توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز و ظرفیت پالایشگاه های نفت در کشور – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه کمیته مشترک تشخیص مصلحت نظام که به ریاست محمدبکر ذوالقدر و با حضور برخی از اعضای شورا و نمایندگان مجلس، قوه قضائیه، سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه ها تشکیل شد. نفت و انرژی ستاد کل نیروهای مسلح و مرکز ارزیابی با نظارت راهبردی این جلسه، اعضای کمیسیون مشترک بند الحاقی سیاست های کلی برنامه هفتم امنیت انرژی را مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه اعضای کمیسیون پس از ارائه نقطه نظرات خود در خصوص تغییر چشم انداز و الگوی مصرف نفت و گاز در کشور و لزوم سرمایه گذاری در موتورهای اقتصادی کشور از جمله تکمیل و توسعه نفت و گاز زنجیره ارزش گاز تصمیم گرفت علاوه بر «به حداکثر رساندن تولید نفت خام و گاز طبیعی در مخازن و میادین مشترک»، «نسبت بازیافت میادین مستقل با اولویت پالایش و حداکثر صادرات فرآورده‌های نفتی» را در طول دوره افزایش دهد. سالهای برنامه هفتم

از دیگر مصوبات این نشست «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز از طریق افزایش ظرفیت» است. پالایشگاه نفت سمت به ۴ میلیون بشکه در روز» که مورد تاکید اعضای کمیسیون قرار گرفت.

در این دیدار آقایان پرویز داودی، سید مرتضی نبوی، حسین مظفر، مجید انصاری، سید مصطفی ما داریم می رویمسعید جلیلی، غلامرضا آقازاده، دیوید دانش جعفری و محمدجواد ایروانی اعضای مجمع و نمایندگان نهادهای مرتبط به بیان دیدگاه های خود در خصوص مشکلات نفت و گاز و هدفمندی تولید محصولات در این صنعت و گسترش احداث واحدهای پایین دستی محصولات پتروشیمی در برنامه هفتم پرداختند. برای توسعه، و به بحث و بازنگری در سایر سیاست ها ادامه داد. کل برنامه هفتم به جلسه بعدی کمیسیون مشترک موکول شد.