حمایت رئیس جمهور اسرائیل از معترضان ایرانی در دیدار با بایدن


اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل که برای یک سفر رسمی به آمریکا سفر کرده است، روز گذشته در دیدار با همتای آمریکایی خود جو بایدن در کاخ سفید از معترضان در ایران حمایت کرد و گفت که ایران چالش بزرگی است که او آن را انجام خواهد داد. در گفت وگو با بایدن، آنها هزینه آن را خواهند پرداخت.

به گزارش عصر ایران به نقل از آسوشیتدپرس، هرتزوگ در ابتدای دیدار خود با بایدن در دفتر بیضی کاخ سفید خاطرنشان کرد که ۴۰ روز از مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه امنیتی ایران می گذرد که اعتراضاتی را در سراسر کشور به دنبال داشت. کشور.

وی همچنین خاطرنشان کرد که ایران به سمت تبدیل شدن به یک قدرت هسته ای “حرکت” می کند و مدعی شد که تهران در حال ارائه پهپادهایی به روسیه است که “شهروندان بی گناه را در اوکراین می کشند”.

رئیس جمهور اسرائیل که دولتش روزانه زنان، جوانان و کودکان فلسطینی را در سرزمین های فلسطینی به قتل می رساند، ادامه داد: امروز رژیم ایران هزاران شهروند ایرانی ـ زن و مرد جوان ـ را که معترض هستند سرکوب می کند. من فکر می‌کنم چالش ایران چالش بزرگی خواهد بود که ما درباره آن بحث می‌کنیم.»

به گزارش آسوشیتدپرس: مقامات اسرائیلی به بایدن گفتند که احیای برجام مانع از دستیابی تهران به جاه طلبی های هسته ای خود و بی ثبات کردن منطقه نمی شود. با این حال، دولت بایدن تا همین اواخر مصمم به احیای این توافق بود که به کشور اجازه دسترسی به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده بانکی در ازای محدودیت‌های مجدد بر برنامه هسته‌ای ایران را می‌داد.

اما دولت آمریکا در هفته‌های اخیر نسبت به چشم‌انداز این توافق بدبین‌تر به نظر می‌رسد، زیرا واشنگتن ادعا می‌کند ایران هواپیماهای بدون سرنشین را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه فرستاده و اعتراضات داخلی را سرکوب کرده است.

مقامات کاخ سفید در روزهای اخیر گفته‌اند که در حال حاضر روی دیپلماسی با ایران تمرکز ندارند و به دنبال حمایت از معترضانی هستند که به خیابان‌ها آمده‌اند.

بایدن در سخنرانی کوتاه خود در ابتدای دیدار با هرتزوگ به خبرنگاران اشاره ای به ایران نکرد. وی توافقنامه مرزی با لبنان را که قرار است روز پنجشنبه (امروز) امضا شود، تبریک گفت.

به گزارش آسوشیتدپرس: این توافق که پس از ماه ها مذاکره با میانجیگری آمریکا به دست آمد، نشان دهنده تحول بزرگی در روابط اسرائیل و لبنان است که از زمان تأسیس رژیم اسرائیل در سال ۱۹۴۸ رسماً در جنگ بوده است. این توافق توسعه میدان های انرژی را به نفع هر دو کشور تضمین می کند.

“من فکر می کنم این یک تحول تاریخی است. بایدن گفت، شجاعت زیادی لازم بود تا شما قدم بردارید و وارد عمل شوید.

هرتزوگ روز سه شنبه با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد.

بلینکن در دیدار با هرتزوگ گفت: ما در برابر اقدامات خطرناک، بی‌ثبات‌کننده و رعب‌آوری که ایران در منطقه و همانطور که اشاره کردید در خارج از منطقه انجام می‌دهد، کنار هم ایستاده‌ایم.

سفر هرتزوگ به آمریکا همزمان با تشدید خشونت ها در کرانه باختری فلسطین و افزایش ظلم و ستم علیه فلسطینی ها توسط نیروهای اسرائیلی است. ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روز سه شنبه نیروهای اسرائیلی به پایگاه یک گروه مسلح فلسطینی به نام بیشه شیران در دومین شهر بزرگ کرانه باختری اشغالی حمله کردند و به گفته ارتش رژیم صهیونیستی، در این حمله نیروهای اسرائیلی یک آزمایشگاه بمب را منفجر کردند. بر اساس اعلام وزارت بهداشت فلسطین، در این حمله اسرائیل بیشترین تعداد – حداقل پنج فلسطینی کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند.

رهبران کنگره ایالات متحده از هرتزوگ دعوت کرده اند تا در جلسه مشترک کنگره در حالی که اسرائیل برای جشن گرفتن ۷۵ سالگی خود در سال آینده آماده می شود، سخنرانی کند.

رژیم اسرائیل در ۱۴ می ۱۹۴۸ اعلام موجودیت کرد و در همان روز هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا این رژیم را به رسمیت شناخت.