حذف زنان از فضای کسب و کار – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، یکی از اعضای هیئت مدیره اتاق بازرگانی تهران از کاهش فعالیت فعالان اقتصادی و زنان سوداگر به دلیل قطعی اینترنت و فیلتر شدن بسترهای فضای مجازی خبر داد و معتقد است. در صورت ادامه این وضعیت، احتمال مسدود شدن بیشتر فعالان اقتصادی به ویژه زنان فعال در حوزه اقتصادی وجود دارد.

اقتصاد ۱۰۰ نوشت، اقتصاد کشور بر پایه های مختلفی استوار است که یکی از آنها حضور زنان در عرصه های مختلف اقتصادی است. سال هاست که فعالیت بازرگانان و زنان فعال اقتصادی جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور به خود اختصاص داده است. اما این روزها به دلیل برخی محدودیت ها این نوع فعالیت ها در حال کاهش است.

جایگاه و سهمی از رشد اقتصادی که تجار به سختی به دست آورده اند، امروزه به دلیل قطع اینترنت به راحتی از دست می رود. مطالعات نشان می دهد؛ از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال حدود ۵۰ درصد از زنانی که به طور غیر ارادی بیکار مانده اند دست از کار کشیده و غیرفعال شده اند.

اشتغال زنان پس از تحریم و شیوع کرونا سومین شوک خود را تجربه می کند. شوکی ناشی از قطعی اینترنت در پی حوادث اخیر. به نظر می رسد تحریم های اقتصادی و تاج، دو عامل موثر بر کاهش مشارکت اقتصادی زنان و کاهش سهم آنها از اشتغال در بازار کار باشد. حال به اینها باید عامل سوم یعنی. قطع اینترنت

بر اساس برآوردها زنان سهم قابل توجهی از مشاغل اینترنتی را به خود اختصاص داده اند و اتفاقات هفته های اخیر ضربه جدیدی به اشتغال آنها وارد کرده است. سیده فاطمه مقیمی، عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی تهران در این خصوص گفت: تفکیک جنسیتی در اقتصاد کشور بی معنی است. اما باید در نظر داشت که برخی از فعالیت ها مختص زنان است و این امر مستلزم دسترسی آسان این جمعیت کشور به برخی فضاها برای امنیت بیشتر و آگاهی بیشتر است.

وی تصریح کرد: بنابراین باید برای حضور بیشتر زنان فعال اقتصادی در کشور و تامین ابزارهای لازم برای تداوم آن، زیرساخت ها مورد توجه قرار گیرد.

به گفته مقیمی؛ وقتی در هر جامعه ای از اقتصاد صحبت می کنیم، به اقتصاد تفکیک جنسیتی اشاره نمی شود. اعتقاد به توسعه اقتصادی گروه بیشترین بازدهی را دارد.
یکی از اعضای هیأت مدیره اتاق بازرگانی تهران می گوید: تلاش مردمی که فرصت های ارتباطی با سایر فعالان اقتصادی جهان را به ویژه در فضای تحریم علیه ایران از بین برد، به گونه ای که همه فرصت ها ایجاد شد. یک شبه ناپدید شد

مقیمی بیان کرد: این نوع اقدام از سوی دولت بسیاری از زنان در مرکز زنان بازرگان که تجارت بین المللی را بر بستر اینترنت پایه گذاری کرده اند با مشکل جدی مواجه است. وی گفت: در حال حاضر ۹۹ درصد فعالیت فعالان اقتصادی در فضای اینترنت است و امروز با توجه به شرایط قطعی اینترنت، وضعیت فعالیت این بخش بسیار دشوارتر و بعضاً متوقف شده است.

رئیس کانون سراسری بازرگانان ایران ادامه داد: بیشتر زنان کشورمان را زنانی تشکیل می دهند که بنیانگذار مشاغل و مشاغل خانگی برای اقتصاد خانوار خود هستند. این گروه یا همسر معلولی داشتند یا فقیر و یتیم بودند که باید مایحتاج خانواده خود را تأمین می کردند و نان را پرورش می دادند، اما متأسفانه مانند سایر اقدامات عجولانه، این بار نیز متولیان و مسئولان کشور حق گرفتند. بخش بزرگی از جمعیت کشور را بدون در نظر گرفتن عواقب آن در بحث اقتصاد اینترنتی کار کنند.

