حمایت انجمن اوتیسم زنجان از ۱۲۱ بیمار/ کاردرمانی زندگی بیماران را نسبتاً بهتر می کند


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، اوتیسم واژه‌ای است که برخی حتی نام آن را نشنیده‌اند، اما در دنیای واقعی، به‌ویژه برای خانواده‌هایی که با آن مرتبط هستند، معنا و مفهوم خاصی دارد.

اگرچه این بیماری علاوه بر ناشناخته بودن، درمانی ندارد، اما تجربه ثابت کرده است که با کاردرمانی می توان زندگی افراد اوتیستیک و خانواده هایشان را بهبود بخشید.

کمال بهرامی، رئیس هیئت مدیره مدیریت انجمن اوتیسم استان زنجان در این خصوص در گفتگو با خبرنگار فارس با تاکید بر اینکه آمار صحیحی از تعداد بیماران اوتیسمی در هیچ انجمنی وجود ندارد، گفت: این انجمن در حال حاضر ۱۲۱ مراجعه کننده دارد.

رئیس هیئت مدیره مدیریت انجمن اوتیسم استان زنجان با بیان اینکه افراد مبتلا به اوتیسم به صورت طیفی تقسیم می شوند افزود: این مبتلایان شامل اوتیسم کلاسیک ایزوله تا بیش فعال هستند و در واقع این بیماری طیف وسیعی را در بر می گیرد.

وی تصمیم کمک به کودکان اوتیستیک را شناسایی به موقع و ارائه خدمات توانبخشی دانست و ادامه داد: ارائه خدمات توانبخشی از بروز عوارض دیگر جلوگیری می کند.

بهرامی دندانپزشکی و ارائه خدمات در این بخش را یکی از معضلات جدی مبتلایان به اوتیسم برشمرد و اظهار داشت: تا چندی پیش زنجان مرکزی برای ارائه خدمات به این بیماران نداشت و بیماران به کرج اعزام می شدند اما اکنون یک مرکز خصوصی برای خدمات دندانپزشکی برای این کودکان فراهم شده است زیرا برای دریافت خدمات دندانپزشکی بیماران اوتیستیک باید آرام بخش شوند.

رئیس هیئت مدیره مدیریت انجمن اوتیسم زنجان هزینه بالای توانبخشی برای بیماران اوتیستیک را برشمرد و گفت: در حال حاضر هر جلسه گفتار درمانی یا کاردرمانی ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد و این موضوع زمانی پیچیده می شود که بدانیم پاسخ درمانی در بین اوتیستیک ها متفاوت و اغلب طولانی است. -بادوام. مدت، اصطلاح.

وی با تاکید بر اینکه کودکان اوتیستیک پس از کاردرمانی بهبودی نسبتا خوبی پیدا می کنند، افزود: یکی از علل اصلی اضطراب در کودکان اوتیستیک عدم ارتباط و درک فکری است.

بهرامی با اشاره به نقش مهم تشخیص به موقع اوتیسم در بیماران گفت: در صورت تشخیص به موقع و صحیح می توان با کاردرمانی زمینه حضور آنان در مدرسه را فراهم کرد.

رئیس هیئت مدیره مدیریت انجمن اوتیسم زنجان به فعالیت یک مدرسه اوتیسم در دبستان زنجان اشاره و تصریح کرد: این دانش آموزان در مقاطع بالاتر در مدارس استثنایی تحصیل می کنند.

او مهم استبیشتر آنها وی از انتظارات فعالان این انجمن برای آگاه سازی مردم نسبت به اوتیسم خبر داد و تصریح کرد: آمار منتشر شده از این بیماری در واقع یک کوه یخ است.

بهرامی با بیان اینکه بر اساس اخبار، اوتیسم جزو بیماری های خاص طبقه بندی می شود، ادامه داد: این موضوع فقط در اخبار مطرح است و تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

رئیس هیئت مدیره مدیریت انجمن اوتیسم زنجان هزینه نگهداری هر بیمار اوتیسمی در بخش توانبخشی را معمولاً ۶ تا ۷ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این بیماران از بیمه های معمول و عمومی در جامعه استفاده می کنند و در برخی موارد خانواده نیز بیمه تکمیلی دارند.

پایان پیام/۷۳۰۰۴
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید