تقریبا ۵ ساعت قطعی کل اینترنت دیتاسنترها در ایران در ساعت ۱۴۰۰


بر اساس داده های سیستم رادار ابری اروان در سال ۱۴۰۰، اینترنت مرکز داده محلی ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه قطعی، ۸ ساعت و ۳۴ دقیقه قطعی پراکنده، ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه قطعی همزمان و بیش از ۴۰۹۶ ساعت قطعی جزئی را تجربه کرد.

به عبارت دیگر به مدت ۱۷۱ روز و ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه معادل ۴۷ درصد سال ۱۴۰۰ در ارتباطات اینترنتی مراکز داده داخلی قطع شد.

رادار ابری اروان

از بین وب‌سایت‌هایی که در سال ۱۴۰۰ توسط سامانه راداری ابراروان رصد شده‌اند، ۸۹ درصد قطعی‌های اینترنت مرکز داده مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷ درصد قطعی‌ها مربوط به اتصالات اینترنتی اینستاگرام بوده است. فاصله اینستاگرام تا کلاب هاوس که با ۱۰ درصد قطعی در سال در رتبه دوم قطعی ارتباط اینترنتی قرار دارد به ۵۷ درصد می رسد. به طور خلاصه اینستاگرام نزدیک به ۲برابر با کل ۸وب سایت دیگری در ارتباط اینترنتی دچار وقفه شده است.

جریان آزاد اطلاعات و شفافیت بیشتر با رادار ابر اروان

ابراروان در سال ۲۰۱۸ با هدف حمایت از جریان آزاد اطلاعات و ایجاد شفافیت، سامانه راداری اطلاع رسانی در خصوص تداخل احتمالی در ارتباطات اینترنتی در مراکز داده داخلی را راه اندازی کرد.

رادار ابری آروان در سال گذشته وضعیت اتصال به اینترنت ۹ وب سایت در مراکز داده محلی را رصد کرد. این سیستم در سال ۱۴۰۱ دستخوش تغییراتی شد و کاملتر شد. گزارش وضعیت اتصالات اینترنتی مراکز داده بین المللی و امکانات مختلف از جمله گزارش محبوب ترین سیستم عامل ها، مرورگرها و دستگاه ها، نسبت ترافیک موبایل و دسکتاپ و نسبت ترافیک انسان و ربات به این اضافه شده است. سیستم.

وجود ۴۰ سایت پاپ در ۴۰ شهر، ۳۰ کشور و ۶ قاره، به ابراروان اجازه می دهد تا به عنوان یک منبع مستقل وضعیت احتمالی اتصالات مراکز داده اینترنتی در ایران و جهان را گزارش کند.

رادار ابر اروان در حال حاضر ۸ وب سایت پرترافیک داخلی و بین المللی مانند دیجی کالا، آپارات و گنجور، گیثوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ را به طور مستمر رصد می کند تا اختلالات را رصد کند.

در صفحه رادار تداخل در مراکز داده به صورت خطوط رنگی نمایش داده می شود و از تراکم این خطوط رنگی می توان از وضعیت ارتباطات اینترنتی ایران و جهان در این مراکز داده مطلع شد و وضعیت را با هم مقایسه کرد. ارتباطات داخلی و خارجی ; چگالی خط بالا: اغتشاشات زیاد در یک بازه زمانی، چگالی خط کم: اغتشاشات اندک در بازه زمانی طولانی و چگالی خط بسیار کم: بدون اغتشاش در بازه زمانی طولانی.

سیستم رادار ابری آروان فقط وجود یا عدم وجود وب سایت در مراکز داده ای که آروان دارای پاپ سایت است را نشان می دهد. از خروجی این سیستم نمی توان به مشکل اینترنت خانگی پی برد. همچنین تاخیر و رادار ترافیک شبکه را نشان نمی دهد.

