خریدار خارجی فرش ایرانی گم شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف خاطرنشان کرد: عدم تبلیغات فرش ایرانی در بازارهای خارجی باعث شده نتوانیم محصولات خود را در بازارهای جهانی به فروش برسانیم. فرش شناسنامه ایران است و سایر اقلام صادراتی ما مانند پسته و زعفران به کشورهای دیگر مانند اسپانیا می رود و پس از فرآوری و بسته بندی به نام آن کشور عرضه می شود اما نمی توانند فرش را به نام کشور خود بسته بندی و عرضه کنند.

ایلنا نوشت: مسعود سفرزاد از رکود ۸۰ درصدی در بازار فرش دستباف خبر داد و گفت: فرش دستباف یک محصول صادراتی است و نوسانات اخیر نرخ ارز به طور مستقیم بر فروش ما تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد مواد اولیه فرش دستباف وارداتی است، گفت: بازار شناور است و فروشندگان نمی توانند خریداران را متقاعد کنند که قیمت فرش روزانه تغییر می کند.در این بازار فروشنده تمایلی ندارد. تا کالا را بفروشد، زیرا باید کالایی را که فروخته به دو برابر قیمتی که آن را فروخته، بخرد و جایگزین کند.

این فعال صنفی با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید فرش ایرانی از مشتریان خارجی گفت: فروشنده در صورت عدم فروش محصولات خود چگونه می تواند هزینه هایی مانند بیمه، مالیات و حقوق کارکنان را تامین کند؟ جوانی که با امید سر کار آمده اگر اخراج شود به خیابان می آید و مطالباتش را بیان می کند؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا بازار خود را در بازارهای خارجی از دست دادیم، گفت: عدم تبلیغات فرش ایرانی در بازارهای خارجی باعث شد نتوانیم محصولات خود را در بازارهای جهانی عرضه کنیم. فرش شناسنامه ایران است و سایر اقلام صادراتی ما مانند پسته و زعفران به کشورهای دیگر مانند اسپانیا می رود و پس از فرآوری و بسته بندی به نام آن کشور فروخته می شود اما فرش را نمی توان بسته بندی کرد و به نام کشور خود فروخت و شرایط بازار ماست. چنین هستند

سپهرزاد با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی مالیات در هر سال، تصریح کرد: سازمان مالیاتی به رکود حاکم بر بازار توجهی ندارد و تنها به دنبال اخذ مالیات از مودیان است. مالیات به منبع اصلی درآمد دولت تبدیل شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف گفت: امروز شرایط اجتماعی در کشور به سمتی رفته است که هم حق با مصرف کننده و هم تولیدکننده است و از یک سو مصرف کننده توان خرید کالا از این مراکز را ندارد. قیمت ها و از طرف دیگر تولید کننده نمی تواند محصول نهایی را با سرعت پایین تولید کند

این فعال صنفی با انتقاد از برخورد وزارت حراست با صادرات فرش گفت: در جلسه ای که فعالان بازار با وزیر حراست برگزار کردند به این نکته اشاره کردم که وزارت حراست علاقه ای به فرش دستباف ندارد و روی این صنعت خط قرمز کشیده است. چون برای رفع مشکلات این صنعت اقدامی نکردید، صادرات فرش دستباف از ۲ میلیارد دلار در دهه ۷۰ به ۵۶ میلیون دلار رسید.

وی با اشاره به خدمات قالیشویی در کشورهای اروپایی گفت: کشورهای اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و آلمان بازار دوم فرش ایرانی بودند اما امروزه بیشتر از خدمات قالیشویی برخوردار می شوند.

سپهرزاد با بیان اینکه بازار فرش ماشینی هند و پاکستان در بازار اروپا افزایش یافته است، اظهار داشت: خریداران اروپایی از خود می پرسند که چرا باید فرش ۲۰۰۰ دلاری بخرند اگر می توانند با فرش ماشینی ۲۰۰ دلاری نیاز خود را آرام آرام برطرف کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف از کپی برداری از نقشه فرش دستباف توسط تولیدکنندگان فرش ماشینی انتقاد کرد و افزود: چرا در ۱۰ سال گذشته تعداد تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران به دلیل استفاده از رانت افزایش یافته است؟ غرفه داران فرش ماشینی در نمایشگاه اخیر از ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برای تزئین غرفه هزینه کردند. آیا آنها این میزان درآمد دارند؟ بدون شک پاسخ منفی بود و ۴۲۰۰ تومان رانت دولتی و ارز دریافت کردند.