داستان فیدیبو در دهه ۱۴۰۰


فیدیبو، بزرگترین بستر انتشار و فروش کتاب الکترونیکی، کتاب صوتی، مجلات و پادکست، گزارش ۱۴۰۰ ساله خود را در ۳۴ صفحه منتشر کرده است. گزارش ۱۴۰۰ ساله فیدیبو به سه بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتند از: مشاهده آمار، سوابق و رویدادها.

این گزارش تحلیلی از فروش کتاب های صوتی و الکترونیکی، سلیقه عموم مردم در این زمینه، نویسندگان، مترجمان و دسته های محبوب کاربران و همچنین گزارشی از فعالیت های فیدیبو در سال گذشته ارائه می دهد.

از مهم ترین قسمت های این گزارش می توان به پرفروش ترین کتاب های متنی و صوتی سال ۱۴۰۰، پرفروش ترین کتاب های منتشر شده در هر فصل، دسته بندی های محبوب، نظرات کاربران، میانگین مطالعه کتاب های متنی و صوتی، توزیع جغرافیایی کاربران، … میانگین سنی و رکوردهای ذخیره شده در اپلیکیشن فیدیبو.

در مقدمه این گزارش آماده است:

«سال ۱۴۰۰ برای فیدیبو و همراهانش سالی به یاد ماندنی بود، سالی که در آن راه‌های جدیدی برای کشف دنیای کتاب ایجاد کردیم و با هم در شلوغی روزها و رویدادها، مطالعه و مطالعه را بیشتر تمرین کردیم. سال ۱۴۰۰ برای فیدیبو سالی پر فراز و نشیب، پرتلاش و پر از تجربیات جدید بود و همراهی شما مثل همیشه باعث دلگرمی ما شده و ما را مصمم تر برای ادامه کار کرده است. آنچه در ادامه می خوانید گزیده ای از اجرای فیدیبو در سال ۱۴۰۰ است که سعی کردیم از زبان اعداد و ارقام بیان کنیم.

بخش‌هایی از این گزارش را در زیر می‌خوانید:

پرفروش ترین کتاب های سال ۱۴۰۰

کتاب صوتی هنر خوب زیستن با ترجمه و صدای عادل فردوسی پور در سال ۱۴۰۰ موفق به کسب رتبه اول فروش کتاب های صوتی شد. همچنین کتاب های صوتی فروشگاه خودکشی با صدای هوتن شکیبا، معجزه شکرگزاری با صدای ناظم حسینی، هنر شفاف اندیشیدن با صدای عادل فردوسی پور و چشمانش با صدای آرمان سلطان زاده آنها موفق شدند بر این اساس رتبه های بعدی را به خود اختصاص دهند.

از جمله کتاب های درسی عادات اتمی نوشته جیمز کلیر پرفروش ترین کتاب درسی فیدیبو در سال گذشته و غیره بود کتاب‌های مردی به نام او، آثار ترکیبی، شب‌های روشن و نیمه تاریک هستی رتبه دوم تا پنجم در فروش

محبوب ترین نویسندگان

بر اساس اطلاعات ارائه شده در این گزارش، محبوب ترین نویسندگان در دو دسته رشد فردی (روانشناسی و موفقیت) و داستانی، فلسفه در نظر گرفته شده اند. در دسته روانشناسی؛ دارن هاردی، رولف دوبلی و روندا برن سه نویسنده محبوب هستند. داستایوفسکی، اروین یالوم، آلبر کامو و ژان تولی را نیز می توان در زمره داستان و فلسفه نام برد.

محبوب ترین مترجمان

در میان مترجمان محبوب دهه ۱۴۰۰، این نام ها در راس پرطرفدارترین ها قرار دارند: عادل فردوسی پور، مهدی کراچداگی، مهدی سحابی، سروش حبیبی، گیتی کوشدل و فرناز فرود.

پرفروش ترین مجلات

یکی از نکات قابل توجه این گزارش آمار فروش مجلات در فیدیبو است، در عصری که فروش مجلات و نشریات چاپی کاهش چشمگیری داشته است، آمار فروش مجلات با فرمت الکترونیکی نشان می دهد که مخاطبان همچنان به این محتوا علاقه مند هستند و اگر آسانتر باشد. برای دسترسی و ارائه آنها همچنان در قالب های جدیدتر مشاهده خواهند شد. از جمله پرفروش ترین نشریات ذکر شده در این گزارش می توان به موارد زیر اشاره کرد. اندیشه پویا، فیلم امروز بخارا و آشپزی مثبت ذکر شد.

فیدیبویز به طور متوسط ​​در دهه ۱۴۰۰ چقدر مطالعه می کرد؟

میانگین میزان مطالعه کاربران فیدیبو شامل خواندن کتاب های درسی، گوش دادن به کتاب های صوتی و گوش دادن به پادکست است که در نمودار زیر مشاهده می کنید.

کاربران فیدیبو

توزیع جغرافیایی کاربران فیدیبو

از دیگر آمارهای جالب این گزارش از پراکندگی جغرافیایی کاربران فیدی بوست، این گزارش نشان می دهد که پس از تهران، استان های اصفهان، خراسان رضوی، البرز و فارس بیشترین تعداد کاربران فیدو بوست را به خود اختصاص داده اند. .

ضبط های ضبط شده

فیدیبوترین روز سال ۸ آبان ۱۴۰۰ نام دارد، در این روز ۳۴۴ هزار و ۴۳۷ کاربر از اپلیکیشن فیدیبو بازدید کردند که علاوه بر این رکورد، ۵۵۸ دقیقه مطالعه در یک روز نیز رکورد دیگری است که توسط کاربران فیدیبو به ثبت رسیده است. می توانید ورودی های بیشتر را در نمودار زیر مشاهده کنید.

فیدیبو

فیدیبو در سال ۱۴۰۰ برنامه های زیادی را در قالب برنامه های فرهنگی با حضور نویسندگان، مترجمان، ناشران و اهالی فرهنگ و هنر برگزار کرد که از جمله آنها برنامه بزرگداشت محمود دولت آبادی همزمان با سالروز تولد این نویسنده، گردهمایی بود. فیدیگپ به مناسبت تولد شمس لنگردوی شاعر و محقق معاصر – محتوای تصویری گفتگو با اهالی فرهنگ و هنر – با اجرای امیرحسین صدیق.

توضیحات کامل این گزارش را از لینک زیر دریافت کنید.

https://fidibo.com/blog/annual-report-1400/?utm_source=Instagram&utm_medium=Social-paid&utm_campaign=Report1400

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