به گفته عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی تهران؛ امروزه بیشتر فعالیت ها نیاز به ارتباط با سایر نقاط جهان در مقطعی دارند. به عنوان مثال، فعالیت در بخش حمل و نقل بین المللی باید به طور همزمان با جهان مرتبط باشد. چگونه اجناس تاجر را بدون ارتباط با دنیا از جایی به جای دیگر منتقل کنیم! مقیمی بیان کرد: وقتی اقتصاد را به تسلیم و فلج شدن وادار کنند نارضایتی از هر جهت ابراز می شود و اعتراض به شرایط موجود بیشتر می شود.

یکی از اعضای مجلس نمایندگان ایران با اشاره به اینکه در صورت تداوم وضعیت اینترنت، فعالیت زنان در عرصه اقتصادی کشور به کلی از بین می رود، گفت: تاکنون در همین بازه زمانی اکثر از کسب و کارها غیرفعال بوده و کسانی که تجارت ارتباط با دنیا را دارند، فعالیتشان بر روی زمین باقی مانده است و سایر بخش های این فعالیت ها به کلی از بین رفته است.

رئیس کانون سراسری بازرگانان ایران تاکید کرد: کاهش فعالیت زنان در بخش اقتصادی کشور می تواند رشد اقتصادی را به طور جدی کاهش دهد که با وضعیت رکود اقتصادی در کشور می تواند باعث تخریب فاجعه بار طوفان در کشور شود. اقتصاد کشور

به گفته عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی تهران؛ اکنون میزان اشتغال زنان و مردان به تفکیک تحلیل می شود و نتیجه رشد اقتصادی مستلزم فعالیت مردان و زنان در کشور است. با این حال، تأثیر فعالیت های زنان در بخش بزرگ اقتصادی کشور بی تأثیر از همه محدودیت هایی نیست که در رشد اقتصادی زنان وجود دارد.

رئیس کانون سراسری بازرگانان ایران تصریح کرد: در بحث های حوزه زنان بارها عنوان می شود که نابرابری هایی که از نظر جنسیتی و رشد توسعه یافتگی این قشر از جمعیت کشور وجود دارد همچنان نادیده گرفته می شود. ، علیرغم حضور جمعیت بیشتر برای تشویق رشد اقتصادی.

مقیمی تاکید کرد: زمانی که به این جایگاه رسیدیم باید فضای کسب و کار را بهبود ببخشیم تا کسب و کار راه اندازی و رشد کند. با توجه به اینکه درآمد و دارایی زنان در اقتصاد بسیار کمتر از مردان است، باید فرصت اظهار نظر، رشد و حضور در جامعه اقتصادی با حداقل دارایی را برای آنان ایجاد کرد.

و ادامه داد: بنابراین فعالیت زنان در اقتصاد کشور یکی از مولفه هایی است که می تواند در رشد اقتصادی موثر باشد. اینترنت یکی از ابزارهای تضمین کننده و تداوم حضور زنان در عرصه فعالیت های اقتصادی است.

رئیس انجمن ملی زنان بازرگان ایران با اشاره به تاثیر قطعی اینترنت بر فضای کسب و کار آنلاین گفت: به هر حال برای اکثر زنان ایرانی داشتن مکانی به نام دفتر یا مغازه سخت تر از مردان است. به همین دلیل مغازه ها و دفاتر آنها مجازی بود و در این فضا از نظر اقتصادی به سرعت توسعه یافتند و بر اقتصاد کشور تأثیر گذاشتند.

عضوهیئت خانه ایران ادامه داد: کسب و کار اینترنتی فضای امنی برای حضور و فعالیت زنان در عرصه اقتصادی است اما در حال حاضر این فرصت برای زنان فعال کشور از دست رفته است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این زنان در کشور برای کسب چنین جایگاهی به راحتی پایه برخی از فعالیت های اقتصادی از جمله بازاریابی برای عرضه محصولاتی را که طی سال ها برای دستیابی به آن تلاش کرده بودند، از دست دادند.

مقیمی بیان کرد: اگر قرار است کشور ما در توسعه اقتصاد جهانی سهمی داشته باشد به راحتی نمی تواند تمام ارتباطات خود را با سایر کشورها قطع کند. امروز ما در مورد اینترنت ملی صحبت می کنیم. آیا این فضا می تواند فعالان اقتصادی را با دیگر فعالان در هر گوشه دنیا پیوند دهد؟!