حمایت چین از بررسی فعالیت های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، چین از درخواست روسیه برای بررسی فعالیت آزمایشگاه های شیمیایی و بیولوژیکی آمریکایی در اوکراین حمایت کرده است. در همین راستا «باند». شوانمعاون نماینده چین در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت این سازمان گفت: پکن سوالات روسیه فعالیت آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکایی در اوکراین را قانونی می داند.

از ماه مارس، روسیه بارها در رابطه با اقدامات نظامی ادعایی آمریکا در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در خاک اوکراین به شورای امنیت ارائه کرده است، اما شورای امنیت هنوز به این درخواست‌ها عمل نکرده است.

معاون نماینده چین در سازمان ملل نیز در نشست شورای امنیت گفت: «تجمیع تسلیحات باکتریولوژیک (بیولوژیکی) و سمی و تخریب آنها باید مورد توجه کامل جامعه قرار گیرد بین المللی پرسیده شود و این سوال مستحق پاسخ و توضیح مناسب از سوی طرف های ذیربط است.

وی گفت: در نشست مشورتی در ماه سپتامبر به شکایات روسیه پاسخ کاملی داده نشد، به همین دلیل روسیه به عنوان عضو از نو درخواست تجدید نظر به شورا [امنیتی] پیشنهادی. این درخواست منطقی و مشروع را نباید نادیده گرفت».

قبلا شورای امنیت سازمان ملل متحد نویسنده قطعنامه روسیه مبنی بر پیشنهاد تشکیل کمیسیونی برای بررسی فعالیت های آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکایی در اوکراین را رد کرد.

این قطعنامه پیشنهاد می‌کند که شورای امنیت سازمان ملل متحد تصمیم بگیرد که یک کمیسیون تمام اعضا برای بررسی ادعاهای مربوط به فعالیت بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین، مطابق با تعهدات مندرج در کنوانسیون، تشکیل دهد. روسیه و چین به این قطعنامه رای آنها مثبت دادند اما انگلیس، آمریکا و فرانسه به آن رای آنها گفتند نه و بقیه اعضای شورای امنیت از جمله آلبانی، گابنغنا، هند، ایرلند، کنیا، مکزیک، نروژ و امارات متحده عربی رای آنها این قطعنامه را رد کردند.

زودتر همچنین “ولادیمیر ارماکوف(ولادیمیر ارماکوف)، مدیر بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه، در سخنان خود اعلام کرد: مسکو قصد دارد موضوع فعالیت نظامی-بیولوژیکی آمریکا در اوکراین را در جلسات عمومی سازمان ملل مطرح کند. شورای امنیت در آینده نزدیک. بر اساس گزارش این رسانه، این مقام روسی گفت: اسناد و مدارک مربوط به آزمایشات و فعالیت های بیولوژیکی آمریکا در خاک اوکراین که بر اساس شواهد و حقایق است به زودی ارائه خواهد شد.

“ولادیمیر ارماکوف” در آن بار وی گفت: در آینده نزدیک در نظر داریم جلسات عمومی با موضوع بررسی فعالیت های بیولوژیکی غیرقانونی آمریکا در اوکراین و بحث درباره کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی در شورای امنیت سازمان ملل برگزار کنیم. از ایالات متحده آمریکا در خاک اوکراین جمع آوری شده است بیاور و به زودی منتشر خواهد شد.”

او در آن بار وی افزود: از آمریکا و متحدانش می خواهیم که به جای بهانه های واهی قبلی، اطلاعات و اسناد جامعی را در خصوص این گونه فعالیت ها در خاک اوکراین بر اساس کنوانسیون استفاده از سلاح های بیولوژیکی ارائه دهند.

وزارت دفاع روسیه ماه گذشته پس از افشای آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین و انتشار اسناد آن در رسانه‌ها، اعلام کرد که حداقل ۴ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکایی در نیجریه وجود دارد. وزارت دفاع روسیه در این رابطه ادامه داد: آبله میمون از آزمایشگاه های بیولوژیکی آمریکا به نیجریه سرایت کرده است. بر این اساس، مسکو از سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌خواهد تا درباره فعالیت‌های مراکز تحت حمایت آمریکا در آن کشور (نیجریه) بحث کند.

به گزارش اسپوتنیک، اسناد رسمی وزارت دفاع روسیه منتشر شده است که تایید می کند آژانس کاهش تهدیدات دفاعی آمریکا (DTRA) در اوکراین با تمرکز نظامی-بیولوژیکی خاص کار می کند. این گزارش می افزاید: «یادداشت تفاهم مشابهی به عنوان بخشی از پروژه UP-1 برای مطالعه سایر بیماری های منتقله از بندپایان تنظیم شد. در این سند باید تمام مجموعه ها را انتقال دهید یک پاتوژن سلام خطرناک به یک آزمایشگاه مرجع مرکزی هدایت می شوند که روند صادرات آنها به ایالات متحده را تسهیل می کند.

به گزارش اسپوتنیک، ماجرا از زمانی آغاز شد که وزارت دفاع روسیه زودتر اعلام کرد که تعداد قابل توجهی آزمایشگاه بیولوژیکی با حمایت مالی ایالات متحده در کشورهای جهان از جمله اوکراین در زمینه تحقیقات در مورد ویروس کرونا و برخی عوامل بیماری زا وجود دارد. تولید مثلی فعالیت های دیگر و پس از آن یک پاتوژن سلام تولید شده را منتشر می کنند.

در پی افشای و ارائه اسناد مرتبط توسط وزارت دفاع روسیه در اوکراین، «کنستانتین کوساچفاین سناتور روسی گفت که ایالات متحده و اوکراین کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی (BWC) را نقض کرده اند و مسکو تحقیقات گسترده ای را در این زمینه آغاز خواهد کرد.

سناتور روس تاکید کرد که مسکو قصد دارد تحقیقاتی را در چارچوب سازمان ملل در مورد نقض احتمالی کنوانسیون سلاح های بیولوژیکی توسط ایالات متحده و اوکراین آغاز کند. مطابق با کوساچفکمیته آزمایشگاه های بیولوژیکی پارلمان روسیه شواهدی مبنی بر نقض این کنوانسیون توسط آمریکا و اوکراین از طریق دیپلمات های آن کشور دریافت کرده است.

همچنین در ماه مارس، وزارت دفاع روسیه فاش کرد که ایالات متحده بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای بهره برداری از آزمایشگاه های بیولوژیکی در اوکراین هزینه کرده است.

به گفته ارتش روسیه، صندوق سرمایه گذاری “شکارچی بایدن“پسر از بایدنرئیس جمهور ایالات متحده در تأمین مالی این برنامه مشارکت دارد.