توقیف نفتکش خارجی حامل ۱۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس


رئیس کل دادگستری هرمزگان از توقیف یک نفتکش خارجی حامل ۱۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق از ناوگان سپاه در خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایلنا مجتبی گرهمانی گفت: در اجرای دستور قضایی، دلاوران منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نفتکش خارجی حامل ۱۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق را در آب های کشور توقیف کردند. خلیج فارس

مجتبی قهرمانی با بیان اینکه ارزش محموله این نفتکش ۲۲۰ میلیارد تومان است، گفت: توقیف کشتی مذکور پس از یک ماه کار دقیق فنی و اطلاعاتی انجام شد.

وی با اشاره به تشکیل پرونده در خصوص تخلفات کشتی مذکور و ارجاع آن به بازپرس ویژه، خاطرنشان کرد: ناخدا و خدمه این نفتکش خارجی نیز تا پایان مراحل تحقیقات و سیر مراحل قانونی توقیف شده اند.

قهرمانی افزود: محموله ۱۱ میلیون لیتری نفتکش خارجی توقیف شده معادل ۵۵۰۰ دستگاه خودروی نیسان و حدود ۱۱۰ دستگاه خودروی لانگ است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین بیان کرد: با توجه به اینکه بر اساس اخبار و اطلاعات دریافتی فعالیت برخی از شرکت های غیرمجاز در زمینه بانکداری سوخت افشا شده است، در راستای حفظ حقوق قانونی دولت، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. علیه آنها گرفته شده است..

مجتبی قرهمانی اذعان داشت: کشتی هایی که سوخت این نفتکش متخلف را تامین کرده اند نیز تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

وی گفت: بر اساس اجرای بندهای ۲۰ و ۲۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاقچیان علاوه بر حبس، به جزای نقدی تا ۱۰ برابر ارزش سوخت کشف شده و شناور دخیل در قاچاق محکوم می شوند. نیز به نفع دولت مصادره خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تاکید کرد: اقدامات مجرمانه قاچاقچیان سوخت که با هماهنگی بیگانگان اقدام به سرقت بیت المال می کنند، از چتر اطلاعاتی دستگاه قضایی و ضابطان انتظامی و همچنین مجازات برای آنها پنهان نخواهد ماند. مرتکبان چنین جنایاتی قاطع و بدون مدارا خواهند بود.