جنبش پیشرفت زنان عرصه ای برای فعالیت دختران نوجوان است – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر، یادواره زنان مجاهد به همت اتحادیه انجمن های اسلامی شهر تهران و حوزه بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با حضور فرزندان و همسران شهدای عرصه هنر برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدعلی صمیمی از مسئولان اتحادیه انجمن های اسلامی شهر تهران درباره برگزاری این یادواره گفت: برگزاری این برنامه با عنوان یادواره لشکر فرشتگان حاصل بحث شهدا و شهدا است. گفت و گوهایی که با مادران و همسران شهدا صورت گرفت و امروز میزبان خانواده های شهدا است اختتامیه این برنامه برگزار شد.

وی با بیان اینکه این گونه برنامه ها که مربوط به شهداست از برنامه است کوچک وی در حالی که اجرا و خاتمه با توجه خود شهدا انجام می شود، گفت: امروز که سوم محرم است تقریبا یک روز با حرکت زائران اربعین فاصله داریم، به نظر می رسد این برنامه و توسل باشد. به شهدا می تواند نقطه شروعی باشد با یاری شهدایی که این امر توسط شما شاگردان تکمیل شد انشاالله اربعین کربلا خواهیم بود.

در ادامه حجت الاسلام محمد جواد حاج علی اکبری نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی با بیان اینکه خداوند اراده کرده است که زنان نقش اساسی و جدی در این حادثه داشته باشند. گفت: ما حساس تر و جدی تر هستیم الهام بخش ما بیش از حماسه حسینی نمی دانیم، در این حماسه بزرگ که نقطه عطفی در تاریخ بشریت و تاریخ اسلام است، با مکتبی الهام بخش روبرو هستیم که خداوند خواستار آن با نقش آفرینی حضرت اباعبدالله(ع) است.آ) باشد که تمام ارزش های مکتب با رمز شهادت در این مدرسه جاودانه شود که نام امام حسین (ع)آ) ذره مکمل مستقیم می توان بیا بریممعاون و نخست وزیر او حضرت زینب (س)س) بودن را یاد می گیریم

گفت: خوب گفتی هستند کتاب عاشورا دو جلد دارد یکی سیدالشهدا و دیگری به نام حضرت زینب.س) و.حضور حضرت زینب(س)س) در واقعه کربلا حضور حاشیه ای نبود بلکه حضور در متن واقعه بود و ماندگاری قیام عاشورا به خاطر حضور حضرت زینب(س) بود.س) و زنان مجاهدی هستند که در این حماسه حضور داشته اند و زنانی که در طول تاریخ به سیر خود ادامه داده اند و همگی زیر پرچم حضرت فاطمه هستند.س) آنها قرار است درس شجاعت، عشق، ایثار و شناخت فضای مقدس خداوند را به بشر داده باشند.

حاج علی اکبری با بیان اینکه فرمانده کل سپاه ملائکه جهان حضرت زهرا(س)س) و در همین مدرسه بود که حضرت زینب و زنانی که در جریان حادثه حضور داشتند تربیت شدند، افزودند: «اگر یک نفر در کوفه باشد که بتواند نهضت مسلم بن عقیل را در غربت سازمان دهد، او خانمی عزیز است به نام به طور داوطلبانه به خودی خود یک ارتش محسوب می شود تا زمانی که به شخصیتی مانند م اهدا کنند که هم همسر شهید، هم مادر شهید و هم تنها بانوی شهید کربلاست، وقتی شوهرش به میدان رفت و کشته شد، خیمه عمودی را هم گرفت و به دشمن امام حسین (ع) حمله کرد.آ) آنها را برگرداند. وقتی فرزندش به میدان رفت، به او گفت: وقتی از شهادت تو سیر شدم، با فرزند رسول خدا همراهی می کنی. تفسیر این چیزها زمان زیادی می برد.

فرمود: پس جز حضرت زینب(س)س) که نماد اصلی نقش زن در کربلاست، همه زنان در این حماسه نقش مؤثری دارند. جالب اینجاست که در این رویارویی تاریخی کربلا که تعداد لشکر امام حسین (ع) در مقابل لشکر ۳۰ هزار نفری دشمن کمتر از ۱۲۰ نفر بود، حضور زنان نقطه قوت آن لشکر بود. بعد از جنگ کاروان های زنان و کودکان آزادگی کاروان ها را به وجود آوردند و پس از این واقعه حضرت زینب (س)س) و امام سجاد (آ) مسئولیت تبیین جهاد را بر عهده گرفتند. در واقع حادثه عاشورا منبع الهام همه نهضت های آزادیبخش بشری است و می توان گفت آنچه در نهضت پیامبر اتفاق افتاد.ن) در بعث فراتر از جهل اول که بزرگ ترین ظلم بشریت را جایز می ساخت، ظهور کرد، در حماسه حسینی کامل شد و در نهضت اسلامی آشکار شد.

نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی تصریح کرد: چادر بهترین انتخاب بانوی ایرانی برای حمل پرچم حضرت زهرا(س) است.س) و حضرت زینب(س)س) این است که شما بانوان در فعالیت های علمی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی این پرچم را با خود حمل می کنید. امیدواریم شما هم جزو کسانی باشید که بر افتخار لشکر فرشتگان بیفزایید.

ما اولین نفر در عدم استفاده از ظرفیت هستیم

عاطفه ساعدی نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه امام حسین (ع)آ) به ما نشان داد که چگونه خود را فراموش کنیم و به خدا برسیم، گفت: خودخواهی ریشه همه زشتی هاست. اما این خودخواهی فرصتی است که وقتی از آن گذشتیم به همه چیز خواهیم رسید. امام حسین (آ) او به ما نشان داد که به لطف خدا می توان بر همه مشکلات فائق آمد. کربلا و ماجراهای کربلا صحنه های انسانی است که به ما می گوید چگونه انسانیت می تواند برای رسیدن به خدا متبلور شود.

وی بیان کرد: این روزها زمان تسلیت و تسلیت است و باید به خود تبریک گفت که اهل این مکتب هستیم، می توانیم از خود بگذریم تا به خدا برسیم، این اتفاق بزرگی است که امام حسین (ع)آ) او راه را به ما نشان داده است.

سعیدی نژاد تصریح کرد: هر چه سن کمتر باشد، قدم گذاشتن بر نفس خود پرانرژی تر است. اینکه امام خمینی (ره) فرمودند: «رهبر من بچه سیزده ساله ای است که نارنجک می کشد…» نشان می دهد که این سن فرصت مناسبی برای پا گذاشتن بر خودخواهی است.

وی افزود: حضرت زینب(س)س) و حضرت رقیه (س) و زنان کربلا جلوه زن را برای پیشرفت جامعه به ما نشان دادند. امروز کشور ما در حال شکل گیری یک رویداد بزرگ است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان گام دوم فرمودند: «در عدم استفاده از توانمندی خود اول هستیم»، یکی از توانمندی های ما نوجوانان است. دلیل اینکه ما نمی دانیم در برخورد با نوجوانان چه کنیم این است که آنها نسل پیشرو هستند و امروز نوجوانان ما آماده شکل دادن به اقدامات فرهنگی هستند. نسل نوجوان ما فرسنگ ها جلوتر از نسل قبل است تا جامعه را برگرداند سبک نیاز داریم. ارزش هر جامعه ای بر اساس منافع جوانان است، این منافع باید جامعه را بسازد. چشم انداز شما برای آینده شما چیزی است که به وقوع خواهد پیوست. یکی از اشتباهات ما این است که مراقب تخیل نسل جوان نیستیم م این ایده ها باید متناسب با استعدادها و توانایی های آنها باشد. باید به هدفمند شدن سرگرمی های نوجوانان کمک کنیم.

مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر اینکه اگر زنان در خط مقدم انقلاب نبودند این انقلاب پیروز نمی شد، گفت: دختران نسل پیشرو و پیشرو هستند، باید دید دختران ما چه هدفی دارند. برای. آینده فرزندان ما آینده کشور است. در جامعه، الگوها سلام ما یک چیز خوبی داریم، باید افتخار کنیم که حضرت زهرا (س)س) و حضرت زینب(س)س) و مادران و همسران شهدا م. امروز دختران ما باید طبق این الگوها نقش آفرینی کنند.

وی تصریح کرد: نگاه اسلام به زن بسیار متعالی است و این که زن کارگر جامعه باشد کافی نیست و زن را رهبر جامعه می داند. الگوی سوم نگاه برتر به زنان را نشان می دهد. خدا را شکر می کنیم که در جنبش پیشرفت زنان به دنبال شناسایی زمینه هایی هستیم که زنان و دختران می توانند در آن نقش ایفا کنند و می خواهیم زمینه هایی را برای فعالیت آنها در حوزه زنان ترسیم کنیم و در این راستا این رویداد را مشخص کنیم. فردای ما و لشکر خوبان برای نوجوانان نقش آفرینی می کنند.

در پایان این مراسم از نوجوانان برتر شرکت کننده در تحقیق و جمع آوری آثار مربوط به شهدا با اهداء لوح تقدیر و جوایزی تقدیر شد.