قطعی ارتباطات مرکز داده در طول سال ۱۴۰۰

قطعی های احتمالی اتصالات اینترنتی مراکز داده داخلی در سال ۱۴۰۰ از طریق پایش بلادرنگ وب سایت های ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیتهاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و کلاب هاوس گزارش شده است.

قطع ارتباط مرکز داده در سال 1400

۲۸۸ یک دقیقه کامل از کار افتادگی

سال گذشته ارتباطات مرکز داده در کشور به مدت ۲۸۸ دقیقه که معادل ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه است به طور کامل مختل شد.

قطع کامل به وضعیتی گفته می شود که حداقل ۴ وب سایت به طور همزمان در ۳ مرکز داده حداقل به مدت ۱ دقیقه با خطاهای اتصال مواجه شوند.

قطع شدن اتصالات اینترنت مرکز داده

۸ ساعت و ۳۴ دقیقه اختلال پراکنده

قطعی پراکنده به وضعیتی گفته می شود که دسترسی به حداقل ۲ وب سایت به مدت ۵ دقیقه مختل شود.

در نتیجه، سال گذشته ۵۱۴ دقیقه قطعی در مراکز داده مختلف پراکنده شد.

۲ ۲۰ دقیقه اختلال همزمان

قطعی همزمان به حالتی گفته می شود که در آن حداقل ۳ مرکز داده به مدت ۵ دقیقه به ۲ وب سایت قطع می شود. در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۴۰ دقیقه قطعی مرکز داده به طور همزمان مشاهده شد.

۱۷۰ روز و ۱۶ ساعت و ۴۸ دقیقه اختلال جزئی

سخت ترین حالت نظارت بر قطع مرکز داده به نظارت بر قطعی های جزئی اختصاص داده شده است. در این حالت خطای اتصال حداقل ۱ وب سایت به مدت حداقل ۵ دقیقه قطعی محسوب می شود.

در حالت سخت سال گذشته، ۲۴۵۸۰۸ دقیقه اختلال جزئی در ارتباطات مرکز داده رخ داد.

بی مهری مراکز داده اینترنتی به وب سایت های بین المللی

در سال ۱۴۰۰ سامانه راداری ابراروان به طور مستمر وب‌سایت‌های مهم ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیت‌هاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی‌پدیا و کلاب‌هاوس را در سال ۱۴۰۰ رصد می‌کرد تا وقفه‌های احتمالی ارتباطی مراکز محلی را برای اطلاعات رصد کند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

۶۷ درصد از اختلالات ثبت شده در ۹ وب سایت تحت نظارت رادار در سال ۱۴۰۰ به اینستاگرام اختصاص داشت. کلاب هاوس و گیت هاب با ۱۰ و ۹ درصد قطعی در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

بنابراین، ۳ وب سایت پر اختلال در سال ۱۴۰۰ همگی خارجی بودند.

در بین وب سایت های ایرانی، کاربران با ۵ درصد بیشترین قطع ارتباط را هنگام اتصال به وب سایت دیجی کالا داشته اند. Apart و Sports به ترتیب با ۳ و ۲ درصد وقفه در رده های پنجم و ششم قرار دارند.

در سال ۱۴۰۰، دسترسی به گوگل ۲% و دسترسی به ویکی پدیا ۱% موارد نقض شد.

همچنین در سال گذشته کمترین میزان اختلالات با کمتر از ۱ درصد مربوط به شاپرک بوده است.

اشتراک گذاری ۸۹درصد وب سایت های خارجی کاهش یافته است

در مجموع از بین ۹ وب سایت داخلی و خارجی تحت نظارت رادار ابراروان در سال ۱۴۰۰، ۸۹ درصد از قطعی ها در سایت های خارجی (گیتهاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) و حدود ۱۱ درصد از قطعی ها در ایران رخ داده است. وب سایت های (شاپارک، دیجی کالا، آپارات، ورزش سه).

وب سایت های خارجی ۸۹ درصد از خرابی ها را تشکیل می دهند

البته میزان قطعی GitHub – یک پلتفرم خارجی ویژه برای توسعه دهندگان – ۹ درصد بود که با اختلاف کمی با Clubhouse در رتبه سوم قرار دارد.

