ترکیه اولین موشک بالستیک خود را آزمایش کرد


روزنامه زمان ترکیه در سال ۲۰۱۱ به نقل از منابع نظامی این کشور نوشت که سازمان صنایع دفاع ترکیه پروژه ساخت موشک بالستیک قاره پیما با برد ۲۵۰۰ کیلومتر را به دستور رجب طیب اردوغان آغاز کرده است.

رسانه های ترکیه از آزمایش موفقیت آمیز اولین موشک بالستیک میان برد تایفون این کشور خبر دادند.

به گزارش سایت روسیه الیوم، این موشک از منطقه ریزه در شمال ترکیه شلیک شده و هدفی را در جزیره ای در دریای سیاه متعلق به استان سینوپ در فاصله ۵۶۱ کیلومتری اصابت کرده است.

رسانه های ترکیه و منابع خبری آن کشور جزئیات بیشتری از سایر مشخصات این موشک بالستیک منتشر نکرده اند. در ماه می ۲۰۱۸، ترکیه نیز از ساخت دو موشک، یکی با برد متوسط ​​به نام گوکدوگان و دیگری با برد بلند به نام بوزدوگان خبر داد.

بر اساس افشاگری‌های رسانه‌های ترکیه، صنعت دفاعی این کشور سال‌هاست که به دنبال ساخت موشک‌های بالستیک و حتی قاره‌پیما بوده است، از این رو روزنامه زمان ترکیه در سال ۲۰۱۱ به نقل از منابع نظامی این کشور نوشت که سازمان … صنعت دفاع ترکیه به دستور رجب طیب اردوغان قصد دارد پروژه موشکی بالستیک بسازد این قاره با مسافت ۲۵۰۰ کیلومتر آغاز شد.

لازم به ذکر است که جاه طلبی های ترکیه در صنعت موشکی در سال های اخیر ظاهری نداشته و ترکیه در صنعت موشکی کاملا به ناتو و کشورهای غربی وابسته است.