تلخی و شیرینی روزهای خبرنگاری/ روایتی جذاب از خاطرات خبرنگاران استان قزوین


به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، تقویم سال وارونه شد تو زدی یک روز از ۳۶۵ روز سال به روز خبرنگار اختصاص دارد.

از آنجایی که خبرنگاران هر روز از سال به دنبال اخبار هستند و به ندرت خودشان سوژه خبری می شوند، تصمیم بر این شد که در این یک روز از سال از تریبون رسانه ها به آنها برسیم.

عبدالعظیم موسوی در این خصوص در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: علاقه من به نویسندگی از سنین پایین شروع شد و حتی قبل از پیروزی انقلاب نیز به انشا، داستان نویسی و نویسندگی علاقه داشتم.

وی ادامه می دهد: زمانی که من استاندار قزوین بودم، رادیو، رسانه و نشریه ای در قزوین وجود نداشت و شاید به ندرت در هفته نامه های سراسری خبری از قزوین پیدا می شد مگر اینکه اتفاق خیلی مهمی رخ می داد.

موسوی بیان می کند: به دلیل مشکل کمبود نشریات، پیشنهاد راه اندازی مرکز رسانه ای در قزوین را با مرحوم آیت الله باریک بینایی در میان گذاشتم و ایشان استقبال کردند و از همان روز کلید فعالیت استان زده شد.

خبری که وزیر را شبانه به قزوین آورد

دهیار مسئول روستای ولایت می گوید: در سال ۷۱ یا ۷۲ خبری در روستای ولایت منتشر شد. خبر منتشر شده دلیلی برای شکایت از این روزنامه شد.

وی افزود: در اخبار منتشر شده به انتقاد از بیمارستان قدس پرداختیم و از کلماتی استفاده کردیم که نباید استفاده می شد.

موسوی تاکید کرد: در کمتر از ۲۴ ساعت پس از انتشار این خبر، وزیر بهداشت به قزوین آمد و از بیمارستان بازدید کرد و رئیس بیمارستان یک شبه تعویض شد.

رسانه های واقعی همیشه در مسیر درست حرکت می کنند

امیرعلی رضایی، مدیرمسئول هفته نامه نسیم قزوین اظهار داشت: تقارن شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران آن بزرگوار با سالروز شهادت شهید محمود صارمی در مزار شریف. روز خبرنگار را مشخص می کند، یعنی قربانی خون نیز در راه رسیدن به هدف است، رسانه محسوب می شود.

وی ادامه می دهد: رسانه ها همیشه پیام آور بوده اند و خون نیز در تاریخ پیام آور مانند قلم بوده است و بر این اساس می گویند خون بر شمشیر غلبه می کند.

رضایی خبر علایق دوران کودکی خود را بازگو می کند و می گوید: از سال ۷۲ در نشریات داخلی مقاله می نوشتم اما در سال ۷۸ به دلیل ضرورت ایجاد شده پس از روی کار آمدن اصلاح طلبان از من دعوت به همکاری شد.

وی می افزاید: از سال ۸۱ به عنوان عضویت در هیئت تحریریه هفته نامه طلوع و از سال ۸۳ تا ۸۶ به عنوان سردبیر در این هفته نامه مشغول به کار بودم که به دلیل شکایت باندهای قدرت طلب در استان این هفته نامه به حالت تعلیق درآمد.

سردبیر هفته نامه نسیم قزوین می گوید: روزنامه نگاری پر از خاطرات تلخ و شیرین است، یک روز اخطار گرفتم و وقتی برای پیگیری شکایت رفتم، کارمند دفتری که اخطار می دهد گفت باید بری اجرای احکام و به محض ورود به اجرای حکم و اعلام نام، این افسر را با دستبند زده اند.

وی ادامه داد: چون التماس و التماس من فایده ای نداشت و همانطور که در روز پنجشنبه اتفاق افتاد و قاضی مربوطه حضور نداشت، به دلیل طنزنویسی برای یکی از مدیران شهری ۲ روز را در زندان گذراندم!

رضایی تصریح کرد: شاید از روی ناچاری در جنگ قدرت حزبی نقش داشته باشم اما در تمام نوشته هایم سعی کردم رضایت خدا، مردم و وجدانم را جلب کنم.

سردبیر هفته نامه نسیم قزوین می گوید: در یکی از گزارش های من دادستان وقت به این دلیل وارد شد که اثر تاریخی (سنگ حکاکی شده با خط میخی) از دست تجار گرفته و به اداره میراث فرهنگی تحویل داده شد.

قطع فعالیت روزنامه نگاری ممنوع است

زهرا عبداللهی، سردبیر خبرگزاری ایسنا، می گوید: این روزها قشری به نام روزنامه نگاران وجود دارد که هیچ وقت برای آنها دست از کار نمی کشند.

و افزود: در روزهای سخت تاج پادشاهی زمانی که اکثر کسب و کارها تعطیل شدند، روزنامه نگاران کسانی بودند که دست به کار شدند و ماموریت خود را به سرعت انجام دادند بیشتر آنها آنها این کار را در اسرع وقت انجام دادند.

عبداللهی معتقد است: البته در حرفه ما افرادی هستند که رسالت خود را به درستی انجام نمی دهند، اما کسانی که واقعاً به عرصه رسانه و خبر علاقه مند هستند، پای جان خواهند ایستاد.

