تفاوت بین ربات ها و هوش مصنوعی چیست؟


تفاوت بین ربات ها و هوش مصنوعی گاهی اوقات به دلیل ارتباط نزدیک بین این دو مفهوم نادیده گرفته می شود. این عدم شناخت صحیح، اگرچه ممکن است برای مخاطب عام بی اهمیت باشد، اما برای علاقه مندان و فعالان فناوری چندان قابل قبول نیست. معادل سازی این دو مفهوم می تواند باعث استفاده نادرست از این عناصر تکنولوژیکی شود و بسیاری از احتمالات را از دید پنهان کند.

اولین و بهترین راه برای درک تفاوت بین این دو مفهوم، تعریف دقیق آنهاست که باعث پررنگ شدن مرزها می شود. بنابراین ابتدا این دو مفهوم را تعریف می کنیم:

رباتیک چیست؟

رباتیک چیست؟

رباتیک نوعی فناوری است که با طراحی و عملکرد ربات ها سروکار دارد. ربات ها ماشین های قابل برنامه ریزی هستند که می توانند فعالیت های مختلفی را به صورت مستقل یا نیمه مستقل انجام دهند. بنابراین، یک ربات طراحی، ساخته و برنامه ریزی شده می تواند با دریافت دستورات عمل کند یا با استفاده از حافظه داخلی خود را فعال کند.

برخی از ویژگی های اصلی ربات عبارتند از:

 • دارای ساختار مکانیکی و طراحی دقیق برای انجام وظایف است
 • قابلیت تغذیه و کنترل محرک های مختلف با استفاده از قطعات الکتریکی
 • در دسترس بودن برنامه های کامپیوتری کوچک برای اطمینان از عملکرد صحیح

هدف اصلی از ساخت ربات ها کاهش حجم کار انسان است. ربات ها می توانند کارهایی مانند جابجایی، چیدن، بسته بندی، تشخیص و تعمیر اشیا را از طریق برنامه نویسی انجام دهند و در نتیجه نیروی انسانی را از کارهای روزمره و تکراری رها کنند.

کاربردهای اساسی رباتیک

کاربردهای اساسی رباتیک

 • انواع صنایع: ربات ها می توانند کارهای مختلفی مانند جابجایی مواد، برش، جوشکاری، پوشش رنگی، سوراخ کاری، پرداخت، بسته بندی و غیره را انجام دهند.
 • نظامی: انواعی از ربات ها وجود دارند که قابلیت استفاده در مناطق جنگی را دارند که تهدید بزرگی برای پیاده نظام هستند. به عنوان مثال، می توان از آنها برای شناسایی و خنثی کردن بمب ها استفاده کرد.
 • پزشکی: ربات ها نه تنها می توانند چندین آزمایش پزشکی را به طور همزمان انجام دهند، بلکه می توانند بدون هیچ شک و اشتباهی، عملیات پیچیده ای مانند برداشتن تومورهای مغزی را نیز هدایت کنند.
 • فضا یا زیر آب: در حال حاضر، ربات ها برای کاوش مکان ها از فضا یا زیر آب استفاده می شوند. مناطق خطرناک و غیرقابل دسترس برای مردم.
 • سرگرمی: امروزه ربات ها به طور موثر برای ایجاد انواع ویدیوها، کار با دوربین های مختلف، انجام اقدامات مکاترونیک و غیره استفاده می شوند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

جان مک کارتی پدر هوش مصنوعی می گوید:

هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین های هوشمند و برنامه های کامپیوتری است.

هوش مصنوعی (AI) شاخه ای از علوم کامپیوتر است و به توسعه برنامه هایی می پردازد که اقداماتی مشابه هوش انسانی انجام می دهند. هوش مصنوعی با تحقیقات گسترده در روانشناسی، ریاضیات، فلسفه، جامعه شناسی، علوم اعصاب، علوم کامپیوتر و زیست شناسی توسعه یافته است.

هدف اصلی ایجاد هوش مصنوعی ایجاد سیستم های خبره برای کمک به مردم و اجازه دادن به ماشین ها برای کار با هوش انسانی است. بدون هوش مصنوعی، برنامه فقط می تواند به برخی از سوالات از پیش تعیین شده پاسخ دهد، در حالی که با هوش مصنوعی، برنامه می تواند با موقعیت های مختلف سازگار شود، موضوعات مختلف را یاد بگیرد و به سوالات متداول در مورد هر مشکل پاسخ دهد.

حوزه های اصلی هوش مصنوعی

حوزه های اصلی هوش مصنوعی

 1. اهمیت سیستم ها: برای مدیریت موثر دنیای دیجیتال
 2. پردازش زبان طبیعی: برای آموزش مهارت های اجتماعی و کمک
 3. به صورت رباتیک: برای ایجاد هوش مصنوعی پیشرفته و ربات های انسان نما
 4. سیستم های منطق فازی: مشاهده، اعمال و استدلال منطقی

برخی از وظایفی که یک برنامه هوش مصنوعی باید انجام دهد عبارتند از: یادگیری، درک محیط، درک زبان، حل مسئله، استدلال منطقی، تشخیص گفتار، تشخیص چهره و غیره.

