لرزش، سوزش سر دل، سرگیجه، زنگ زدن در گوش، تشنج و گیجی باشد. همچنین مصرف زیاد چای سیاه و سبز یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می تواند باعث وابستگی روانی شود. بنابراین لازم است در این زمینه به احتیاطات و هشدارهای خاصی توجه شود:

– بارداری و شیردهی: اگر باردار یا شیرده هستید، بیش از ۲ فنجان چای سیاه و سبز در روز مصرف نکنید. این مقدار چای حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین فراهم می کند. مصرف بیش از این مقدار در دوران بارداری احتمالاً ناامن است و ممکن است با افزایش خطر سقط جنین، افزایش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و وزن کم هنگام تولد همراه باشد.

برای یک مادر شیرده، نوشیدن بیش از سه فنجان چای سیاه و سبز در روز می تواند تحریک پذیری کودک را افزایش دهد و باعث دفع بیشتر روده شود.

– کم خونی: نوشیدن چای سیاه و سبز می تواند کم خونی را در افراد مبتلا به کمبود آهن بدتر کند. بهتر است از یک ساعت قبل از غذا تا دو ساعت بعد از غذا به خصوص بعد از ناهار از مصرف چای شامل چای سیاه، سبز، گیاهی و … خودداری کنید.

– اختلالات اضطرابی: کافئین موجود در چای سیاه و سبز می تواند اضطراب را افزایش دهد.

– اختلالات انعقادی خون: دلایلی وجود دارد که چرا کافئین موجود در چای سیاه ممکن است لخته شدن خون را کند کند، اگرچه این مورد در انسان ثابت نشده است، اما اگر اختلال انعقاد خون دارید با احتیاط از کافئین استفاده کنید.

– مشکلات قلبی: کافئین موجود در چای سیاه و سبز می تواند باعث نامنظم شدن ریتم قلب در برخی افراد شود. اگر بیماری قلبی دارید، مصرف کافئین خود را محدود کنید.

– دیابت: کافئین موجود در چای سیاه می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد. اگر دیابت دارید، بیش از دو فنجان چای در روز ننوشید.

– اسهال: کافئین موجود در چای سیاه و سبز، به ویژه زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند اسهال را بدتر کند.

– تصرف: چای سیاه و سبز حاوی کافئین هستند. نگرانی هایی وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث تشنج شود یا اثرات داروهایی که برای پیشگیری از تشنج استفاده می شود را کاهش دهد. اگر تا به حال دچار تشنج شده اید، از مقادیر زیاد کافئین یا مکمل های حاوی کافئین مانند چای سیاه استفاده نکنید.

– گلوکوم (سیاه چشم): کافئین موجود در چای سیاه و سبز می تواند فشار داخل چشم را افزایش دهد. این افزایش در عرض ۳۰ دقیقه اتفاق می افتد و حداقل ۹۰ دقیقه طول می کشد.

در افرادی که سابقه ژنتیکی سرطان مانند سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروم رحم دارند، چای سیاه ممکن است مانند استروژن عمل کند. هورمون استروژن ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در این افراد افزایش دهد. اگر شرایطی دارید که با قرار گرفتن در معرض استروژن بدتر می شود، از چای سیاه استفاده نکنید.

– فشار خون بالا: کافئین موجود در چای سیاه می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا افزایش دهد. با این حال، به نظر نمی رسد افرادی که به طور منظم چای سیاه یا سایر محصولات کافئین دار می نوشند، دچار فشار خون بالا شوند.

– سندرم روده تحریک‌پذیر: کافئین موجود در چای سیاه و سبز، به ویژه زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند اسهال را بدتر کند و علائم IBS را بدتر کند. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر با ناراحتی، درد مزمن شکم، نفخ و تغییر در عادات روده بدون هیچ دلیل دیگری مشخص می شود. اسهال یا یبوست ممکن است به صورت دوره ای در افراد مبتلا دیده شود. IBS یا سندرم روده تحریک پذیر در اکثر بیماران منجر به شرایط خطرناکی نمی شود و آسیب دائمی به روده بزرگ وارد نمی کند، اما می تواند به دلیل عوارض جانبی باعث اختلال در زندگی روزمره شود. افراد مبتلا به این بیماری اغلب بیشتر از سایرین از رفلاکس معده رنج می برند. IBS گروهی از علائم روده ای است که معمولاً با هم همراه هستند. علائم و نشانه ها از نظر شدت و مدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سندرم روده تحریک پذیر در برخی موارد می تواند باعث آسیب روده شود.

– پوکی استخوان: کافئین باعث افزایش میزان کلسیم در ادرار می شود. این می تواند استخوان ها را ضعیف کند. بنابراین، بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین (تقریباً ۲-۳ فنجان چای سیاه) در روز مصرف نکنید. مصرف مکمل های کلسیم می تواند به جبران از دست دادن کلسیم کمک کند.

– مثانه بیش‌فعال: کافئین می تواند خطر ابتلا به مثانه بیش فعال را افزایش دهد. کافئین موجود در چای سیاه ممکن است علائم را در افراد مبتلا به مثانه بیش فعال بدتر کند.

کم کاری تیروئید: نوشیدن سه فنجان چای سبز و سیاه در روز کل نیاز روزانه بدن بالغ به فلوراید را تامین می کند. در عین حال، مصرف بیش از حد فلوراید (بیش از ۳ فنجان چای) می تواند باعث کم کاری تیروئید شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر بهبود تغذیه عمومی وزارت بهداشت، لازم به ذکر است که مضرات استفاده از چای سیاه که عمدتاً ناشی از کافئین آن است، شامل چای سبز نیز می شود.