دادگاه کلانشهر در گفتگو با دبیر مجمع فقهای انقلاب اسلامی چه گفته و چه نگفت.


خبر فارس؛ حنان سالمی: دادگاه پایتخت در روزهایی برگزار شد که هنوز بسیاری از خانواده های آسیب دیده سیاه پوش و اندوه را از سینه خود بیرون نکرده اند. در همین راستا و برای روشن شدن ابعاد عملکرد این دادگاه بر آن شدیم تا با مهدی حاجی ملاعلی کنی، دبیر جامعه فقهای انقلاب اسلامی که به صورت خودجوش برای ارائه خدمات حقوقی به این دادگاه مراجعه کرده اند، گفت و گوی کارشناسی انجام دهیم. . به ما از تجدیدنظرخواهی شاکیان اطلاع داده می شود که به شرح زیر توضیح داده شده است.

فارس: دلیل ورود مجمع فقهای انقلاب اسلامی به پرونده «متروپل» چه بود؟

حاجی ملا علی کنی: مجمع فقهای انقلاب اسلامی به توصیه اکید مقام معظم رهبری در خصوص حادثه متروپل عمل کردند که فرمودند: «وظیفه تعقیب و مجازات عاملان حادثه با کمک دستگاه قضایی و تلاش گسترده برای جلوگیری از وقوع حادثه. تکرار آن در تمام نقاط کشور بر عهده همه ما کارکنان کشور است به عنوان یک نهاد مردمی تخصصی با هدف هم افزایی و پیشگیری از حوادث مشابه در کشور از اولین روزهای وقوع حادثه و به عبارت دقیق تر جنایت متروپل به همراه تعدادی از وکلای مجرب در شهر آبادان حضور یافتند و در نهایت این وکلا به عنوان وکیل در پرونده تعدادی از شقات (اولیا دم) وکالت خود را در دادگستری خوزستان اعلام کردند. ).

فارس: روز اول دادگاه متروپولیتن چطور گذشت؟

حاجی ملا علی کنی: دادگاه برای روزهای دهم، یازدهم و دوازدهم اعلام شد و به صورت علنی برگزار شد. در اولین روز پس از شروع محاکمه توسط قاضی ایمانی که ریاست دادگاه را بر عهده داشت. دادستان کیفرخواست عمومی را قرائت کرد و پس از آن به شکایت مجروحان و اولیای دم فوت شدگان رسیدگی شد و تعدادی از وکلای مجروحان و متوفیان در جایگاه حاضر شدند و از خود دفاع کردند.

فارس: روز دوم باز هم والدین شکایت خود را مطرح کردند؟

حاجی ملا علی کنی: در روز دوم مشاجره، چند خانواده از اولیای دم حضور داشتند و اظهارات خود را ارائه کردند، اما بیشتر ساعات دادگاه روز دوم که تا ساعت ۱۵:۳۰ ادامه داشت، به استماع دفاعیات آنها سپری شد. متهمان و وکلای آنها و قرائت کیفرخواست متهمان توسط نماینده دادستان توزیع شد.

فارس: و روز سوم یا آخر دادگاه چطور بود؟

حاجی ملا علی کنی: جلسه دادگاه در روز سوم از ساعت ۸ صبح تا حدود ۱۸ بعد از ظهر به طول انجامید و تنها اظهارات یکی از خانواده های باقی مانده شنیده شد، اما عمدتاً اظهارات متهمان و وکلای آنها مطرح شد.

اما مشکلی که در روز آخر احساس شد این بود که رئیس دادگاه تمام تلاش خود را به کار گرفت تا همه اظهارات را بگیرد و جلسه را برای اعلام ختم رسیدگی آماده کند که احتمالا تا چند روز آینده است، من نمی‌کنم. دقیقا بدانند خواهد بود برای صدور رای اولیه، که یکی از موضوعاتی بود که برای من پیش آمد، ممکن است شامل مولفه سرعت توانایی کاهش دقت باشد.