سردبیر خبرگزاری ایسنا می گوید: از جانب وقتی دیدم مسائل و مشکلات جامعه و معضلات اجتماعی به جایی رسید که روحم را متاثر کرد، وارد عرصه خبر شدم.

وی ادامه می دهد: تمام تلاشم را کرده ام تا برخلاف برخی از همکارانم، نوشته هایم همیشه مرتبط با دغدغه های مردم و به دور از جناح بندی های سیاسی یا سودجویی باشد تا بتوانم به مردم کمک کنم و مشکلاتشان را حل کنم.

لیلا رفته

عبداللهی می گوید: با اینکه روزنامه نگاری برای من شیرینی و خوشحالی زیادی به همراه داشته است، به خصوص وقتی تحقیقات و گزارش های ما به پایان می رسد، اما تلخی هایی نیز به همراه داشته است.

وی ادامه داد: درگذشت لیلا امیری روزنامه نگار جوان و انقلابی که نماینده ولی فقیه در استان به شایستگی بانوی قیام و قلم خوانده شد جامعه رسانه را در شوک فرو برد.

سردبیر خبرگزاری ایسنا اظهار داشت: جای لیلا هنوز در مقاطع مختلف احساس می شود، اما لیلا دیگر آنجا نیست و جای او برای همیشه در میان ما خالی است.

عبداللهی می گوید: هر خبرنگار حق طلبی که برای احقاق حقوق مردم قدم بردارد در مواجهه با مشکلات کوتاه نمی آید و همیشه برای اهداف خود مبارزه می کند.

وی افزود: گاهی ممکن است خبرنگاران از دست برخی مسئولان یا صاحبان قدرت و ثروت آسیب ببینند اما اگر دغدغه عدالت و مردم داشته باشند قلم را زمین نمی گذارند و برای احقاق حق مردم قیام نمی کنند.

من از نوجوانی به عرصه رسانه علاقه داشتم

در ادامه فدالله فرامرزی از پیشکسوتان رسانه استان قزوین نیز می گوید: علاقه من به عرصه خبر از سال های نوجوانی شکل گرفت و باعث شد به این حرفه بروم.

و ادامه می دهد: کار در رسانه فراز و نشیب های زیادی دارد اما گاهی برخی اتفاقات را نمی توان از ذهن پاک کرد و برای همیشه باقی می ماند.

فرامرسی یادآور می شود: «حضور من در بین زندانیان یکی از خاطرات شیرینی بود که در خاطرم ماند و در آن زمان به شدت مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه می دهد: با توجه به دغدغه هایی که در زندان فعلی داشتم، نگرانی زندانیان و صحبت های آنها را شنیدم و انتشار این گزارش در آن زمان بازخوردهای زیادی را به همراه داشت.

هلیکوپتر استانداری سقوط کرد!

فرامرسی خاطره تلخ سقوط بالگرد استاندار فقید امامی را یادآور شد و گفت: دو فروند بالگرد برای ارزیابی میزان خسارت زلزله فرستادیم.

وی می افزاید: در راه برگشت کمی توقف کردیم و بنا به درخواست استاندار قرار شد در بالگرد فرمانداری حاضر شوم.

فرامرسی توضیح می دهد: چند لحظه مردد بودم و همزمان استاندار در حال مصاحبه با من بود و هنوز نمی دانم چه شد اما به صدای درونم اعتماد کردم و به سمت هلیکوپتر دوم رفتم.

او می گوید: در حال حرکت بودیم که ناگهان متوجه شدم کمک خلبان به سرش می زند و به دلیل توقف هلیکوپتر فکر کردم برایمان مشکلی پیش آمده است.

فرامرزی ادامه می دهد: ناگهان بالگرد چرخید و متوجه شدیم بالگرد حامل استاندار سقوط کرده و آتش در وسط کوه مشهود است.

این فعال رسانه ای می گوید: تلخ و شیرین بیشتر آنها اتفاقی که در آن مدت برای من افتاد، سقوط بود که من را بسیار ناراحت کرد.

عکاسی از کربلا و نجف لذت بخش است بیشتر آنها اتفاق افتاد

الیاس هزائی عکاس خبرگزاری فارس می گوید: یکی از بهترین خاطرات من در دوران عکاسی به سالی برمی گردد که از دولت عراق مجوز عکاسی گرفتم و توانستم در دهه اول محرم در کربلا و نجف عکاسی کنم. .

او ادامه می دهد: عکاسی در واقع به دنبال من نیست، بلکه احساس است، وقتی نمی توانم آنچه را که نگاه می کنم احساس کنم، هرگز نمی توانم کاری کنم که دیگران از صحنه ضبط شده لذت ببرند.

خزاعی معتقد است: عکاسی هنر مشاهده است و این می تواند بسیار زیبا باشد، بنابراین عکاس می تواند یک شی جالب را در یک مکان معمولی پیدا کند که برای من به عنوان عکاسی که می توانم لحظه های زیادی را ثبت کنم، مشکل دارد. زیبا باش

وی تاکید می کند: علاقه ام به حرفه عکاسی باعث شد به این سمت بروم و تمام وقتم را صرف عکاسی کنم.

به گزارش خبرگزاری فارس، در روزهایی که خبرنگاران با محدودیت ها و فشارهای متعدد از جمله فشارهای اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، توجه هر چه بیشتر مسئولان به اهمیت رسانه ضروری به نظر می رسد. و آن را پل ارتباطی خود با مردم بدانند.

گزارش از طهورا کالیپور برزگر

پایان پیام/