۵ درصد از قطعی ها متعلق به دیجی کالا – بزرگترین کسب و کار خرده فروشی آنلاین ایران – است که بیشتر از قطعی های سایر سایت های محبوب ایرانی مانند آپارات و اسپورت است.

تخلفات ۲۵برابری اینترنت مراکز داده ایران در مقایسه با جهان

نظارت بر ارتباطات اینترنتی مراکز داده خارجی در سال ۱۴۰۱ به سامانه راداری ابراروان اضافه شد.

با اضافه شدن دیتاسنترهای بین المللی از ۱۰ کشور جهان به رادار ابراروان، وضعیت اتصال به اینترنت این دیتاسنترها از طریق رصد مستمر ۵ وب سایت خارجی و ۳ وب سایت ایرانی رصد می شود. بنابراین می توان وضعیت ارتباطات و میزان قطعی اینترنت در داخل و خارج از کشور را با هم مقایسه کرد.

25 برابر قطعی اینترنت در مراکز داده ایران نسبت به سایر نقاط جهان

گزارش اردیبهشت ۱۴۰۱ رادار سایت های خارجی را نشان می دهد که رادار به طور مستمر رصد می کند.

(گیتوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) در مراکز داده ایران ۲۵ برابر بیشتر از مراکز داده خارجی با قطع ارتباط اینترنتی مواجه هستند. بر این اساس می توان گفت که قطعی اینترنت در مراکز داده ایرانی (بر اساس وب سایت های جهانی) ۲۵ برابر بیشتر از میانگین قطعی اینترنت در مراکز داده بین المللی بوده است.

همچنین رصد وب‌سایت‌های پربازدید ایرانی و خارجی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که ۸۷ درصد از کل قطعی اینترنت در مراکز داده داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و تنها ۱۳ درصد در مراکز داده خارجی رخ داده است.

قطع شدن وب سایت های داخلی و خارجی از مراکز داده داخلی و بین المللی

بررسی تعداد اختلالات اینترنتی وب سایت های داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و بین المللی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می دهد که در حالی که بیشترین اختلالات اینترنتی وب سایت های بین المللی در مراکز داده داخلی رخ داده است، وب سایت های داخلی نیز بیشترین اختلال را در مراکز داده بین المللی تجربه کرده اند. به عنوان مثال ۹۹ درصد از قطعی های اینستاگرام در این ماه مربوط به مراکز داده داخلی بوده و تنها ۱ درصد از قطعی های اینترنت اینستاگرام در مراکز داده بین المللی رخ داده است.

قطع شدن وب سایت های داخلی و خارجی از مراکز داده داخلی و بین المللی

مشابه الگوی مشاهده شده در اینستاگرام، سایر وب سایت های خارجی بیشترین قطعی اینترنت را در مراکز داده محلی تجربه کردند. ۹۷٪ از قطعی های توییچ، ۹۴٪ از قطعی های Github، ۹۳٪ از قطعی های گوگل، و ۸۰٪ از قطعی های ویکی پدیا.

در مقابل، ۹۲ درصد از قطعی های گنجور، ۷۰ درصد از قطعی های دیجی کالا و ۸۰ درصد از قطعی های آپارات که همگی مربوط به وب سایت های پربازدید ایرانی بود، در مراکز داده بین المللی وجود داشت.

علاوه بر این، در ماه می ۱۴۰۱، دیجی کالا با ۳۰% بیشترین قطعی را در مراکز داده محلی تجربه کرد. آپارات و گنجور با ۲۰ درصد و ۸ درصد در رتبه های دوم و سوم قطعی اینترنت در مراکز داده محلی قرار دارند.

در بین وب سایت های خارجی، ویکی پدیا با ۸۰ درصد کمترین اختلال را در مراکز داده در ایران تجربه کرد.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