تخریب بلوک های مسکونی ۹ روستای خوی به پایان رسید – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانمحمدصادق معتمدیان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه عملیات آواربرداری در ۹ روستا از ۱۲ روستای کانون زلزله ۴.۵ ریشتری خوی به پایان رسیده است، افزود: با اتمام کار آواربرداری با مشارکت و با حمایت مردم، خیرین و نهادهای مرتبط، کار بازسازی انجام خواهد شد.

او گفت که در حال حاضر عملیات سنگفرش و بتن کوچک در روستاهای مرتضی کولی کندی و خنجرخان توسط خود اهالی روستا و زیر نظر بنیاد مسکن آغاز شد، وی گفت: همچنین با تامین مصالح مورد نیاز از جمله ماسه، سیمان و آرماتور برای کارهای بتنی. کوچک و جستجو در تعدادی از روستاها با صدور پروانه ساختمانی و نظارت بنیاد مسکن آغاز شد.

معتدیان با بیان اینکه عملیات آواربرداری بیش از ۵۹۰ واحد مسکونی و دامی در مناطق زلزله زده هوی آن به پایان رسیده است، گفت: تاکنون مجوز ساخت ۴۶۰ واحد مسکونی در مناطق روستایی صادر شده است.

استاندار آذربایجان غربی افزود: ستاد بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان هوی باید ۱۱۰۰ واحد تخریب شده در اثر زلزله را نوسازی و ۴ هزار واحد آسیب دیده را تعمیر کند.

۲۵۰ میلیون تومان برای بازسازی واحدهای شهری و ۲۰۰ میلیون تومان برای بازسازی واحدهای روستایی به صورت وام اختصاص داد. الحسنه وی اعلام کرد و افزود: علاوه بر ۵۰ میلیون تومان وام بلاعوض برای بازسازی واحدهای شهری و روستایی، ۳۰ میلیون تومان تسهیلات و ۱۵ میلیون تومان وام بلاعوض برای تامین لوازم خانگی اعطا شده است.

استاندار آذربایجان غربی همچنین به تخریب ۵۲۳ واحد دامپروری اشاره کرد و افزود: بسیج سازندگی بازسازی این واحدها را آغاز کرده و سیمان و میلگرد برای بازسازی واحدهای شهری و روستایی به صورت رایگان تامین می شود.