نمونه هایی از این برنامه ها مانند دستیار گوگل، سیری، کورتانا، الکسا و غیره. در گوشی های هوشمند و لپ تاپ قابل مشاهده است.

کاربردهای اساسی هوش مصنوعی

کاربردهای اساسی هوش مصنوعی

 • بازی: هوش مصنوعی نقش مهمی در بازی های استراتژیک مانند شطرنج دارد. جایی که کامپیوتر باید تمام راه های ممکن را برای به چالش کشیدن بازیکنان ارائه دهد.
 • پردازش زبان پایه: رایانه های تعاملی که می توانند زبان اصلی صحبت شده توسط انسان را درک کنند و بر اساس آن عمل کنند.
 • مشاوره: نرم افزاری برای ارائه کمک، مشاوره و پیشنهاد به کاربران نیازمند
 • سیستم های بصری: این سیستم ها باید ورودی های بصری را رمزگشایی، تجزیه و تحلیل و تفسیر کنند. مانند پهپادهای مورد استفاده برای نقشه برداری مناطق مختلف، سیستم های کمکی برای تشخیص پزشکی و نرم افزار برای تجزیه و تحلیل شواهد و شناسایی مجرمان.
 • تشخیص گفتار: برخی از برنامه‌های هوشمند می‌توانند زبان‌ها، گویش‌ها، جملات یا کلماتی را که در اطرافشان گفته می‌شود شناسایی و پردازش کنند.
 • تشخیص دست خط: برخی از برنامه ها می توانند متن دست نویس را بخوانند و حتی حروف شکسته یا مورب را رمزگشایی کنند. آنها همچنین می توانند این حروف را به صورت متن ساده پردازش کنند.

تفاوت اصلی بین رباتیک و هوش مصنوعی چیست؟

تفاوت اصلی بین رباتیک و هوش مصنوعی چیست؟

به طور خلاصه، ربات ماشینی است که ممکن است برای انجام برخی وظایف به هوش نیاز داشته باشد یا نباشد. همچنین یکی دیگر از ویژگی های مهم ربات ها داشتن فرم فیزیکی است.

این در حالی است که هوش مصنوعی نوعی برنامه است و بدنه فیزیکی خاصی ندارد. هوش مصنوعی می تواند کارهای مربوط به سیستم ها، الگوریتم ها و اطلاعات موجود در گوشی های موبایل، لپ تاپ، ربات ها و … را انجام دهد و پس از تجزیه و تحلیل و محاسبه، نتیجه ای خاص را جستجو کند.

البته نوعی ربات وجود دارد که موبایل نیست و بدنه ندارد، مانند چت بات هایی که در سایت ها و اپلیکیشن های مختلف کار می کنند. برخی افراد ممکن است استدلال کنند که نمی توان آنها را به عنوان ربات طبقه بندی کرد زیرا ربات ها باید فیزیکی باشند و مطابق با آن عمل کنند.

بنابراین، آیا می توان این چت بات ها را به عنوان هوش مصنوعی طبقه بندی کرد؟

پاسخ بله است. زیرا این چت بات ها از هوش مصنوعی برای کارکرد موثر و داشتن توانایی یادگیری و انجام وظایف استفاده می کنند.

بنابراین می توان گفت که هوش مصنوعی در سیستم ها و نرم افزارها وجود دارد در حالی که ربات ها باید دارای بدن باشند و توانایی انجام وظایف فیزیکی را داشته باشند.

ربات های هوشمند

ربات های هوشمند

برنامه های هوش مصنوعی را می توان در سیستم های رباتیک تعبیه کرد و با ادغام با یکدیگر ربات های هوش مصنوعی ایجاد کرد. هوش مصنوعی در هوشمندسازی ربات ها نقش اساسی دارد و از سوی دیگر رباتیک هوش مصنوعی را وارد دنیای واقعی کرده و با اشیا و زمان های واقعی مقابله می کند.

بنابراین، جدای از این واقعیت که رباتیک با اجزای مکانیکی مانند رایانه، افکتورها و حسگرها سر و کار دارد، هوش مصنوعی به استدلال و درک کمک می کند. این دو با هم می توانند روش های جدیدی را برای حل مشکلات ایجاد کنند و به طور موثر و مکمل یکدیگر عمل کنند.

روبات‌های معمولی معمولاً برنامه‌های از پیش تعریف‌شده‌ای برای انجام مجموعه‌ای از وظایف مشروط به محدودیت‌ها دارند. اما یک ربات هوشمند می تواند وظایفی مانند درک و تحلیل را به طور مستقل انجام دهد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از هوش مصنوعی در رباتیک بینایی کامپیوتری است. بینایی کامپیوتر یک نوآوری در زمینه هوش مصنوعی است که به ربات کمک می کند تا نقش مهمی در فعالیت های امنیتی، بهداشتی، سرگرمی و غیره داشته باشد. در واقع، این نوآوری می تواند به طور مستقل اطلاعات مهم را از یک یا چند تصویر شناسایی، تجزیه و تحلیل و درک کند و به طور خلاصه، درک بصری را امکان پذیر کند.

برخی از نمونه های عملی ادراک بصری عبارتند از:

 • متن دست نویس یا اسکن شده را بشناسید، تفسیر کنید و آن را به متن عملی تبدیل کنید
 • تشخیص چهره و تشخیص حالات مختلف انسانی که به جمع آوری و یادگیری اطلاعات سازمان یافته می افزاید
 • تشخیص شی که می تواند به ثبت داده ها همراه با تخمین فاصله بین شی و ربات کمک کند.

زمینه هایی که بینایی کامپیوتری می تواند به آنها کمک کند عبارتند از: کشاورزی، صنعت، تشخیص چهره، پزشکی قانونی، امنیت، نظارت بر آلودگی، روباتیک، حمل و نقل، تشخیص حرکت، وسایل نقلیه خودکار، کمک های پزشکی و انواع تشخیص ها.

کاربردهای هوش مصنوعی در رباتیک

کاربردهای هوش مصنوعی در رباتیک

ربات ها با کمک هوش مصنوعی می توانند وظایف خود را با چندین حسگر و پردازشگر اطلاعات بهتر انجام دهند. افزودن بینش، تشخیص گفتار، حرکت و درک داده ها، ربات های هوشمند را کارآمدتر از آنچه تصور می کنیم، می کند.

ربات های باهوش مصنوعی قادر به انجام وظایف بر اساس دستورات انسان هستند. آنها مجهز به حسگرهایی برای تشخیص اطلاعات فیزیکی مانند دما، صدا، نور، حرکت و غیره هستند. آنها پردازنده های ویژه ای برای استفاده بهینه از این ماژول ها دارند و علاوه بر توانایی تطبیق با شرایط، مهارت های خودآموزی نیز دارند.

هوش مصنوعی به ربات‌ها کمک می‌کند نه تنها اطلاعات را با استفاده از حسگرهای محیط اطراف خود درک کنند، بلکه هنگام انجام یک کار، این اطلاعات را به یک برنامه کاربردی تبدیل کنند. همچنین باعث می شود ربات اطلاعات جمع آوری شده را برای استفاده بعدی ذخیره کند، آن را بفهمد و از آن بیاموزد. هوش مصنوعی همچنین مهارت های تصمیم گیری ربات را بهبود می بخشد.

دو نوع هوش مصنوعی وجود دارد که با روباتیک سازگار است. اول، این هوش نرم افزاری (ارائه شده توسط ریزپردازنده ها، میکروکنترلرها) است که سخت افزار را برای انجام عملیات های مختلف و تصمیم گیری، یادگیری بیشتر و انطباق با تجربه مدیریت می کند.

نوع دوم هوش سخت‌افزاری است که در آن ربات اجازه دارد روش پردازش اطلاعات توسط انسان را تقلید کند و این کار را از طریق مدارهای یادگیری خود انجام می‌دهد.

مزایای ادغام هوش مصنوعی در رباتیک چیست؟

مزایای ادغام هوش مصنوعی در رباتیک چیست؟

یکی از مزایای اصلی ربات های هوش مصنوعی بحث مراقبت اجتماعی است. آنها می توانند افراد را از طریق چت بات ها، پردازنده های پیشرفته و یادگیری مهارت های اجتماعی راهنمایی کنند. این ویژگی به ویژه برای کمک به سالمندان و بیمارانی که نیاز به مراقبت مداوم دارند مفید است.

 • ربات های کشاورزی با هوش مصنوعی به کشاورزان کمک می کنند تا علاوه بر کاهش استرس کاری، محصولات خود را با حجم بیشتر و کیفیت بهتر تولید کنند.
 • ربات های نظامی می توانند از طریق آشکارسازهای گفتار، قابلیت های بینایی و انواع تشخیص و تجزیه و تحلیل به حل چالش های امنیتی کمک کنند و با جایگزینی آن ها با پیاده نظام، جان افراد را از خطرات احتمالی نجات دهند.
 • می توان از آنها برای بررسی مکان هایی که ممکن است افراد آسیب ببینند استفاده کرد. مانند آتشفشان ها، اقیانوس های عمیق، هوای بسیار گرم یا سرد، در فضا و غیره.
 • آنها همچنین می توانند عملیات پیچیده ای را انجام دهند که بیشتر در معرض خطای انسانی هستند. ربات ها با استفاده از هوش مصنوعی می توانند تعداد تلفات را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

این موارد تنها بخشی از امکانات هوش مصنوعی و روباتیک بود. با نگاهی دقیق تر به اطراف خود، قطعاً می توانید نمونه های بیشتری از این مزایا را بیابید.

هوش مصنوعی در رباتیک

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