فارس: فضای جلسات دادگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

حاجی ملا علی کنی: به نظر من دستور دادگاه با این حجم از شکایات و متهمان و با وجود حضور وکلا و رفتار آن در ملاء عام مثال زدنی بود و رهبری قاضی آقای ایمانی قابل تقدیر بود.

همچنین مسئولین جلسه و کلیه عوامل حاضر و متولیان تشریفات کار جلسه را کاملاً در شأن دادگاه جمهوری اسلامی ایران انجام دادند و این امری است که در ظاهر باید به آن اشاره و تأکید شود. از دادگاه

فارس: روند دادگاه را چطور دیدید؟

حاجی ملا علی کنی: ما معتقدیم یکی از عواقب عجله دادگاه این است که برخی از زوایای پنهان این جریان برملا نشد زیرا با موضوعی بسیار پیچیده و گسترده روبرو هستیم.

حتی گمان می رود که در میان متهمان فعلی به دلیل فاش نشدن آنها متهمی وجود نداشته باشد، هرچند قاضی پرونده بارها اعلام کرده است که «ما تمام تلاش خود را می کنیم، حتی اگر تعداد صفحات حساب های متهمان باشد. و وکلا و درخواست تجدیدنظر بسیار زیاد است.” اما در هر صورت، این مشاهداتی است که ما انجام می دهیم.

فارس: نتیجه گیری شما از دادگاه کلانشهر چه بود و دفاع وکیل منصوب شما چه بود؟

حاجی ملا علی کنی: علیرضا یادآور یکی از وکلایی بود که از همان ساعت اول به عنوان نماینده مجلس فقهای انقلاب اسلامی در دادگاه حاضر شد.

او چندین بار دفاعیه خود را ارائه کرد. محورهای اصلی دفاعیات وی که غالباً مشخص شد از جمله ثابت‌های دفاعیات اکثر وکلای علی دم بوده است:

– عدم صلاحیت دادگاه کیفری به دلیل از کارافتادگی به عنوان اتهام در پرونده کیفری تحت عنوان «قتل عمد ادعایی» به عنوان دلایل مختلف و امارات مستند به عنوان قتل عمد به استناد ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی و الف. تبصره ماده ۲۹۲ همین قانون ذهن را به تفکر وا می دارد.

– مشکل وجود ابهام در شاخص تخصیص سهم تقصیر متهمان. لازم به ذکر است در تقسیم سهم تقصیر مندرج در نظریه کارشناس، حسین عبدالباقی ۷۵ درصد و سایر متهمان که اکثراً کارکنان شهرداری آبادان هستند در مجموع ۲۵ درصد از تقصیر را به خود اختصاص داده اند. .

– عدم ذکر نام برخی از کسانی که به ظاهر مجرم هستند، ممکن است از حداکثر احتمالات باشد، مانند دادستان یا دادستان وقت به دلیل مسئولیت دادستان در زمانی که شواهد و قرائن متعددی بر این امر دلالت دارد. ساختمان در معرض حادثه است

– لزوم رسیدگی مشترک به سایر اتهامات متهمان که ممکن است شامل ارتشاء، تبانی و … باشد و با توجه به توضیحات منعکس در کیفرخواست، این پرونده از این پرونده منفک و همچنان در معرض رسیدگی است که با یقین منجر به افشای انگیزه بسیاری از مرتکبین خواهد شد و قطعاً در تعیین نوع و میزان مجازات مؤثر خواهد بود.

مسخره: و نکته پایانی…

حاجی ملا علی کنی: در نهایت ما به عنوان یک تشکل خودجوش مردمی خود را مکمل نظام عدلی و قضایی می دانیم و از پایتخت و مرکز کشور با هزینه های شخصی و بدون توقع کمک آمدیم تا در کنار مردم و مردم باشیم. مشکل متروپل به عنوان یکی از مصادیق آن است. بیایید مشکلات ساختمانی کشور را به وضوح شناسایی کنیم و بتوانیم با جلسات تخصصی علمی و حقوقی خود اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهیم تا این مشکلات کشور سازی از نظر ضعف ها و خلأهای قانونی و یا مانند آن حل شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید