درخواست گوترش از کره شمالی برای پایبندی به تعهدات بین المللی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه الیوم، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اقدامات اخیر کره شمالی در پرتاب موشک بالستیک را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: دبیرکل اقدامات کره شمالی برای پرتاب موشک بالستیک قاره پیما و همچنین سلسله عملیات پرتاب موشک طی دو روز گذشته را به شدت محکوم می کند.

گوترش همچنین از پیونگ یانگ خواست اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند و به تعهدات بین المللی پایبند باشد.

قابل ذکر است که کره شمالی صبح پنجشنبه چندین موشک از جمله یک موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) پرتاب کرد.

پرتاب این موشک ها دولت ژاپن را بر آن داشت تا هشدار تخلیه مناطق شمالی و مرکزی این کشور را صادر کند.

پرتاب این موشک ها آخرین آزمایش از سری آزمایش های تسلیحاتی کره شمالی در ماه های اخیر است که تنش ها را در منطقه افزایش داده است. پرتاب این موشک ها یک روز پس از آن صورت گرفت که پیونگ یانگ همزمان بیش از ۲۰ موشک را در یک روز پرتاب کرد.

در همان زمان با وجود هشدار اولیه دولت در توکیو مبنی بر عبور موشک از ژاپن، توکیو بعداً اعلام کرد که این ادعا دروغ است. دفتر نخست وزیر فومیو کیشیدا در ابتدا به ساکنان بخش های شمالی و مرکزی میاگی، یاماگاتا و نیگاتا هشدار داد که به ساختمان های مستحکم یا زیرزمینی نقل مکان کنند. همزمان با شلیک این موشک ها، قطارها و متروها در این مناطق متوقف شدند.