حال و هوای حلواپزان پایتخت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


به گزارش خبرنگار مهر، امروز سالروز رحلت حسینی است و مجالس عزاداری و روضه خوانی در اقصی نقاط کشور برگزار شده است. یکی از اینها تشریفات بر اساس سنت دیرینه، حلوای یونانی در کوچه حلوا پخته می شود پزان تقاطع گلوبانداک.

طبق یک رسم دیرینه، هر ساله زنان عهد می‌کنند که در روز تاسوعای حسینی در صورت نیاز به این کوچه بیایند و حلوا بپزند.

حال و هوای مراسم حلواپزان پایتخت

یکی از بانوانی که امروز در این کوچه حلوا پخت، در گفتگو با خبرنگار مهر از تاریخچه این اتفاق و تاریخچه خانه شماره ۱۶ کوچه امیر خبر داد. چترچی وی گفت: بر اساس روایات، پدر خانواده این خانه سرایدار منبر و اقامه نماز بوده است. تقریبا ۳۰ سال پیش در چنین روزی در این خانه حلوا پخته می شد. بعد از فوت پدر و مادر خانواده، بچه ها برای درست شدن وضعیت خانه، وسایل قدیمی را دور می اندازند و منبر هم یکی از آنهاست، اما هر بار که آن را از خانه بیرون می آورند، یک جورهایی به داخل خانه برمی گردد. سپس بچه ها خانه و منبر را متبرک می کنند و آیین حلواپزی چندین بار در آن خانه انجام می شود.

حال و هوای مراسم حلواپزان پایتخت

همچنین یکی دیگر از حاضران گفت: می گویند هرکس باید در روز تاسوعا به این کوچه بیاید و نذر کند و اگر حاجتی داشته باشد برای اداى نذر سال دیگر در این کوچه حلوا بپزد.

لازم به ذکر است که این سنت باعث شد علاوه بر عبادات اهل بیت(ع)آ) و نیازمندان نیز گردشگران مذهبی را به این خیابان جذب خواهند کرد.

حال و هوای مراسم حلواپزان پایتخت

به گفته برخی از شرکت کنندگان، تعداد قنادی ها در آن جمع آوری تعداد حسینی‌هایی که امسال برای پختن حلوا آمده‌اند بسیار کمتر از سال‌های گذشته است و دلیل آن شیوع ویروس کرونا است.

در این رویداد قنادی ها در بین شرکت کنندگان گفته می شود که اگر ۷ حلوا را مخلوط کنند و ۷ حلوا بخورند، اجابت مزاج می کنند.

حال و هوای مراسم حلواپزان پایتخت

البته هستند افرادی که با خود وسایل پیک نیک و آشپزی نمی آورند، بلکه حلوای آماده و تزیین شده را به این کوچه آورده و بین عزاداران توزیع می کنند.

علاوه بر این مراسم شاهد برپایی موکب های اهدایی دیگری نیز هستیم که به توزیع حلم، آتزی، کیمه و… می پردازند.

حال و هوای مراسم حلواپزان پایتخت

یکی از قنادی ها وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: امسال برای اولین بار در این مراسم حلوا پزی شرکت می کنم، مردم با تمام فکر و نظر و رتبه و مقام خود در این مراسم شرکت می کنند و بدون هیچ گونه آرد حلوا می پزند. ریا و خودنمایی». آنها می خواهند که خداوند به آنها رسیدگی کند و نیازهای آنها را برآورده کند.

در اینجا حلواهای مختلفی با سبک ها و روش های زیادی تهیه می شود.بعضی حلواها زرد و با شیر جوشانده می شوند و برخی دیگر شل و به نام حلوای عربی هستند.نوعی دیگر بود که شهد آن را از شیره انگور تهیه می کردند.اما در بین همه حلواها عربی و زعفرانی بود. حلوا طرفداران زیادی داشت.

این مراسم توسط خود مردم اداره می شود و از ساعات اولیه صبح آغاز و تا ظهور تاسوعای حسینی ادامه دارد.