خودداری از ارسال نفت مجانی به لبنان – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سخنگوی دولت شایعه اهدای رایگان نفت به لبنان از سوی جمهوری اسلامی را تکذیب کرد و اظهار داشت: تمامی اقدامات در این حوزه ها بر اساس عرف بین المللی و منافع ملی انجام می شود.

به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر کارآمدی و شایستگی مدیران منتخب در دولت سیزدهم، گفت: دولت مردمی. انتخاب شایسته ای را به عنوان معیاری برای انتصاب استانداران انجام دادم و در مجموع نظر من این است که فضای انتخاب استاندارانی که در دولت منصوب شدند مثبت است و فکر می کنم در مسیر حرکت هستیم.

وی در تشریح دستاوردهای دولت سیزدهم و اقدامات متولیان این دولت به عنوان مثال گفت: یک سال پیش روزانه ۷۰۰ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، اما با تلاش مدیران حوزه بهداشت و درمان این امر محقق شد. تعداد به صفر رسید و امروز محدودیت‌های ویروس کرونا رفع شده است و این نشان می‌دهد که مدیران و کادر درمانی در مسیر درستی قرار دارند.

بهادری جهرمی ادامه داد: با وجود شرایط تحریم، در ماه جاری رکورد فروش نفت در ماه گذشته را شکستیم و این روند صعودی در فروش نفت از ابتدای دولت سیزدهم هر ماه در حال وقوع است و این نیز حاصل تلاش‌های دولت است. مدیران و کارگران این حوزه.”

وی افزود: پس از یک دهه رشد اقتصادی تقریبا صفر، این رقم بالای چهار درصد است که نشان می دهد در حوزه اقتصادی نیز اتفاقات خوبی افتاده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در دولت جدید برای اینکه مفسد مسئولیتی را بر عهده نگیرد، از پنج دستگاه سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات و اطلاعات فرج در انتصابات در حالی که قبل از استعلام فقط توسط وزارت اطلاعات انجام می شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: سیاست دولت برای ایجاد سلامت اداری و اقتصادی، پیشگیری از فساد است، اما اگر یک مقام دولتی مرتکب تخلف شود، رسیدگی به موضوع بر عهده بازرسی ویژه رئیس جمهور است.

بهادری جهرمی بیان کرد: در چند هفته گذشته حجت الاسلام دراویش با حضور در جلسه دولت گزارشی از اقداماتی که در حوزه بازرسی انجام داده بودند ارائه کردند که بخشی از این اقدامات در رسانه ها منتشر شد. از ابتدای این دولت تا کنون ۲ تا ۳ معاون وزیر و چند مشاور وزیر با کمک گروه های نظارتی در دولت، بازرسی ویژه و وزارت اطلاعات برکنار و ۲ نفر بازداشت شده اند که نشان می دهد دولت با مدیر معوق یا ناکارآمد موافق نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تحمل معاندین تصریح کرد: این تصور که مخالفان و معترضان تحمل می شوند قابل تامل است. ما معتقدیم که علت اصلی ناآرامی های اخیر دشمنان خارجی هستند و در داخل باید بین معترضان و شورشیان تمایز قائل شویم و با آنها متفاوت رفتار کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره روند خصوصی سازی در کشور گفت: کمتر از ۲ تا ۳ هفته پیش بزرگترین خصوصی سازی اقتصادی تاریخ کشور را انجام دادیم که بخشی از ذخایر پتروشیمی خلیج فارس بود و پیشنهاد شد. رقابتی و شفاف از طریق بورس.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر عملیات فعال یا واکنشی دشمنان علیه کشور، تصریح کرد: هجمه امروز دشمن حاصل رصد مسیر رشد و توسعه کشور و رفع مشکلات با اتکا به توان داخلی است. دشمن احساس می‌کند که اگر این موفقیت‌ها ادامه پیدا کند، دچار مشکل می‌شود، بنابراین در پاسخ به ما حمله خود را افزایش داد.

سخنگوی دولت گفت: استفاده از الفاظ تند و برخی اقدامات وحشیانه در اغتشاشات اخیر تحت تأثیر القائات دشمن و فرهنگ منحط غربی بوده و ما سابقه چنین رفتاری را در فرهنگ خود نداشته ایم و هرگز نداشته ایم. اعتراضی به این سبک بوده است.”

وی یادآور شد: دشمن با تمام توان تلاش می کند تا طعم شیرینی کار خیر و پیشرفت را برای مردم ما نچشند و از این رو سعی می کند نقاط ضعف و مشکلات را گوشزد کند.

بهادری جهرمی همچنین شایعه اهدای رایگان نفت از سوی جمهوری اسلامی ایران به لبنان را تکذیب کرد و اعلام کرد که تمامی اقدامات در این زمینه ها بر اساس عرف بین المللی و منافع ملی انجام می شود.

سخنگوی دولت درباره وعده دولت برای ساخت مسکن نیز گفت: قول ما ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال است که به طور میانگین سالانه یک میلیون واحد مسکونی می شود و ساخت و ساز مسکن به گونه ای نیست که به نتیجه نهایی برسد. در یک سال . ما به این وعده عمل می کنیم اما اگر قول نمی دادیم قانونگذار آن را به عنوان تکلیف تعیین می کرد چرا که ساخت مسکن در کشور ۸ سال متوقف شد و وزیر مسئول در دولت قبل به صراحت گفت که ما نمی کنیم. اعتقاد به ساخت مسکن

وی افزود: در یک سال و چند ماه گذشته بیش از یک میلیون و نیم خانه از صفر تا صد خانه در دست ساخت بوده است و احتمالاً از این پس در برخی سفرهای استانی مسکن پیدا خواهیم کرد. زمین های یک و نیم میلیون خانه پیدا شده و کارهای اولیه در حال انجام است که در مجموع ۳ میلیون خانه در ۲ سال اول دولت ساخته می شود.