تکمیل شبکه جمع آوری آب های سطحی تا سال ۱۴۰۶ – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، سومین جلسه ستاد مدیریت بحران کلان شهر در تهران با حضور اعضای این ستاد در ساختمان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران برگزار شد و دستورات این جلسه و روند اجرای مصوبات جلسات قبلی بررسی و پیگیری شد. بالا

علی نصیری در ابتدای این جلسه با بیان اینکه اکثر تصمیمات جلسات گذشته یا اجرا شده و یا در حال اجرا است، اظهار داشت: جستجو کردن و نجات، تهیه سیستم عامل تخصصی سیستم های هشدار سریع، آمار توان عملیاتی تهران در واکنش به حوادث، ارائه طرح جامع پشتیبانی هوایی کلان شهر تهران، ارتقای هدایت استان های معین و انجام رزمایش های عملیاتی در استان های معین، جدول. بیاور مدارس شهر تهران دستورالعمل ها، آیین نامه ها و برنامه هایی را تصویب و ابلاغ کردند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران همچنین در خصوص مصوبات معوقه و مهمترین اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه ستاد از جمله تشکیل ستاد امنیت فیزیکی و ارتقای سیستم هشدار زلزله، تهیه و تنظیم یک ستاد امنیت فیزیکی توضیحاتی داد. برنامه هشدار زلزله، پهنه بندی خطر سیل و پیش بینی کمیت های جوی افزایش پایگاه های مدیریت بحران، پروژه قطب ها آماده فرماندهی عملیات و امداد بحران شهر تهران، بازطراحی ماموریت ها و ساختار خانه های مقاوم در سرای محلات، فرهنگ سازی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، تشکیل و برگزاری جلسات اتاق فکر Verz، فعال سازی مرکز عملیات اورژانس تهران بررسی و به روز رسانی طرح تخلیه اضطراری و طرح توسعه ارتباطات پایدار مدیریت بحران شهر تهران را تشریح کرد.

در ادامه این نشست، احمد وحیدی بر اهمیت پیشگیری و مدیریت بحران تاکید کرد و در خصوص ضرورت برنامه آمادگی و مقابله با بحران بحث و تبادل نظر کرد و گفت: برای این امر نیازمند ایجاد پژوهشکده و مرکز تحقیقات و همچنین ضرورت ایجاد یک پژوهشکده و مرکز تحقیقات هستیم. افزایش ماشین آلات سبک و سنگین.» در مواقع بحران، لزوم توجه به تخلیه اضطراری و خروج از ساختمان، خیابان و شهر و آموزش در این منطقه از مهمترین موارد است.

شناسایی ساختمان های خطرناک توسط سازمان آتش نشانی و بحث ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و مطرح دیگر محورهای این نشست بود. اچ کارنامه ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلندمرتبه که به امضای ۹ نهاد یا اداره مرتبط رسید، از مهمترین مصوبات سومین جلسه ستاد مدیریت بحران است. کلان شهر تهران بود.

از دیگر مواردی که در این جلسه مطرح شد می توان به طرح واکنش اضطراری طوفان و مسئولیت یگان های ستادی و نیروهای ضربت اشاره کرد.

در ادامه این جلسه علیرضا زاکانی شهردار تهران با اشاره به مشکل آبگرفتگی بیان کرد: در خصوص موضوع سیلاب بخشی از آن به حوزه آبخیز و بخشی به شهر تهران برمی گردد.

شهردار تهران گفت: تهران در مجموع ۵۳۰ کیلومتر شبکه دارد بیاور آب سطحی کافی نیست و شبکه جمع کننده بازسازی شده است بیاور آب های سطحی موجود و احداث شبکه های جدید انجام شود.

به گفته وی، طبق برنامه طراحی شده این شبکه باید تا سال ۱۴۲۰ تکمیل می شد اما با تلاش و برنامه ریزی کوچک این شبکه تا سال ۱۴۰۶ تکمیل خواهد شد.